آشنایی با 11 روش برای افزایش انگیزه در زندگی شخصی و کاری افراد


پژوهش‌هایی که در مورد راز موفقیت ژاپنی‌ها انجام شده، آشکارا نشان می‌دهد که تداوم و پشتکار، مهم‌ترین دلیل موفقیت چشم‌بادامی‌هاست. یکی از فیلسوفان جنگ در ژاپن می‌گوید که برای پیروزی در نبرد، تنها باید تداوم را بیاموزیم؛ چون تداوم، موفقیت را قطعی و حتمی می‌کند. حالا سوال این است که چگونه باید در زندگی و کار خود مداومت، پشتکار و تداوم داشته باشیم؟ بسیاری از متخصصان بر این باور هستند راز تداوم این است که انگیزه خود را حفظ کنیم و آن را افزایش دهیم. به همین دلیل افراد مختلف همواره در پی یادگیری راه های افزایش انگیزه هستند. در واقع آن‌ها می‌خواهند با حفظ انگیزه، به تلاش‌های خود تداوم ببخشند.

در این مقاله تصمیم داریم 11 مورد از راه های افزایش انگیزه در زندگی و کار را مورد بررسی قرار دهیم. در صورتی که شما هم تمایل دارید روش های بالا بردن انگیزه را یاد بگیرید، مطالعه مطلب پیش رو را از دست ندهید. شاید لازم باشد که برای مطالعه این مطلب، چند دقیقه‌ای از زمان گران‌بهای خود را صرف کنید؛ اما نتیجه نهایی، تا پایان عمر برایتان مفید خواهد بود.

1. همواره تصویری که از آینده خودتان دارید، در ذهن مجسم کنید

از نظر برخی از متخصصان روان‌شناسی، سریع ترین روش بالا بردن انگیزه این است که در مواقع خستگی و بی‌حوصلگی، شخصیت خودتان را در آینده تصور کنید. از خودتان بپرسید که دوست دارید این شخصیت چه دستاوردهایی داشته باشد و از نظر ظاهری، روانی، مالی و شغلی، چگونه باشد؟ سعی کنید شخصیت ایده‌آل خودتان را در آینده توصیف کنید و ببینید که دلتان می‌خواهد این شخصیت چگونه رفتار کند؟

هر انتظاری که از شخصیت ایده‌آل خودتان دارید و به هر جایگاهی که می‌خواهید برسید، روی کاغذ بنویسید. لازم است از همین الآن برای رسیدن به جایگاه مورد پسند خود تلاش کنید. تصور کردن شخصیت ایده‌‌آل خودتان در آینده، بهترین راه برای ترک عادات منفی، ساختن عادات مثبت، متعهد شدن به اهداف و بالا بردن سطح انگیزه است.

2. بدانید که افکار و احساسات کنترل‌نشدنی‌اند؛ ولی رفتارها قابل کنترل هستند

راهکارها و روش‌های متنوعی برای انگیزه بخشیدن به افراد در کار و زندگی وجود دارد؛ ،هیچ چیز بهتر از آگاهی، خرد و دانایی به انسان انگیزه و نشاط نمی‌بخشد. گاهی مواقع افکار و احساسات منفی به ذهن ما خطور می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که ما به زندگی روزمره و برنامه‌های خودمان برسیم. اگر ما آگاه باشیم و بدانیم که این افکار، قدرتی برای تأثیرگذاری بر رفتار ما ندارند، به راحتی می‌توانیم انگیزه کافی برای تداوم فعالیت‌هایمان را پیدا کنیم.

وقتی یک فکر منفی یا آزاردهنده به سراغتان می‌آید، ابتدا به خودتان این آگاهی را بدهید که چیزی که به سرتان خطور کرده، فقط یک فکر است و هیچ قدرتی ندارد. پس از این که به این آگاهی رسیدید، خطاب به فکر خود بگویید: «ببین! من توانایی کنترل  تو را ندارم و تو هم توانایی کنترل من را نداری. پس من کار خودم را می‌کنم و تو هم هر کاری دلت خواست بکن! من کاری به کار تو ندارم و می‌خواهیم به کارهایم برسم.»

این گفتگو که اساس و مبنای روان‌شناسی اکت (ACT) محسوب می‌شود، می‌تواند قدرت و انگیزه بی‌نظیری به شما بدهد و شما را در برابر هر اندیشه و احساس آزاردهنده‌ای ایمن کند. در واقع این گفتگو را می‌توان تکنیک روانشناسی ایجاد انگیزه در نظر گرفت.

3. هر روز خود را مثل یک بوم سفید و پاکیزه نقاشی در نظر بگیرید

یکی از کارهایی که باعث افزایش انگیزه برای رسیدن به هدف می‌شود، این است که صبح که از خواب بیدار می‌شوید و می‌خواهید روز خود را شروع کنید، روزتان را یک بوم سفید و پاکیزه نقاشی در نظر بگیرید. سپس تصمیم بگیرید که یک شاهکار هنری روی این بوم سفید خلق کنید.

عمر ما، مجموعه‌ای از روزهاست که در کنار هم قرار می‌گیرد. اگر هر روز عمر خود را به یک شاهکار هنری تبدیل کنیم، قطعاً پس از گذشت سال‌های متمادی، زندگی‌مان بسیار زیبا و شکوه‌مند خواهد شد. این  در حالی است که اگر هر روز عمر خود را (که شبیه یک بوم سفید نقاشی است)، خراب کنید و نقاشی‌های مغشوش و نامفهوم خلق کنیم، پس از گذشت سالیان، حسرت عمر تلف‌شده را می‌خوریم که کاملاً بی‌فایده است. سعدی، بیتی بی‌نظیر در این زمینه سروده است:

«دست حسرت گزی ار یک درمت فوت شود / هیچت از عمر تلف‌کرده پشیمانی نیست»

سعدی بر این باور است که اگر مبلغ ناچیزی از منابع مالی‌مان از بین برود، بسیار حسرت و غصه می‌خوریم؛ ولی از عمری که تلف کرده‌ایم، اصلاً پشیمان نیستم و قدر عمر ارزشمند خود را نمی‌دانیم.

4. ناکامی‌ها و خاطرات تلخ گذشته را به یک گنجینه ارزشمند از تجربیات تبدیل کنید

یکی از عواملی که شور و شوق زندگی را از ما می‌گیرد و ریشه انگیزه را در دلمان می‌خشکاند، فکر کردن به تجربیات تلخ و بد گذشته است. اگر بتوانیم تجربیات تلخ گذشته خود را بپذیریم، با این تجربیات کنار بیاییم و آن‌ها را به گنج‌های زندگی خود تبدیل کنیم، قطعاً می‌توانیم درخت انگیزه و اشتیاق را در دل خود زنده کنیم و در هنگام تصمیم‌گیری‌های سخت و بحرانی از گنجینه تجربیات تلخ خود کمک بگیریم.

تجربیات بد، شکست‌ها و ناکامی‌ها در بسیاری از مواقع همچون فانوس عمل می‌کنند و کمکمان می‌کنند که در دل تاریکی‌ها خردمندانه‌تر حرکت کنیم و سالم‌تر به مقصد برسیم؛ بنابراین از خداوند به خاطر ناکامی‌هایی که در زندگی تجربه کردید، سپاس‌گزار باشید و با انگیزه و اشتیاق به سمت اهداف خوب و شایسته خود حرکت کنید. سعدی در مورد تلخی‌های زندگی می‌گوید:

«کامجویان را ز ناکامی چشیدن چاره نیست / بر زمستان صبر باید طالب نوروز را»

سعدی بر این باور است که انسان‌های آرزومند و هدف‌دار، در مسیر رسیدن به خواسته‌ها و اهداف خود، قطعاً دچار شکست و ناکامی می‌شوند؛ ولی این شکست نباید موجب ناامیدی آن‌ها شود. انسانی که به نوروز و بهار علاقه دارد، حاضر است برای رسیدن به هدف مطلوبش، زمستان سرد و سخت را به جان بخرد.

5. ورزش کردن و پیاده‌روی، یکی از بهترین راه های افزایش انگیزه در زندگی است

نوروز سال 1401 را به خواندن کتاب «پیاده‌روی و سکوت در زمانه هیاهو» سپری کردم. در این کتاب، یک شخص از پزشک متخصص قلب سوال می‌کند: «از معاینه تپش هزاران قلب چه عایدت شده است؟» متخصص قلب در جواب می‌گوید: « هر روز پیاده‌روی کن. این پند هیچ‌گاه منقضی نخواهد شد.»

به علاوه در این کتاب خواندم که 2400 سال پیش، بقراط، پدر پزشکی نوین، به این نتیجه رسیده بود که هیچ مداوایی اثربخش‌تر از این نیست که قدم بزنی. او اعتقاد داشت که پیاده‌روی، بهترین داروی آدمی است.

ورزش کردن و پیاده‌روی، بهترین روش افزایش انگیزه و تمرکز برای درس خواندن، زندگی و کسب و کار است. اگر می‌‎خواهید بدن و ذهنی سالم، آرام و متمرکز داشته باشید و با شور و شوق به سمت اهداف و آرزوهایتان گام بردارید، حتماً ورزش و پیاده‌روی را در برنامه روزمره خود جای دهید.

6. خواب و استراحت کافی را به ستون اصلی زندگی خود تبدیل کنید

خواب و استراحت کافی، هورمون‌ها و مواد شیمیایی بدن و مغز را تنظیم می‌کند و تعادل را به بدن و ذهن ما هدیه می‌دهد. در نتیجه اگر خواهان زندگی خوب و پر از انگیزه هستید، حتماً باید به اندازه کافی بخوابید (7 تا 8 ساعت) و بیش از حد کار نکنید. تفریح و سرگرمی را در برنامه روزانه خود قرار دهید و با این کار به ذهن خود نشاط ببخشید.

افراد بسیاری در زندگی خود فقط روی کارشان متمرکز می‌شوند و زمانی به استراحت و حضور در طبیعت اختصاص نمی‌دهند. آن‌ها تصور می‌کنند که 5 ساعت خواب در شبانه روز کافی است و بدنشان با همین 5 ساعت به تعادل می‌رسد. این در حالی است که مطالعات و پژوهش‌های پزشکی متعددی اهمیت فراوان 8 ساعت خواب در شبانه‌روز را به روشنی به ما نشان می‌دهند.

7. سعی کنید یک یا چند الگو برای خودتان در نظر بگیرید و روش آن‌ها را تقلید کنید

سعی کنید در هر حوزه‌ای که هستید، یک یا چند نغر الگو برای خودتان پیدا کنید، سبک و سیاق این الگوها را بشناسید و روش آن‌ها را تقلید کنید. به عنوان مثال اگر در زمینه داستان‌نویسی فعالیت می‌کنید، با چند داستان‌نویس مطرح و حرفه‌ای آشنا شوید، در مورد آن‌ها تحقیق کنید و سبک زندگی و شیوه کارشان را یاد بگیرید. در نهایت روش کاری آن‌ها را تقلید یا روشی جدید شبیه به روش آن‌ها اختراع کنید. همین کار ساده به بسیاری از افراد کمک می‌کند که انگیزه بیشتری برای رسیدن به اهداف و آرزوهای خود داشته باشند.

8. برای تحقق اهداف خود زمان مشخصی در نظر بگیرید تا انگیزه‌تان بیشتر شود

یکی از بهترین راه های افزایش انگیزه و انرژی برای حرکت به سوی اهداف و آرزوها این است که اهداف خود را  روی کاغذ بنویسید و زمان مشخصی را برای تحقق آن‌ها در نظر بگیرید. به عنوان مثل اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، روی کاغذ بنویسید که می‌خواهم وزن خودم را در عرض 5 ماه به میزان 10 کیلوگرم کاهش دهم. همچنین یک تقویم دیواری خریداری کنید و تاریخ نهایی کاهش وزن 10 کیلوگرمی خود را روی آن علامت بزنید. می‌توانید این کار را روی تقویم گوشی یا کامپیوتر خودتان نیز انجام دهید.

9. یک هدف بزرگ را به چند هدف کوچک‌تر تبدیل کنید تا از تلاش کردن نترسید

هدف‌های بزرگ معمولاً در ذهن ما خیلی بزرگ‌تر از حد واقعی خودشان جلوه می‌کنند و همین مسئله باعث می‌شود که فرد از تلاش کردن و حرکت به سوی اهدافش بترسد. اهداف بزرگ خود را به چند هدف کوچک‌تر تقسیم کنید تا بتوانید خیلی راحت‌تر و سریع‌تر به هدف خود برسید و تلاش کردن برایتان مشکل نباشد.

به عنوان مثال اگر می‌خواهید در عرض یک سال، 500 میلیون تومان پس‌انداز کنید، بهتر است با خودتان قرار بگذارید که هر هفته 10 میلیون و 500 هزار تومان و ماهانه 42 میلیون تومان پس‌انداز کنید. این کار باعث می‌شود که توان خود را برای پس‌انداز این مقدار پول ارزیابی کنید و بفهمید که برای رسیدن به هدفتان باید چگونه اقدام کنید.

10. برای افزایش انگیزه در مسیر تحقق اهداف، برای خودتان پاداش تعیین کنید

برای افزایش اشتیاق و انگیزه خود در مسیر تحقق اهداف، سعی کنید برای خودتان پاداش تعیین کنید. برای تعیین پاداش باید ابتدا اهداف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و  پس از تحقق هر بخش، به خودتان پاداشی بدهید که میل و اشتیاقتان برای حرکت به سوی تحقق بخش بعدی هدف افزایش یابد. اگر هدفتان کوچک است و نیازی به تقسیم‌بندی آن به هدف‌های کوچک‌تر نیست، پس از تحقق هدف کلی به خودتان پاداش دهید.

11. مطالعه متون انگیزشی، گفتن جملات تأکیدی، مراقبه و دعا برای افزایش انگیزه

در دنیای امروز بعضی از افراد تمایل چندانی به معنویت ندارند. قطعاً هر کس می‌تواند اعتقادات و باورهای خودش را داشته باشد و این مسئله کاملاً به خود شخص مربوط است؛ ولی وقتی مطالعات و پژوهش‌های روان‌شناختی را می‌بینیم متوجه می‌شویم که معنویت و دعا کردن، تأثیر عمیق و حیرت‌آوری بر میزان اشتیاق و انگیزه انسان در کار و زندگی دارد. کسانی که اهل معنویت و ارتباط با خدواند هستند، معمولاً اشتیاق بیشتری برای فعالیت و تلاش دارند. البته این موضوع قطعی نیست و نمی‌توان در مورد تمام کسانی که اهل معنویت هستند یا نیستند، چنین اظهار نظری کرد.

یکی دیگر از روش های تقویت انگیزه، مطالعه کتاب‌ها و مقالات انگیزشی است. این کتاب‌ها و مقالات، انگیزه شما را برای حرکت به سوی اهدافتان افزایش می‌دهد و شما را به افراد توانمندتری تبدیل می‌کند. جالب است بدانید که یک سری کتاب‌هایی وجود دارد که در مورد روش‌های افزایش انگیزه نوشته شده است. این کتاب‌ها، شیوه بالا بردن سطح انگیزه را به افراد آموزش می‌دهند.

مدیتیشن یا مراقبه نیز یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش انگیزه و تمرکز برای رسیدن به هدف است. بسیاری از مواقع، ما به دلیل ناتوانی در کنترل ذهن خود، دچار اهمال‌گری می‌شویم. مدیتیشن یا مراقبه به ما کمک می‌کند که اهمال‌گری خود را تا حد امکان کنار بگذاریم، کنترل ذهن خود را بیش از پیش به دست بگیریم و فعالیت خود را بی‌وقفه و با پشتکار جلو ببریم؛ بنابراین اگر احساس می‌کنید که تمرکز خود را از دست داده‌اید و دچار کمبود انگیزه شده‌اید، از مدیتیشن یا مراقبه کمک بگیرید.

.

انگیزه، یادگیری و تداوم؛ مثلث تضمین موفقیت سئوکاران و مدیران بیزینس‌های آنلاین

تا به اینجای کار 11 روش کارآمد و موثر برای افزایش انگیزه و اشتیاق در زندگی و کسب و کار ارائه کردیم. یک دسته از افرادی که برای تداوم فعالیت‌های روزمره خود نیاز به شور، اشتیاق و انگیزه کافی دارند، سئوکاران و مدیران بیزنیس‌های آنلاین هستند. در ادامه چند راهکار خوب برای افزایش انگیزه این افراد پیشنهاد خواهیم کرد:

  • اگر خواهان موفقیت در حوزه شغلی سئو هستید یا می‌خواهید بیزینس آنلاین پیشرویی داشته باشید، حتماً بخشی از زمان روزمره خود را صرف یادگیری و آموزش کنید برای آموزش سئو می‌توانید با دوره جادو سئو شروع کنید. آموزش و یادگیری همواره آگاهی‌بخش است و این آگاهی به همراه خود اشتیاق و انگیزه نیز به همراه خواهد داشت.
  • سئوکارها و مدیران بیزینس‌های آنلاین باید چندین ساعت از زمان روزانه خود را به صورت نشسته کار کنند و همین موضوع به جسم و روان آن‌ها آسیب می‌زند. سعی کنید برای افزایش روحیه خود، هر روز دقایقی را به پیاده‌روی، حرکات کششی و ورزش اختصاص دهید.
  • مطالعه کتاب‌های انگیزشی مفید و حرفه‌ای یکی دیگر از راه های افزایش انگیزه در سئوکارها و مدیران کسب و کارهای اینترنتی است.
  • بعضی از افراد، آدم شب هستند؛ یعنی در هنگام شب، ذهنشان فعال می‌شود و شب‌ها انگیزه بیشتری برای کار دارند. برخی دیگر آدم صبح هستند و دوست دارند صبح تا شب را به فعالیت اختصاص دهند. شما آدم صبح هستید یا شب؟ اگر آدم شب هستید، خودتان را مجبور نکنید که روزها کار کنید؛ چون شب‌ها قطعاً انگیزه بیشتری خواهید داشت. کسانی که آدم صبح هستند هم باید این نکته را مد نظر داشته باشند.
  • فهرستی از علاقه‌مندی‌های خود تهیه کنید و در اوقات فراغت و استراحت، به علاقه‌مندی‌های مفید و مؤثر بپردازید. اگر بتوانید در اوقات فراغت خود داستان بخوانید یا ورزش کنید، قاعدتاً ذهنی بازتر و ظریف‌تر برای کارهای روزمره خود خواهید داشت.
  • یکی از روش‌هایی که روان‌شناسان و متخصصان رشد فردی پیشنهاد می‌دهند این است هر شب چند دقیقه قبل از خواب به اهداف خود فکر کنید و تصور کنید تحقق اهدافتان را در ذهن خود متصور شوید. این کار انگیزه شما برای رسیدن به اهداف را شدیداً افزایش می‌دهد و ذهن‌تان را برای تحقق اهداف برنامه‌ریزی می‌کند.
  • سعی کنید زمان مشخصی برای کار روزمره خود در نظر بگیرید، با تکیه بر قانون پارکینسون برای کارهای خود برنامه‌ریزی کنید و به برنامه‌ریزی خود متعهد باشید. این کار باعث می‌شود که عزت نفس شما افزایش یابد، بیش از پیش روی توانمندی‌های خود حساب کنید تا بتوانید با اشتیاق بیشتری به فعالیت‌ها و تلاش‌های خود ادامه دهید.

کلام آخر: به جای تمرکز بر افزایش انگیزه، عادت‌سازی و پایبندی به  اهداف را بیاموزید

در این مقاله تلاش کردیم با 11 مورد از بهترین راه های افزایش انگیزه در زندگی و کسب و کار آشنا شویم. امیدواریم با به خاطر سپردن و یادگیری این راهکارها بتوانید در مواقع خستگی و ملال، اوضاع جسمی و روانی خود را بهبود ببخشید و با تمام توان به کار و تلاش خود ادامه دهید.

در دنیای امروز بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بهترین راه برای پیشرفت و  موفقیت در زندگی، افزایش انگیزه و اشتیاق است؛ در حالی که مطالعات روان‌شناختی نشان می‌دهد که برای موفقیت، به جای تمرکز روی انگیزه و اشتیاق، باید روی اهدافمان تمرکز کنیم. برای تمرکز روی اهداف، باید مهارت عادت‌سازی را بیاموزیم و با ساختن عادات مثبت و هدفمند، با سرعت بیشتری به سمت تحقق اهداف خود حرکت کنیم.

در صورتی که این مقاله برای شما مفید و ارزشمند بود، پیشنهاد می‌شود که مقاله خودشناسی را مطالعه کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند که خودتان را بهتر بشناسید و با شناخت خودتان می‌توانید راهکارهای خوبی برای افزایش انگیزه خود بیابید.

شما چه راهکارها و روش‌هایی برای افزایش انگیزه در کار و زندگی بلدید؟ کدام یک از روش‌هایی که در این مقاله بیان شد، انگیزه و انرژی بیشتری به شما می‌بخشد؟ لطفاً نظرها، پیشنهادها و تجربیات خود را با ما و سایر همراهان مدیر وب در بخش دیدگاه‌ها (زیر همین مقاله) به اشتراک بگذارید.

نوشته آشنایی با 11 روش برای افزایش انگیزه در زندگی شخصی و کاری افراد اولین بار در مدیر وب. پدیدار شد.