تبدیل ساعت ها به اعداد در اکسل – سریع ترین و ساده ترین روش توضیح داده شده است


در این مقاله روش های مختلفی برای تبدیل ساعت به عدد در اکسل و بررسی فرمول هایی که زمان را به ساعت، دقیقه، ثانیه یا حتی متن تبدیل می کنند، معرفی می کنیم. از آنجایی که مایکروسافت اکسل از سیستم اعداد برای ذخیره و پردازش زمان استفاده می کند، می توانید به راحتی داده های زمانی را به عدد تبدیل کنید، همانطور که قبلا در مجله فرادرس به نحوه تبدیل دقیقه به ساعت و ساعت به دقیقه پرداختیم. انجام محاسبات با زمان در قالب دیجیتال آسان تر است. به طور کلی دو روش برای تبدیل زمان به اعشاری در اکسل وجود دارد، روش اول تغییر فرمت سلول و روش دیگر استفاده از توابع زمان اکسل است. در این مقاله هر دو روش را به طور کامل آموزش می دهیم.

1. با تغییر شکل سلول، زمان را به عدد اعشاری تبدیل کنید

تبدیل داده های زمان به اعشاری را می توان به راحتی با تغییر قالب سلول به “عمومی” انجام داد. در فرمت اعشاری عدد یک معادل 24 ساعت است و ساعات باقیمانده روز به صورت عدد اعشاری کمتر از یک نمایش داده می شود. انجام محاسبات با این تعداد رقم اعشار آسانتر است. برای تبدیل ساعت ها به اعداد در اکسل با تغییر فرمت سلول، مراحل زیر را دنبال کنید:

فیلم آموزشی قالب بندی اکسل 2019 (رایگان) در فرادرس

کلیک

 1. سلول مورد نظر که حاوی ساعت است را انتخاب کنید.
 2. در تب Home، منوی کشویی را در قسمت Number باز کنید و General را انتخاب کنید.
 3. با تغییر فرمت سلول خواهید دید که ساعت به عدد اعشاری تبدیل می شود.
برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

اغلب، تغییر شکل سلول برای تبدیل ساعت ها به اعداد جواب می دهد، اما راه های بهتر و پیچیده تری برای انجام این کار وجود دارد. در زیر با استفاده از عملیات حسابی، استفاده از تابع Convert و ترکیب توابع مختلف زمان برای تبدیل زمان به عدد آشنا خواهیم شد.

2. عملیات حسابی برای تبدیل ساعت به اعداد در اکسل

ساده ترین راه برای تبدیل زمان به عدد اکسل، ضرب داده های زمان در تعداد ساعت ها، دقیقه ها و ثانیه های روز است. پیش از این در مجله فرادرس آموزش دقیق ضرب در اکسل را ارائه کردیم. به طور خلاصه در این روش به ترتیب زیر عمل می کنیم:

 • با ضرب داده های زمانی در 24، تعداد ساعات موجود در داده ها به صورت عدد اعشاری استخراج می شود.
 • با ضرب داده های زمانی در 1440، تعداد دقیقه ها در داده ها به صورت عددی استخراج می شود. 1404 در واقع تعداد دقیقه های یک روز و حاصل ضرب 24 ضربدر 60 است.
 • در نهایت تعداد ثانیه های موجود با ضرب داده های زمانی در 86400 به دست می آید.

در زیر به نمونه هایی از هر یک از این سه حالت نگاه می کنیم.

تعداد ساعت ها را کم کنید

فرض کنید می خواهیم تعداد ساعت ها را در داده های زمانی در ستون A استخراج کنیم، برای این کار باید محتویات هر سلول را طبق فرمول زیر در 24 ضرب کنیم:

اگر قصد داریم تعداد ساعات کامل را به عنوان داده های فردی در دسترس داشته باشیم، می توانیم از تابع INT به عنوان فرمول زیر استفاده کنیم:

تعداد دقیقه ها را کم کنید

در همین مثال، می‌خواهیم تعداد دقیقه‌ها را در داده‌های زمانی به عنوان داده جداگانه داشته باشیم، بنابراین می‌توانیم داده‌های ستون A را در 1440 ضرب کنیم:

اگر قصد دارید تعداد دقیقه های کامل را نیز محاسبه کنید، می توانید از تابع INT استفاده کنید:

تعداد ثانیه ها را کم کنید

به همین ترتیب، در مثال زیر، می‌توانیم تعداد ثانیه‌ها را با ضرب داده‌های زمانی ستون A در 86400 بر اساس فرمول زیر محاسبه کنیم:

ترفندهای محاسباتی کاربردی اکسل را بیاموزید

اکسل یک برنامه بسیار جامع است و با یادگیری تعدادی از ترفندها و اصول اولیه می توانید پاسخ تمام سوالات و نیازهای اولیه اکسل خود را بیابید. فرادرس فیلم های آموزشی اکسل دقیق و کامل را آماده کرده است. با کمک این ویدیوها ایده های مختلفی برای حل مشکلات مدیریت داده ها به دست خواهید آورد:

 • فیلم آموزش ترفندهای کاربردی اکسل
 • فیلم آموزشی رایگان 180 دقیقه ای فوق برنامه اکسل
 • آموزش رایگان ترفندهای اکسل برای ناشنوایان

اگر می خواهید تمام فیلم های آموزشی اکسل فرادرس را به صورت یکجا ببینید، روی لینک زیر کلیک کنید:

 • مجموعه فیلم های آموزشی اکسل از دوره های مقدماتی تا پیشرفته

3. از تابع Convert برای تبدیل زمان به عدد استفاده کنید

تابع Convert همچنین می تواند عملیات مشابهی را به موقع انجام دهد و تعداد ثانیه ها، دقیقه ها و ثانیه ها را از داده های زمان استخراج کند. سینتکس تابع Convert به صورت زیر است:

آرگومان اول عددی است که می خواهیم واحد آن را تغییر دهیم، آرگومان دوم واحد فعلی عدد و آرگومان سوم واحدی است که می خواهیم واحد را به آن تغییر دهیم.

در مثال زیر، با استفاده از این فرمول، تعداد ساعت ها را در داده های زمانی در ستون A استخراج کرده ایم:

با استفاده از یک فرمول مشابه، این بار تعداد دقیقه ها را در داده های زمانی در ستون A محاسبه می کنیم:

در نهایت، تعداد ثانیه ها در داده های زمانی را می توان با استفاده از فرمول زیر بدست آورد:

4. از توابع زمان برای تبدیل ساعت ها به اعداد در اکسل استفاده کنید

با استفاده از توابع زمان، داده ها را به ساعت، دقیقه و ثانیه تقسیم می کنیم. ابتدا این سه تابع را معرفی می کنیم:

 • : تابع HOUR داده های ساعت را به عنوان خروجی برمی گرداند. حاصل این تابع عددی از 0 (نماینده 12 نیمه شب) تا 23 (نماینده 11 نیمه شب) است. تنها آرگومان این تابع، داده های زمان است که می تواند در قالب های زیر باشد:

  • داده های متنی (رشته متنی) به دو صورت، مانند “”
  • یک عدد اعشاری مانند 0.78125 که نشان دهنده 6:45 بعد از ظهر است. در این قالب، 24 ساعت در روز برابر است با “1” و ساعت های باقی مانده کسری از یک در نمایش اعشاری است.
  • نتیجه عملکردهای دیگر مانند
 • : تابع MINUTE دقیقه ها را به صورت داده های زمانی به عنوان خروجی برمی گرداند. نتیجه می تواند عددی از 0 تا 59 باشد. آرگومان این تابع همان مقدار تابع HOUR را می گیرد. به عنوان مثال، اگر تابع MINUTE را به ” ” اعمال کنیم، عدد “32” برگردانده می شود.

 • : تابع SECOND داده های بار دوم را به عنوان خروجی برمی گرداند. نتیجه می تواند عددی از 0 تا 59 باشد. آرگومان این تابع همان مقدار تابع HOUR را می گیرد. به عنوان مثال، اگر تابع SECOND را روی ” ” اعمال کنیم، عدد “22” برگردانده می شود.

با استفاده از ترکیب این توابع در فرمول زیر می توان تعداد ساعت ها را در داده های زمانی استخراج کرد:

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

فرمول زیر نیز با ترکیب توابع زمان، تعداد دقیقه ها را در داده ها بازیابی می کند:

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

در نهایت، این فرمول همچنین تعداد ثانیه‌های داده‌های زمانی را با استفاده از ترکیبی از توابع زمان محاسبه می‌کند:

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

تقسیم ساعت، دقیقه و ثانیه

ممکن است لازم باشد ساعت ها، دقیقه ها و ثانیه ها را جداگانه نمایش دهید. با استفاده از توابعی که تاکنون استفاده کرده ایم، می توانیم این کار را طبق مراحل زیر انجام دهیم:

 • با استفاده از تابع INT، تعداد روزها را در داده های زمانی بازیابی می کنیم.
 • با استفاده از توابع زمان، ساعت ها، دقیقه ها و ثانیه ها را از داده ها استخراج می کنیم.
 • مقادیر استخراج شده را کنار هم در یک سلول با توضیح نمایش می دهیم.

به عنوان مثال، فرض کنید چندین رویداد شاخص دارید و تاریخ هر یک از آنها را در جدول زیر آماده کرده اید. اکنون زمان باقی مانده برای هر یک از این رویدادها را جداگانه محاسبه خواهید کرد. در گام اول باید تفاوت زمانی از امروز تا شروع رویداد محاسبه شود. این به سادگی با کم کردن زمان فعلی از زمان شروع رویداد به دست می آید.

همچنین می توانید زمان جاری را با تابع NOW() نمایش دهید.

اکنون با استفاده از فرمول زیر اختلاف زمانی حاصل را به روز، ساعت، دقیقه و ثانیه تقسیم می کنیم:

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

همانطور که می بینید، مقدار null نیز به عنوان خروجی در برخی سلول ها نوشته می شود. به عنوان مثال، در سلول D6 صفر روز تا شروع رویداد وجود دارد. ما به سادگی می توانیم مقادیر null را با استفاده از تابع شرطی IF از نتیجه حذف کنیم:

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

تبدیل ساعت به داده متنی

برای بسیاری از محاسبات و آنالیزها، باید از یک رشته متنی برای تعریف داده ها استفاده کنیم. فرض کنید حجمی از داده های زمانی دارید، اما باید این داده ها را به فرمت متنی تبدیل کنید. اگر به سادگی فرمت این سلول ها را از زمان به متن تغییر دهید، داده های زمانی به عدد اعشاری تبدیل می شوند. در واقع، برای تعریف داده های زمانی به عنوان داده های متنی، باید از تابع TEXT استفاده کنید، برای مثال به تصویر زیر نگاه کنید. در این جدول محتویات ستون های B و C و D دارای داده های زمانی هستند، اگرچه دارای نمایش زمان هستند اما به عنوان داده های متنی اکسل تعریف شده اند. آرگومان اول تابع TEXT زمان مورد نظر را نشان می دهد و آرگومان دوم فرمت نمایش مورد نظر را نشان می دهد.

فیلم های آموزشی مرتبط با فعالیت های فوق برنامه

علاوه بر ویدیوهای ارائه شده تا کنون، ویدیوهای آموزشی فوق برنامه زیر به شما کمک می کند تا درک کامل تری از مفاهیم آموزشی مطرح شده در این مقاله به دست آورید:

 • آموزش تصویری رایگان تبدیل تاریخ شمسی به میلادی در اکسل
 • آموزش تصویری رایگان تبدیل تاریخ میلادی به شمسی در اکسل
 • آموزش رایگان فرمت اکسل 2019 فرادرار
 • ویدئویی در مورد نحوه استفاده از توابع و فرمول ها در اکسل

نتیجه

به طور کلی، تبدیل زمان در اکسل با چند ترفند ساده محاسباتی انجام می شود. از آنجایی که داده های زمانی به صورت عددی در اکسل تعریف و تحلیل می شوند، تبدیل ساعت ها به اعداد با توجه به این مقادیر عددی به راحتی با استفاده از چند فرمول یا تغییر فرمت سلول تنها با چند کلیک انجام می شود. آنچه در انجام این تبدیل ها اهمیت دارد، درک صحیح عملکرد اکسل است که در این مقاله و سایر مقالات مجله فرادرس آن را آموخته و توضیح داده ایم.

متن تبدیل ساعت به اعداد در اکسل – سریعترین و ساده ترین روش توضیح داده شده اولین بار در مجله فرادرس پدیدار شد. به نظر می رسد.