راهنمای خرید فینچ و 10 نکته کلیدی که باید به آن توجه کنید


فنچ بخر و حفظ آن در بین مردم طرفداران زیادی دارد. برای خرید پرنده سالم باید به نکاتی توجه کنید که در ادامه به آنها می پردازیم.

فنچ یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین پرندگان با صدای دلنشین است. برای خرید یک فنچ سالم و اصیل باید به نکاتی توجه کنید که به طور کلی در مقاله زیر به آنها اشاره شده است. اگر به این نکات توجه نکنید، ممکن است با یک فنچ بیمار، پیر یا یتیم روبرو شوید.

مهم ترین نکات هنگام خرید فنچ

  • میزان تحرک و فعالیت
  • تمیزی ناحیه مقعد
  • نفس کشیدن بدون صدا
  • چشمان روشن و شفاف
  • هیچ ترشحی از چشم و بینی وجود ندارد
  • نوش جان
  • گردن صاف
  • خواب آلودگی
  • نزدیک نگه داشتن بال ها به بدن
  • از وجود انگل بین پرها خودداری کنید

فنچ

ویژگی های فنچ سالم

یکی از اصلی ترین و بهترین روش هایی که سلامت پرنده را تعیین می کند و در خرید فنچ بسیار مهم است میزان فعالیت، شادابی و سرزندگی این پرنده است. این پرندگان ذاتاً فعال و سرزنده هستند و بیشتر وقت خود را به پریدن و پرواز در قفس می گذرانند. مدام از جایی به جای دیگر می پرند. گاهی مقداری دانه می چینند، گاهی پرها را تزئین می کنند و گاهی کمی راه می روند.

با این حال، اگر پرنده ای روی صندلی نشسته و علاقه ای به پریدن و فعالیت نداشته باشد و پرهایش پف کرده و سرش پایین باشد و چرت بزند، بیمار است و بهتر است آن را نخرید. البته گاهی اوقات برخی از فنچ ها در فصل تولید مثل کمی ژولیده و ژولیده به نظر می رسند که این موضوع چندان مهم نیست.

فنچ سالم

حتما مواد لانه سازی لازم را در قفس فنچ قرار دهید. اگر این پرنده برای لانه سازی تنگ باشد یا به تعداد زیاد در قفس قرار بگیرد، پرهای دیگر فنچ ها را می کند. با این حال، این وضعیت در فنچ ها یک بیماری مزمن مانند آنچه در طوطی ها مشاهده می شود نیست. در صورت بهبود شرایط و محیط زیست این پرندگان این مشکل بهبود می یابد. پرهای آنها نیز در مدت زمان کوتاهی تغییر می کند.

از خرید فنچ هایی که پرهای ژولیده دارند و زیاد فعال نیستند خودداری کنید، به خصوص اگر ناحیه مقعد آنها نجس و کثیف است، زیرا کثیف شدن ناحیه مقعد معمولاً نشان دهنده یک اختلال گوارشی است که می تواند مسری باشد.

توصیه می شود قبل از خرید پرنده به ویژگی های یک پرنده سالم توجه کنید و آن را به محل زندگی خود ببرید و در صورت نداشتن تجربه و دانش کافی به هر یک از نشانه های سلامت نگاه کنید. با یک دامپزشک متخصص مشورت کنید

فنچ

ویژگی های فنچ بیمار

مهم ترین ویژگی منفی و شاخص بیماری در فنچ ها بی حالی است. رفتار بی تفاوت، تنگی نفس و شنیدن صداهای تنفسی غیرعادی، قرمزی و ملتهب شدن چشم، ترشح از چشم، ترشح از بینی، بی اشتهایی، اسهال، وجود مدفوع غیرعادی رنگی، پف غیر طبیعی پرها، پوست چروکیده، تورم پوست، پاها یا منقار، تنفس نامنظم، گوشه گیری و بی حالی، فلج پا و بال، خواب آلودگی، تنگی و نیمه باز شدن چشم، دور نگه داشتن بال ها از بدن، کج شدن گردن، مشاهده انگل های خارجی در میان پرها از دیگر ویژگی هایی که به عنوان نشانه ای از سلامت ضعیف پرنده در نظر گرفته می شود.

اولین توصیه ما به شما در هنگام خرید فنچ این است که به یک فروشنده مطمئن و وظیفه شناس مراجعه کنید که اصول اولیه بهداشت را به خوبی رعایت کند. از تماس پرنده خود با پرنده یا پرندگانی که از سلامت آنها مطمئن نیستید خودداری کنید زیرا بسیاری از بیماری ها در پرندگان مسری هستند.

پر شدن غیر طبیعی پرها نشان دهنده بیماری فنچ است.

یک فنچ تازه خریداری شده را قرنطینه کنید

پرنده ای که به تازگی خریداری کرده اید نباید بلافاصله وارد قفس پرندگان دیگر شود یا وارد محل زندگی آنها شود. قرنطینه برای یک دوره 2 تا 3 هفته ای لازم است. این کار سلامت پرنده را تضمین می کند و سپس می توانید با خیال راحت آن را به محل اصلی خود منتقل کنید.

بعد از اینکه فنچ ها را وارد قفس کردید، این پرندگان ممکن است مدتی غیر فعال باشند و در گوشه قفس باقی بمانند. این مشکل را نمی توان نشانه ای از بیماری دانست. معمولاً به دلیل ترس دچار این حالت می شوند. زمانی که به شرایط جدید عادت کنند، مانند سایر پرندگان سالم فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

به خاطر داشته باشید که هنگام خرید فنچ، ناگهان به قفس آنها نزدیک نشوید. زیرا در این صورت حتی پرندگان بیمار نیز می توانند بترسند و تمام انرژی خود را جمع کرده و مشغول فعالیت شوند و شما قادر به تشخیص پرنده بیمار نخواهید بود. به همین دلیل بهتر است پرندگان را از فاصله مناسب مشاهده کنید تا از سلامت پرنده خریداری شده مطمئن شوید.

جوجه بخر

بچه فنچ ها را زمانی می توان پرورش داد که بتوانند خودشان تغذیه کنند، اگر هنوز از مادر تغذیه می شوند، نباید از مادرشان جدا شوند. بهتر است خودتان ببینید مرغ چگونه غذا می خورد و مطمئن شوید. در نهایت باید توجه داشت که فنچ ها به صورت اجتماعی در طبیعت زندگی می کنند. بنابراین اگر علاقه مند به نگهداری آنها در سفره خانه هستید، بهتر است آنها را به صورت جفت یا مخلوط نگهداری کنید. اگر تعداد زیادی وجود دارد، باید پرندگان تقریباً هم اندازه و سازگار با یکدیگر را بردارید.

جوجه فنچ

راهنمای خرید فینچ و 10 نکته کلیدی که باید برای اولین بار PetZip در نظر بگیرید. به نظر می رسد.