رم چیست؟


RAM یک وسیله ذخیره سازی موقت است که توسط پردازنده برای ذخیره داده ها برای مدت زمان کوتاهی استفاده می شود. با افزایش تعداد کارهایی که به طور همزمان در سایت اجرا می شوند، حافظه موقت بیشتری مورد نیاز خواهد بود. در صورتی که مقدار رم برای اجرای فرآیندها کافی نباشد، کاربر هنگام اتصال به سایت با پیغام خطا مواجه می شود.

در این مقاله از ایران هاست موارد زیر بررسی شده است تا متوجه شوید رم هاست چیست؟

کاربرد رم چیست؟

RAM به حافظه موقتی اطلاق می شود که فقط در هنگام پردازش داده ها استفاده می شود و به طور موقت داده های کلیه برنامه ها و پردازش های در حال اجرا بر روی سرور را ذخیره می کند. همانطور که گفته شد وظیفه رم ذخیره داده ها تنها زمانی است که چندین اسکریپت همزمان در سایت فعال هستند، رم کارایی خود را نشان می دهد. با افزایش تعداد بازدیدکنندگان و اسکریپت های فعال در سایت، نیاز به حافظه نیز افزایش می یابد و این فرآیند نقش ویژه ای در افزایش مصرف رم دارد.

استفاده از رم در سرور میزبان مستقیماً با عملکرد سرور مرتبط است و می تواند بر توانایی پاسخگویی به درخواست ها تأثیر بگذارد. RAM تمام داده ها و فرآیندهای در حال اجرا را ذخیره می کند تا CPU بتواند به داده ها دسترسی داشته باشد

سریعتر پردازش کنید. همچنین اگر چندین فرآیند مختلف به طور همزمان در سایت در حال اجرا باشند، تمامی داده های موقت در رم ذخیره می شوند.

یک وب سایت به چه مقدار رم نیاز دارد؟

اگر هدف شما میزبانی و مدیریت یک وب سایت در سرور VPS است، 2 گیگابایت رم برای پاسخگویی به تمام نیازهای شما کافی است.

اما اگر وب سایت شما همزمان تعداد زیادی کاربر فعال را میزبانی می کند، باید میزان حافظه را افزایش دهید و مقدار RAM اهمیت بیشتری پیدا می کند زیرا ترافیک ایجاد شده توسط هر کاربر مقدار مشخصی از منابع سرور میزبان را می گیرد. !

در صورت کمبود حافظه، کار سایت های با ترافیک بالا مختل می شود. به دلایل فوق توصیه می کنیم در آینده هنگام خرید خدمات اشتراکی و انحصاری میزان افزایش ترافیک سایت خود را ارزیابی کنید. یکی از خوبی های ایران هاست ارائه مشاوره قبل از خرید سرویس است که به شما کمک می کند تا یک سرویس را با طرحی مناسب انتخاب کنید. متخصصان ایران هاست مشاوره های جامعی متناسب با ساختار و نوع نیاز وب سایت شما به شما ارائه می دهند. توصیه می کنیم قبل از خرید و انتخاب هر نوع سرویسی از این قابلیت استفاده کنید.

رابطه RAM و CPU

واحد پردازش مرکزی یا پردازنده (CPU) نقش فوق العاده مهمی در پردازش وب سایت ها ایفا می کند، بنابراین در هنگام خرید هاست مراقب میزان رم خریداری شده خود باشید. هنگامی که کاربران درخواست هایی مانند بارگیری صفحات، ارسال فرم ها یا انجام عملیات مربوط به سایت دارند، CPU برای پردازش این درخواست ها استفاده می شود و پردازش داده های سایت را با استفاده از هسته های فعال بر عهده می گیرد.

یک پردازنده قدرتمند به سایت شما اجازه می دهد تا درخواست ها و عملیات های مختلف را سریعتر پردازش کند. اما نقش RAM در این میان انتقال داده ها به این عضو حیاتی برای پردازش است. افزایش رم هاست منجر به بهبود عملکرد پردازشگر سرویس و بهبود عملکرد سایت می شود.

چه چیزهایی باعث افزایش مصرف رم می شوند؟

از آنجایی که مصرف رم تحت تأثیر فعالیت وب سایت شما قرار می گیرد. لازم است با کنترل عوامل افزایشی در مصرف رم آشنا شوید!

اگر میزان رم برای انجام فرآیندها کافی نباشد، کاربران هنگام اتصال به سایت با پیغام خطا مواجه می شوند. عوامل مختلفی باعث افزایش مصرف فضای رم می شود که به شرح زیر است:

استفاده گسترده از افزونه ها و لوازم جانبی

برخی از افزونه ها به شدت بر پایگاه داده تأثیر می گذارند و باعث پردازش سنگین روی سرور و افزایش مصرف حافظه موقت می شوند. گاهی اوقات تعداد افزونه ها زیاد است، به این معنی که منابع میزبانی زیادی را مصرف می کند و باعث کندی سایت می شود. علاوه بر این، افزایش تعداد افزونه های مورد استفاده در سایت های وردپرسی منجر به مشکلات عملکردی هاست های رم می شود.

ارتباط بین RAM و افزایش بازدید سایت

افزایش بازدید از سایت باعث افزایش استفاده از منابع خدمات شما می شود. با افزایش بازدید از سایت، تعداد درخواست ها برای مشاهده اطلاعات صفحه نیز افزایش می یابد من پیدا خواهم کرد. در نتیجه ترافیک بیشتر و منابع بیشتری مورد نیاز خواهد بود. در چنین مواقعی میزبان باید بتواند پاسخگوی حجم بالای بازدید باشد.

حجم بالای درخواست برای ورود به سایت (حملات DOS)

حمله DOS یک حمله سایبری علیه دستگاه‌ها، سیستم‌های اطلاعاتی یا سایر منابع شبکه است که از دسترسی کاربران قانونی به خدمات و منابع مورد انتظار جلوگیری می‌کند. هدف از این نوع حمله افزایش استفاده از منابع سرور و افزایش میزان مصرف منابع توسط هاست است. این حملات تا زمانی که دسترسی به سایت به دلیل ناتوانی سرور در پاسخگویی به درخواست های جدید قطع شود ادامه می یابد.

داده های انبوه

یکی از دلایل خطا یا خرابی رم، مصرف بیش از حد منابع سرور است. این مشکل زمانی رخ می دهد که داده های مورد پردازش حجم زیادی در سایت داشته باشند. به عنوان مثال، اگر چندین کاربر به طور همزمان درخواست بارگذاری یکی از صفحات وب سایت را به سرور ارسال کنند، مصرف ترافیک افزایش می یابد و به ظرفیت CPU بالاتری نیاز است. معمولا هاست اشتراکی توانایی رسیدگی به این موارد را به راحتی ندارد، بنابراین پیشنهاد می کنیم در صورت داشتن سایت بزرگ با تعداد بازدید کننده از هاست اختصاصی استفاده کنید.

چگونه از مصرف بالای رم در سایت های وردپرسی جلوگیری کنیم؟

برای حل مشکل مصرف فضای رم بیشتر روی هاست می توانید هاست را به سرویس قدرتمندتری ارتقا دهید و طبیعتا این مشکل مستلزم صرف هزینه بیشتر است. اگر بیشتر فضا را اشغال کند، ناخواسته باشد و به منابع اصلی سایت مرتبط نباشد، لازم است مطالب غیر ضروری و حجیم را از پایگاه داده حذف کنید.

بررسی عملکرد پلاگین

افزونه های وردپرس دارای ویژگی ها و قابلیت های زیادی هستند، اما استفاده نادرست از افزونه ها می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. هر یک از ویژگی ها و امکانات از پردازنده هاست برای پردازش داده ها استفاده می کند که باعث مشکلات مربوط به امنیت سایت، کاهش سرعت سایت و احتمال تداخل پلاگین می شود. در نتیجه استفاده از این افزونه ها توصیه نمی شود و باید از سرویس هایی مانند گوگل آنالیتیک و گوگل وبمستر استفاده کرد.

الگوی استفاده شده را بررسی کنید

در بیشتر موارد دلیل کندی سایت و استفاده بیش از حد از منابع استفاده از تم های نامناسب است. فقط از مکمل های ضروری استفاده کنید. زیرا سایر افزونه ها و افزونه های سایت دلیل اصلی مصرف بیش از حد منابع میزبانی سایت می باشد. همچنین برای دریافت قالب ها توجه داشته باشید که منبع دریافت و نصب افزونه ها و تم ها باید معتبر باشد.

به روز رسانی به موقع

اغلب اوقات کاربران هشدارهای به روز رسانی را جدی نمی گیرند. به روز رسانی وردپرس و قالب را جدی بگیرید. در این به روز رسانی ها با رفع مشکلات امنیتی، کد به گونه ای اصلاح می شود که از کمترین منابع استفاده کند. با هر به روز رسانی، مشکلات برطرف می شود و ویژگی های جدیدی به افزونه ها اضافه می شود. پس بهتر است برای کاهش مصرف منابع CPU در وردپرس از آخرین و به روزترین نسخه وردپرس، افزونه وردپرس و قالب وردپرس استفاده کنید.

نتیجه

با خواندن این مقاله متوجه شدید که هاست رم چیست و چه کاربردی دارد. در صورتی که وب سایت رم کافی نداشته باشد، کاربر یک پیغام خطای سرور داخلی دریافت می کند. این پیغام خطا به احتمال زیاد باعث کاهش نرخ تبدیل وب سایت و تأثیر منفی بر برند می شود. همچنین می تواند ترافیک آنلاین وب سایت را کاهش دهد.

سوالات متداول

چه زمانی باید میزان رم را افزایش دهیم؟

هنگام استفاده از سیستم های مدیریت محتوا (CMS) مانند وردپرس، دروپال و جوملا، افزایش میزان رم ضروری است.

کدام وب سایت ها به فضای رم بیشتری نیاز دارند؟

وبلاگ ها و وب سایت های شخصی که تعداد زیادی عکس، فیلم و فایل صوتی آپلود می کنند و همچنین وب سایت های باکیفیت و محبوبی که دائماً با مطالب و منابع جدید به روز می شوند، به فضای رم بیشتری نیاز دارند.

آیا افزایش بازدید از سایت باعث افزایش مصرف فضای رم می شود؟

بله، زیرا هر یک از سرویس های میزبانی از جمله هاست اشتراکی، سرور مجازی یا اختصاصی می توانند تعداد محدودی بازدید را در هر زمان پشتیبانی کنند.