سرور یا میزبان پایگاه داده چیست؟


پایگاه داده یکی از مهم ترین فناوری های مورد استفاده در میزبانی وب است. داده ها در پایگاه داده به گونه ای ذخیره می شوند که به راحتی قابل دسترسی، ویرایش و نمایش برای بینندگان باشد. میزبانی پایگاه داده هر پایگاه داده ای است که بر روی سرورهای تحت مالکیت و اداره شخص ثالث ذخیره می شود که دسترسی، نظارت و در دسترس بودن ایمن را تضمین می کند. این مقاله موارد زیر را معرفی می کند تا بتوانید به خوبی متوجه شوید که هاست پایگاه داده چیست؟

سرور یا میزبان پایگاه داده چیست؟

میزبان پایگاه داده یک سرور پایگاه داده مدیریت شده و بهینه شده است. میزبانی پایگاه داده نوعی از خدمات میزبانی است که در آن سرورهای خاصی برای اجرای برنامه ها ارائه می شود. از این فضای ذخیره سازی می توان برای میزبانی تصاویر، فیلم ها و سایر فایل های مورد نیاز در یک وب سایت استفاده کرد.

علاوه بر این، یک پایگاه داده ممکن است برای ذخیره اطلاعات مربوط به بازدیدکنندگان وب سایت و محتوای وب سایت استفاده شود. از این اطلاعات برای تولید گزارش هایی در مورد ترافیک وب سایت و محتوای محبوب استفاده می شود.

انواع پایگاه های داده و نحوه کار آنها

پایگاه داده های رابطه ای و غیر رابطه ای که با نام پایگاه داده NoSQL شناخته می شوند، دو دسته اصلی و شناخته شده ترین انواع پایگاه های داده هستند.

پایگاه داده رابطه ای

پایگاه داده ها رابط های ساده ای دارند و به طور کلی کار با آنها آسان است. البته پایگاه داده های رابطه ای یک مشکل بزرگ دارند. این مشکل زمانی خود را نشان می دهد که غول های نرم افزاری جهان مانند گوگل، آمازون و فیسبوک مجبور به تجزیه و تحلیل حجم و تعداد زیادی داده باشند.

داده ها در تعدادی جداول ذخیره می شوند که به این جداول Relation نیز می گویند. هر جدول دارای تعداد مشخصی ستون و ردیف است که به ستون ها صفت و ردیف ها رکورد یا مجموعه می گویند.

پایگاه داده NoSQL

هر پایگاه داده ای که از سطرها و ستون های معمول یک پایگاه داده رابطه ای استفاده نمی کند، پایگاه داده NoSQL نامیده می شود. انواع مختلفی از پایگاه های داده NoSQL وجود دارد، و آنها یک انتخاب عالی برای میزبانی پایگاه داده هستند زیرا اغلب با در نظر گرفتن فضای ابری طراحی می شوند.

پایگاه داده های غیر رابطه ای اطلاعات را در قالب سند در مجموعه ای از کلیدها، مقادیر یا اشیاء ذخیره می کنند. با استفاده از این ویژگی، توسعه دهندگان می توانند با توجه به نیازهای برنامه خود به داده ها به روشی ساده تر، سریعتر و ساختاریافته دسترسی داشته باشند.

پایگاه داده MySQL

MySQL یکی از اولین سیستم های پایگاه داده بود که به عنوان نرم افزار منبع باز توسعه یافت و در نتیجه می توان آن را مطابق با نیازهای شما تغییر داد. می توان از آن با هر پلتفرمی از جمله لینوکس و ویندوز استفاده کرد.

در سیستم پایگاه داده MySQL اطلاعات با استفاده از SQL به سرور منتقل می شود و بالعکس. ابتدا یک یا چند دستگاه از طریق اینترنت به یک سرور متصل می شوند. این فرآیند در MySQL به این صورت است:

  • یک پایگاه داده حاوی داده ها بر روی سرور ایجاد می شود.
  • با استفاده از SQL، مشتریان پرس و جوهای خود را به سرور و سپس به MySQL ارسال می کنند آنها درست می کنند.
  • سرور پرس و جوهای SQL را بررسی می کند و به آنها پاسخ می دهد. کاربر می تواند این پاسخ را ببیند.

پایگاه داده SQLite چیست؟

SQLite یکی از پرکاربردترین پایگاه های داده است که تمام داده ها را در یک فایل فیزیکی ساده ذخیره می کند. SQLite یک پایگاه داده رابطه ای است که با SQL سازگار است. در این دیتابیس نیازی به سرور نیست و امکان تبدیل مستقیم SQLite به کد در برنامه ها وجود دارد. این پایگاه داده منبع باز است و برای استفاده از آن نیازی به مجوز ندارد.

برخلاف سایر سیستم های مبتنی بر SQL، مانند MySQL و PostgreSQL، این پایگاه داده از معماری سرویس گیرنده-سرور استفاده نمی کند. کل برنامه SQLite در یک کتابخانه C قرار دارد و در برنامه های مختلف استفاده می شود.

MS Access

در یک پایگاه داده رابطه ای، اطلاعات مرتبط با هم گروه بندی می شوند و سپس در یک جدول جداگانه در یک فایل ذخیره می شوند. جداول عنصر اساسی یک پایگاه داده رابطه ای هستند و اطلاعات در آنها ذخیره و بازیابی می شود. هنگامی که داده ها در جداول مختلف ذخیره می شوند، می توانید به راحتی آن را تغییر دهید، حذف کنید، اضافه کنید، مشاهده یا جستجو کنید! یا بر اساس قالب سفارشی که در ذهن دارید پست کنید! نرم افزار اکسس از یک پایگاه داده رابطه ای استفاده می کند و آن داده ها را در قالب خود بر اساس سیستم پایگاه داده Access Jet ذخیره می کند.

PostgreSQL

PostgreSQL یک پایگاه داده بین پلتفرمی است که می تواند برای اجرا بر روی سیستم عامل های لینوکس و ویندوز طراحی شود. در این نوع پایگاه داده، کلاینت درخواست خود را به سرور PostgreSQL ارسال می کند. سپس سرور درخواست را با استفاده از بافرهای مشترک و فرآیندهای پس زمینه پردازش می کند. پس از پردازش فایل ها، می توانید آنها را ارسال، دریافت یا ذخیره کنید!

کاربرد دیتابیس چیست؟

هر کسب و کاری که دارای انبارهای کوچک یا بزرگ است. یک پایگاه داده برای ذخیره و مدیریت اطلاعات مورد نیاز است. پایگاه داده راهی آسان، قابل اعتماد، ایمن و کارآمد برای ذخیره اطلاعات و داده ها از سایت های تجاری مختلف است. هدف اصلی برنامه های پایگاه داده ارائه راهی برای کاربران نهایی برای مصرف داده ها (از طریق رابط کاربری) یا پشتیبانی از برنامه های کاربردی توسعه یافته (از طریق API) است.

یک برنامه پایگاه داده می تواند برای ذخیره یا بازیابی داده ها، پردازش تراکنش ها یا انجام محاسبات مختلف یادگیری ماشین استفاده شود. اگر برای کسب و کار خود به هاست پایگاه داده همه کاره نیاز دارید، از کارشناسان هاستینگ در ایران کمک بگیرید تا بهترین خدمات را دریافت کنید.

نتیجه

در این مقاله متوجه شدید که هاست پایگاه داده چیست. میزبانی پایگاه داده مشابه سرویس میزبانی سرور اختصاصی است که برای مدیریت اطلاعات در پایگاه داده استفاده می شود.

سوالات متداول

میزبانی پایگاه داده در مشاغل مختلف چه نقشی دارد؟

با خرید هاست پایگاه داده، به راحتی می توان اطلاعات مشتریان را در مورد تاریخچه خرید و نیازهای آنها ذخیره کرد. این اطلاعات برای ارائه خدمات بهتر و سازماندهی کمپین های بازاریابی استفاده می شود.

امنیت اطلاعات روی هاست پایگاه داده چیست؟

با خرید آن می توان از طریق اقداماتی مانند رمزگذاری اطلاعات را محرمانه نگه داشت.

آیا می توان چندین حساب کاربری برای دسترسی به پایگاه داده ایجاد کرد؟

بله، یک پایگاه داده می تواند چندین حساب کاربری MySQL با مجوزهای مختلف داشته باشد.