ما بهترین ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس را برای شما آورده ایم


ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس یک کلید فرانسوی برای کاربران لینوکس برای شناسایی مشکلات لینوکس و بهبود عملکرد آن است. این ابزارها به شما کمک می کنند تا مشکلات سیستم خود را به طور دقیق شناسایی و برطرف کنید و عملکرد لینوکس را بهینه کنید. در این مقاله وبلاگ پارس پک لیست کاملی از مفیدترین ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس را گردآوری کرده ایم. پس از خواندن این مقاله، با 7 نوع از ابزارهای خط فرمان نظارت بر عملکرد لینوکس که می توانید برای بهبود عملکرد سیستم لینوکس خود استفاده کنید، آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید تا با این ابزارهای قدرتمند آشنا شوید و وارد دنیای عیب یابی و ارتقاء لینوکس شوید.

معرفی ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس

ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس در این مقاله شامل موارد زیر است:

 • Lsof: لیست فایل های باز
 • htop : رابط کاربری گرافیکی برای راس
 • psacct یا acct: بازرسی دقیق از فعالیت کاربر
 • آیوتوپ: محافظت از ورودی و خروجی دیسک در لینوکس
 • قسمت بالایی : نمایش اطلاعات CPU و حافظه
 • ایوستات : نمایش اطلاعات ورودی/خروجی دیسک
 • vmstat: نمایش اطلاعات مربوط به حافظه مجازی، دیسک، CPU و فرآیندها

1. ساز بالایی; یک دستور جادویی برای مدیریت عملکرد سیستم عامل لینوکس

اگر از سیستم عامل لینوکس استفاده می کنید، احتمالاً با نام ابزار “top” آشنا هستید. top یک فرمان جادویی برای نظارت بر عملکرد سیستم شما است! دستور بالا به شما این امکان را می دهد که تمامی برنامه های در حال اجرا بر روی کامپیوتر خود را مشاهده کرده و اطلاعات مفیدی در مورد آنها بدست آورید. مثلا:

 • چه دستوراتی را اجرا می کنند؟
 • توسط کدام کاربر اعدام شدند؟
 • چقدر رم گرفتند؟
 • چقدر از قدرت CPU استفاده می کنند؟
دلایل استفاده از ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس

این اطلاعات به مدیران سیستم و حتی کاربران عادی کمک می کند تا بفهمند پشت صحنه کامپیوترشان چه می گذرد. به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که برنامه ای بیش از حد CPU مصرف می کند، می توانید آن را متوقف کنید تا سرعت سیستم شما افزایش یابد.

دستور بالا به طور مرتب به روز می شود و اطلاعات را درست در مقابل چشمان شما قرار می دهد. یعنی می توانید میزان مصرف CPU را در لینوکس به صورت زنده مانیتور کنید. استفاده از آن بسیار آسان است، فقط کافیست top را در ترمینال تایپ کنید و اینتر را بزنید. خیلی آسان!

# top
top را در ترمینال تایپ کنید و Enter را فشار دهید

2. VmStat کاوش در حافظه مجازی در لینوکس

با استفاده از VmStat می توانید به اطلاعات عمیق و دقیق در مورد سیستم خود در محیط خط فرمان لینوکس دسترسی داشته باشید. این ابزار به شما اجازه می دهد تا آمار دقیق حافظه مجازی، رشته های هسته، دیسک ها، فرآیندها، بلوک های ورودی/خروجی، وقفه ها، فعالیت CPU و موارد دیگر را مشاهده کنید و درک عمیق تری از عملکرد سیستم خود به دست آورید.

به دنیای قدرتمند و انعطاف پذیر لینوکس علاقه دارید؟ در مقاله زیر با مزایا، ویژگی ها و انواع توزیع های لینوکس آشنا شوید.

لینوکس چیست؟

چگونه VmStat را روی لینوکس نصب کنیم؟

به طور پیش فرض، دستور VmStat در سیستم های لینوکس در دسترس نیست. برای استفاده از آن، باید بسته ای به نام sysstat را نصب کنید. این بسته یک ابزار قدرتمند نظارت بر سیستم است که شامل برنامه VmStat نیز می شود. ترتیب نصب بسته sysstat بسته به توزیع لینوکس شما متفاوت است:

 • برای CentOS/RHEL/Fedora/Rocky Linux و AlmaLinux
sudo dnf install sysstat
 • برای دبیان/اوبونتو و مینت
sudo apt-get install sysstat
 • برای آرچ لینوکس
sudo pacman -S sysstat

نحوه استفاده از دستور vmstat به شرح زیر است:

# vmstat
استفاده از دستور vmstat را در ترمینال لینوکس شروع کنید

3. فرمان lsof; لیست کامل فایل های باز در نوک انگشتان شما

دستور lsof یک مانیتور عملکرد قدرتمند برای سیستم عامل های لینوکس و یونیکس است که لیستی از تمام فایل ها و فرآیندهای باز را به شما نشان می دهد. این ابزار اطلاعات کاملی در مورد فایل های دیسک، سوکت های شبکه، کانال ها، دستگاه های متصل و فرآیندهای در حال اجرا ارائه می دهد.

استفاده از این دستور مزایای قابل توجهی نسبت به سایر ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس دارد، زمانی که جدا کردن دیسک از سیستم با خطاهای مربوط به عدم دسترسی یا خرابی سیستم فایل مواجه می شود. این ابزار به شما امکان می دهد به اطلاعات عملکرد دیسک دسترسی داشته باشید و بدون نیاز به ایزوله کردن دیسک، مشکلات را به سرعت شناسایی و حل کنید. با این دستور به راحتی متوجه می شوید که چه فایل هایی در حال استفاده هستند و از پارتیشن بندی دیسک جلوگیری می کنید. فرمت دستور به شرح زیر است:

# lsof
بدون نیاز به unmount کردن درایو به اطلاعات عملکرد لینوکس دسترسی داشته باشید

4. Htop; یک ابزار نظارت بر فرآیند لینوکس با رابط کاربری جذاب

Htop یک ابزار قدرتمند نظارت بر فرآیندهای لینوکس زنده و تعاملی است که اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می دهد. این نوع مانیتور عملکرد لینوکس شباهت زیادی به دستور بالا در لینوکس دارد. اما از ویژگی‌های غنی‌تر و رابط کاربری آسان‌تر برای مدیریت فرآیند، میانبرهای صفحه کلید، نمایش فرآیند عمودی و افقی استفاده می‌کند.

# htop
دستور htop ابزار مفیدی برای نظارت بر فرآیندهای لینوکس است

5. آیوتوپ Disk I/O Guard در لینوکس

iotop به عنوان یک نگهبان عمل می کند و فعالیت های خواندن و نوشتن دیسک را نظارت می کند. این دستور بسیار شبیه به ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس top و htop است، اما بر ورودی و خروجی دیسک تمرکز می کند و به شما کمک می کند ببینید کدام برنامه ها از دیسک بیشتری استفاده می کنند. به طور پیش فرض iotop روی سیستم عامل های لینوکس نصب نمی شود و باید آن را به صورت زیر نصب کنید:

 • در CentOS/RHEL و فدورا قدیمی
sudo yum install iotop
 • در CentOS/RHEL/Fedora/Rocky Linux و AlmaLinux
sudo dnf install iotop
 • در دبیان/اوبونتو و مینت
sudo apt-get install iotop
 • در آرچ لینوکس
sudo pacman -S iotop

برای استفاده از آیوتاپ کافیست دستور زیر را در لینوکس وارد کنید:

iotop
فعالیت های خواندن و نوشتن دیسک را با دستور Iotop نظارت کنید

6. ابزار Iostat; نمایش آمار ورودی و خروجی

Iostat ابزاری ساده و کاربردی برای جمع آوری و نمایش آمار مربوط به ورودی و خروجی داده ها از دستگاه های ذخیره سازی است.. این نوع ابزار نظارت بر عملکرد لینوکس اغلب برای شناسایی مشکلات عملکرد در دستگاه های ذخیره سازی مانند هارد دیسک و حتی درایوهای شبکه مانند NFS استفاده می شود.

برای استفاده از دستور iostat باید بسته ای به نام sysstat را نصب کنید. روش نصب بسته بسته به توزیع لینوکس شما متفاوت است. با توجه به توزیع خود می توانید آن را با استفاده از یکی از دستورات زیر نصب کنید:

$ sudo yum install sysstat      (On Older CentOS/RHEL & Fedora)

$ sudo dnf install sysstat      (On CentOS/RHEL/Fedora/Rocky Linux & AlmaLinux)

$ sudo apt-get install sysstat  (On Debian/Ubuntu & Mint)

$ sudo pacman -S sysstat

فرمت استفاده از این ابزار به شرح زیر است:

# iostat
Linux 4.18.0-193.el8.x86_64 (tecmint)   04/05/2021      _x86_64_        (1 CPU)
avg-cpu:  %user   %nice %system %iowait  %steal   %idle

           0.21    0.03    0.59    2.50    0.00   96.67
Device             tps    kB_read/s    kB_wrtn/s    kB_read    kB_wrtn

sda               3.95        83.35
استفاده از دستور iostat در لینوکس برای نظارت بر عملکرد

7. ابزار psacct یا acct; بررسی دقیق فعالیت کاربر

در آخرین مورد از معرفی ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس به psacct و acct می رسیم. دو ابزار بسیار مفید برای نظارت بر فعالیت تک تک کاربران در سیستم شما. این ابزارها به طور خودکار در پس زمینه اجرا می شوند و فعالیت کلی هر کاربر را به دقت زیر نظر دارند و میزان استفاده از منابع آن ها را بررسی می کنند.

این ابزارها برای مدیران سیستم بسیار ارزشمند هستند. زیرا آنها به آنها اجازه می دهند تا فعالیت هر کاربر را به دقت پیگیری کنند. به عنوان مثال، با استفاده از این ابزار، می توانید متوجه شوید:

 • هر کاربر چه کاری انجام می دهد؟
 • چه دستورات سیستمی را اجرا کرد؟
 • چقدر از منابع سیستم استفاده کرده است؟
 • چه مدت در سیستم فعال است؟
با استفاده از دستورات psacct و acct فعالیت تک تک کاربران را در سیستم نظارت کنید

طعم واقعی قدرت و سرعت را با سرور لینوکس پارسپک تجربه کنید!

هیچ لذتی بالاتر از کار با یک سیستم روان، پایدار و همیشه در دسترس با تجهیزات پیشرفته و به روز برای کاربران لینوکس نیست. اگر به دنبال یک سرویس پایدار و مقیاس پذیر هستید، انواع هاست و سرور لینوکس در پارس پک کار شما را در این زمینه بر اساس نیاز و بودجه آسان کرده است. پشتیبانی همیشه در دسترس پارس پک در این راه همراه شما خواهد بود.

سرور لینوکس بخرید

نتیجه

در این مقاله ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس را بررسی کردیم. هدف ما از نوشتن این مقاله ارائه ابزارهای مفید و کاربردی برای نظارت بر عملکرد سیستم های لینوکس بود تا بتوانید با استفاده از آنها از سلامت و عملکرد سیستم خود اطمینان حاصل کنید. از چه دستورات نظارتی لینوکس استفاده می کنید؟ آیا سایر ابزارهای نظارت بر زمان واقعی لینوکس را می شناسید که در این مقاله به آنها اشاره نشده است؟ منتظر نظرات و پیشنهادات خود در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران پارس پک هستیم.

سوالات متداول

1. چگونه می توانم از ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس استفاده کنم؟

برای استفاده از ابزارهای نظارت بر عملکرد لینوکس، باید به خط فرمان سیستم خود دسترسی داشته باشید. هر ابزار دارای گزینه ها و دستورات خاصی است که می توانید از آنها برای مشاهده اطلاعات مختلف مربوط به عملکرد سیستم خود استفاده کنید. در این مقاله به بررسی کامل آنها پرداخته ایم.

2. کدام ابزار نظارتی برای من مناسب است؟

انتخاب ابزار مناسب به نیاز و تجربه شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک ابزار ساده و سریع هستید، ابزارهای خط فرمان راهی برای رفتن هستند. اگر به دنبال ابزاری با رابط کاربری گرافیکی هستید، ابزارهای مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی کار شما را آسان‌تر می‌کنند.