مشاغلی که نیاز به مدرک ندارند


فقدان تحصیلات عالی لزوماً به معنای نداشتن فرصت شغلی مناسب نیست. شاید بسیاری از افراد به دلیل عدم علاقه به یادگیری و یا عدم علاقه به رشته تحصیلی خود در دانشگاه ادامه تحصیل ندهند و به مدرک راضی باشند. آیا این افراد بازنده هستند؟ در پاسخ باید بگوییم خیر. در این رابطه می خواهیم در مورد پلتفرم Alcom صحبت کنیم برگزاری کلاس آنلاین و یک وبینار برای نمایش مشاغلی که نیازی به مدرک ندارند. البته برای کار در این مشاغل که نیاز به مدرک ندارند باید مهارت، خلاقیت و علاقه داشته باشید یا دوره های آموزشی را در موسسات معتبر گذرانده و گواهینامه آموزشی بگیرید. شاید افراد دارای مدرک فرصت بیشتری برای کار در برخی از این مشاغل مانند برنامه نویسی، فروش، طراحی و … داشته باشند، اما می توان بدون داشتن مدرک تحصیلی مناسب یا حتی بدون تحصیل در دانشگاه در این مشاغل مشغول به کار شد.

تولید محتوا

امروزه روز به روز بر تعداد فروشگاه های اینترنتی افزوده می شود و همه آنها برای کسب درآمد و جذب مخاطب بیشتر تلاش می کنند. در این میان آنچه فروشگاه اینترنتی را از رقبای خود متمایز می کند محتوای سایت یا حساب کاربری آن در شبکه های اجتماعی است. این کار توسط یک تولید کننده محتوا انجام می شود که در دسته مشاغلی قرار می گیرد که نیاز به مدرک ندارند. شما به عنوان تولید کننده محتوا می توانید هر نوع متن، ویدئو، تصویر، صدا و غیره را تولید کنید. محتوای سایت مجموعه یا حساب کاربری آن در اینستاگرام، توییتر، تلگرام و … علاوه بر کار در شرکت های ایرانی، می توانید به زبان انگلیسی محتوا تولید کنید دلار در ایران من هم دارم

برای تولید محتوا کافی است اصول این کار را بیاموزید، دائماً از گوگل و به روز رسانی شبکه های اجتماعی به روز باشید و خلاق باشید. در این صورت می توانید بدون داشتن مدرک دانشگاهی از تولید محتوا درآمد خوبی کسب کنید.

ادمین اینستاگرام

هر یک از صفحاتی که در شبکه های اجتماعی یا سایت ها هستند نیاز به یک مدیر مجرب برای پاسخگویی به مشتریان، آپلود محتوا، رفع مشکلات حساب های کاربری و … دارند. از آنجایی که ادمین اینستاگرام یکی از مشاغلی است که نیاز به مدرک ندارد، نیازی به داشتن مدرک ندارید. فقط با فعالیت بیشتر، آزمون و خطا و یادگیری الگوریتم های اینستاگرام در این کار مهارت و تجربه کسب خواهید کرد. همچنین، برای کار به عنوان ادمین اینستاگرام نیازی به حضور در یک شرکت ندارید، اما می توانید به عنوان یک فریلنسر این کار را انجام دهید. آیا معنی آن را می دانید فریلنسری چیست؟? فریلنسینگ در واقع نوعی فریلنسری و خوداشتغالی است و فریلنسرها لزوماً به یک سازمان وابسته نیستند، بلکه بر اساس پروژه با سازمان های مختلف کار می کنند.

بازاریابی دیجیتال

با توجه به رشد بازاریابی آنلاین، تعداد زیادی شغل پردرآمد بدون مدرک به وجود آمده است. به عنوان یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ، نیازی به داشتن مدرک کالج یا حتی دانشگاه مناسب ندارید، کافی است با الگوریتم شبکه های اجتماعی مختلف آشنا باشید، مهارت های یک متخصص بازاریابی دیجیتال را توسعه دهید و همیشه از جدیدترین روش های رشد کسب و کار آنلاین مطلع شوید. بسیاری از افراد به صورت شخصی در شرکت ها به عنوان متخصص در این زمینه کار می کنند، اما بازاریابی دیجیتال علاوه بر مشاغلی که نیاز به مدرک ندارند، یکی از مشاغل آزاد پردرآمد همچنین توسعه استراتژی های مناسب برای کسب و کار، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی رسانه های اجتماعی و موارد دیگر را در نظر گرفته است. بخشی از وظایف کارشناس بازاریابی دیجیتال است.

ویرایش فیلم و عکس

این روزها تعداد مشاغلی که نیاز به مدرک ندارند در حال افزایش است و ویرایش فیلم و عکس نیز جزو این مشاغل می باشد. با یادگیری نرم افزارهایی مانند Adobe Premiere و Adobe Photoshop می توانید از این شغل درآمد خوبی کسب کنید. برای کار در زمینه ویرایش فیلم و عکس می توانید به صورت شخصی در یکی از شرکت های معتبر مشغول به کار شوید و یا با یک عکاس برای ویرایش فیلم و عکس همکاری کنید. با توجه به ایجاد فناوری ها و ابزارهای جدید برای هوش مصنوعی، پس از مدتی فعالیت در این زمینه و آشنایی با هوش مصنوعی، می توانید با استفاده از این فناوری فیلم و عکس را ویرایش کنید. جالب است بدانید که در حال حاضر کسب درآمد هوش مصنوعی به هیچ وجه غیرممکن و سخت نیست و با کمک ابزارهای مختلف می توانید کار خود را آسان کرده و درآمد بیشتری کسب کنید.

برنامه نويسي

شما می توانید برنامه نویسی را برای شغلی بدون مدرک انتخاب کنید. برنامه نویسی یکی از آن حرفه هایی است که نه تنها بدون مدرک انجام می شود، بلکه می توان درآمد قابل توجهی از آن به دست آورد. به عنوان یک برنامه نویس، شما یک وب سایت یا اپلیکیشن موبایل را از طریق کدنویسی طراحی می کنید. اگر می خواهید وارد این رشته شوید و اصلا مدرک یا دیپلم مرتبط ندارید، خوب است، برنامه نویسی یکی از حرفه هایی است که نیازی به مدرک ندارد. می توانید در دوره های آموزشی معتبر شرکت کنید و یا حتی خودآموزی کنید و برنامه نویسی را از منابع مختلف و معتبر یاد بگیرید.

در عین حال افراد زیادی این شغل را انتخاب می کنند و از آن عبور می کنند حرفه برنامه نویسیعلاوه بر مدرک، سختی یا سهولت کار، مهارت ها و … تیپ شخصیتی آنها در نظر گرفته می شود. برای مثال برنامه نویسی یکی از بهترین هاست شغلی برای افراد درونگرا خوب.

دستیار پزشک

دستیار پزشک یکی از اعضای تیم پزشکی است که برای کار در این شغل نیازی به مدرک دانشگاهی ندارد و زمانی که آموزش های لازم را دید، حتی ممکن است برخی از درمان ها را زیر نظر پزشک انجام دهد. به عبارت دقیق تر، دستیار پزشک ترکیبی از فعالیت های بالینی و اداری مانند آماده سازی بیماران برای آزمایش و عمل، گرفتن نمونه خون و تهیه لوله برای ارسال به آزمایشگاه ها، بررسی سوابق دقیق شرح حال بیمار، تهیه مدارک بیمه ای و … را انجام می دهد. می دهد.

ماساژ درمانی

درمان بیماران با ماساژ یکی از وظایف فیزیوتراپیست است که برای کار در این شغل نیاز به مدرک دانشگاهی است اما افراد مختلف می توانند با افتتاح سالن ماساژ و یا کار در یکی از این سالن ها به عنوان ماساژور در مشاغلی که این کار را انجام نمی دهند، فعالیت کنند. به تحصیلات عالی نیاز دارند البته بسیاری از این افراد در مدارس خصوصی تحصیل می کنند. ماساژدرمانگر با دستکاری مفاصل، ماهیچه ها و سایر بافت های نرم بدن، درد و استرس را تسکین می دهد.

مهماندار هواپیما

مهماندار هواپیما یکی دیگر از مشاغلی است که در ایران و البته کشورهای دیگر نیاز به مدرک ندارد. برای کار در این شغل که جزو مشاغل بدون مدرک محسوب می شود، تنها باید در دوره های آموزشی شرکت هواپیمایی شرکت کرده و پس از گذراندن دوره آموزشی در آزمون شرکت کنید. بدون مدرک شغلی پیدا کنید و با سفر به دنیا درآمد کسب کنید. پس از کسب تجربه، می توانید با استخدام در خطوط هوایی بزرگتر درآمد بیشتری کسب کنید.

بازار یابی

شغل بازاریابی در دسته مشاغلی است که نیاز به مدرک ندارند. بازاریابی حرفه ای است که صرف نظر از صلاحیت های تحصیلی افراد، ویژگی هایی مانند توانایی برقراری ارتباط موثر، تفکر تحلیلی، ایده ها و خلاقیت دارد. برای شروع کار روی این شغل ممکن است لازم باشد به عنوان کارآموز در یک شرکت کار کنید. اما نگران نباشید زیرا مسیر شغلی روشنی دارید و اگر عملکرد فوق العاده خوبی داشته باشید، می توانید در کمترین زمان به یک معامله گر ماهر و حرفه ای تبدیل شوید.

فروش

بسیاری از افراد بدون مطالعه در زمینه خاصی می توانند به عنوان متخصص فروش کار کنند. مطمئناً، شاید تحصیل در برخی از رشته‌های مرتبط با فروش در دانشگاه بتواند به شما کمک کند فرصت‌های شغلی خود را افزایش دهید یا وضعیت شغلی خود را بهبود بخشید، اما برای کار در این شغل، بیش از هر چیز دیگری به مهارت‌ها و پیگیری نیاز دارید. در واقع، شما باید بدانید که چگونه مشتریان را متقاعد کنید که از شما خرید کنند، مهارتی که در همه یافت نمی شود.

پختن یا پختن شیرینی

برای کار در برخی مشاغل که نیاز به مدرک ندارند می توانید دوره های آموزشی را در آموزشگاه های معتبر بگذرانید یا با جستجو در اینترنت این شغل را بیاموزید و تجربه کنید. آشپزی یا پخت کیک یکی از آن حرفه هایی است که هر دو جهت را پیش روی نامزدها قرار می دهد. می توانید به عنوان سرآشپز در رستوران ها یا کافه ها کار کنید و یا به صورت حضوری و آنلاین بفروشید. یکی دیگر از گزینه های شغلی برای سرآشپزها، فرصت کسب درآمد از طریق آموزش پخت غذاها و شیرینی های خوشمزه به دیگران است. همچنین می توانید با همکاری با کافه ها شیرینی بفروشید.

برگزاری دوره آنلاین

شاید بسیاری از مردم فکر می کنند که فقط معلمان یا افراد تحصیل کرده می توانند یک دوره آنلاین برگزار کنند، اما در واقع هر کسی با دانش و تجربه می تواند این کار را انجام دهد. به عنوان مثال، اگر تجربه قابل توجهی در زمینه کاری خود مانند طراحی سایت، تولید محتوا یا سایر کارها دارید، مطالعه کرده اید، دانش شما به روز است و تحقیقات انجام داده اید، می توانید تجربیات خود را با افراد در این زمینه به اشتراک بگذارید. فرم یک دوره آنلاین البته برخی از افراد دوره های آفلاین را به صورت ویدیویی و از طریق کانال های تلگرامی یا سایت های مشابه ارائه می دهند، اما بهترین راه یادگیری، دوره آنلاینی است که استاد و دانش آموز می توانند همزمان با یکدیگر تعامل داشته باشند و البته پشتیبانی نیز وجود دارد.

شما می توانید آموزش مجازی و دوره آنلاین خود را در بستر ایرانیان برگزار کنید الوکم بدون نیاز به فیلتر و با بهترین کیفیت صدا و تصویر نگه دارید. حضور و غیاب شرکت کنندگان در کلاس، اشتراک گذاری صفحه نمایش، آپلود فایل های متنی و صوتی، وایت برد مجازی و طرح پرسش و پاسخ از جمله امکانات رویدادهای آنلاین الکام است.

بدون رفتن به دانشگاه کار پیدا کنید!

در صنایع مختلف مانند ارائه خدمات، مراقبت های بهداشتی، فناوری اطلاعات و غیره می توانید مشاغلی را بیابید که نیاز به مدرک ندارند. در این مقاله تعدادی از مشاغل که نیاز به مدرک ندارند را به شما معرفی کرده ایم تا به شما نشان دهیم برای کار و داشتن درآمد مناسب نیازی به تحصیل در دانشگاه ندارید. حتی در بسیاری از این مشاغل، می توانید در خانه کار کنید یا به عنوان یک فریلنسر که پروژه هایی را برای کشورهای خارجی انجام می دهد، دلار کسب کنید. ما در اینجا فقط به چند شغل اشاره کردیم، اما قطعاً مشاغل دیگری نیز وجود دارند که بدون مدرک می توان آنها را انجام داد.

به یاد داشته باشید که در این مشاغل کارفرمایان از طریق آموزش، تحقیق و غیره به دنبال مهارت، تجربه و دانش شما هستند. بیشتر از تحصیلات شما علاوه بر این، اگر قصد برگزاری جلسات با کارفرمایان را دارید، تنها کافی است از خدمات موجود در وب سایت الکام، سرویس مورد نظر را انتخاب کنید. همچنین با خرید اشتراک دروس مجازی الوکم و برگزاری کلاس های آنلاین برای افراد جدید، یک دوره آموزشی برگزار کنید و درآمد بیشتری کسب کنید. سوالات خود را برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق کانال های ارتباطی یا پشتیبانی الوکم بپرسید.

پست شغل بدون مدرک مورد نیاز اولین بار در Alcom پدیدار شد.