منادا چیست؟ – توضیح به زبان ساده همراه با مثال و تمرین


وقتی شخص یا چیزی را مورد خطاب قرار می دهیم، آن شخص یا شی نامیده می شود. این یک معناد می تواند با حروف آوایی مانند «ی» و «ه» قبل از آن یا کاراکتر «الف» بعد از آن باشد، یا هیچ حرف یا نویسه آوایی نمی تواند آن را همراهی کند. کاراکترهای call و manada با هم یک جمله را تشکیل می دهند و معمولاً با علامت تعجب دنبال می شوند. مثلاً در جمله ی شبه «رب»، «رب» یک تعجب است و «الف» در آخر علامت تعجب یا حرف است. اما اگر اسم بدون لفظ تعجبی بیاید، ولی متکلم به آن خطاب کند، آن اسم نیز یک کلمه تعجبی است. مثلاً در جمله «سارا! این کتاب را به من بدهید.» کلمه سارا بدون کلمه نادا مناداست زیرا به آن پرداخته شده است. در این مقاله از مجله فرادرس با مثال های فراوان یاد خواهیم گرفت که منادا چیست، حروف منادا چیست، منادا چه کاربردی دارد و در نهایت ما سوالاتی با چهار گزینه ایجاد کرده ایم تا بتوانید از آنها برای سنجش میزان یادگیری خود استفاده کنید.

منادا چیست؟

معناد اسم یا صفتی است که بعد یا قبل از علائم ندا (مانند «ه»، «یا» و «ال») یا بدون آنها آمده است و برای نامگذاری یا خطاب به شخص یا چیزی به کار می رود. مثلاً در شبه جمله «ای مادر! نقش دستوری اسم «مادر» اسمی است و نقش دستوری «ه» علامت حرف یا عنوان است. قبل از اینکه به بررسی نمونه های مائناد بپردازیم، پیشنهاد می کنیم نکات بیشتری را از فیلم آموزشی ادبیات فارسی پایه دهم فردرس که لینک آن را در کادر زیر قرار داده ایم، بیاموزید.

فیلم مطالعاتی ادبیات فارسی – فوق برنامه پایه دهم

کلیک

معناد نقش مستقلی است و نقش دیگری را اشغال نمی کند، اما چون نوعی اسم است، می تواند نشانگر اسمی مانند نشان جمع یا ضمائم اسمی مانند اضافه و برخی صفت ها را بگیرد. مثلاً در عبارت «مادر عزیزم» هم صفت (عزیز) و هم صفت (ضمیر – م) به نام «مادر» اضافه کرده ایم. در مثال های جدول در قسمت بعدی با انواع بیشتری از مائناد آشنا می شویم.

مثال منادا

در جدول زیر چند نمونه از حالت های مختلف منادا را با مثال مقایسه می کنیم.

منادا و حرف نادا یک مثال
O + منادا آه تو آسمان! باران بر ما
یا + منادا یا حسین!
منادا + A خداوندیا! ما جز تو یاوری نداریم
مناد (به تنهایی) سیاوش! از میان آتش می گذرد

نکته: مانند مثال «خدا» در جدول بالا، وقتی مناد ما با مصوت «الف» تمام می شود و می خواهیم حرف «الف» را بعد از آن اضافه کنیم، بین مناد و «الف» یک «ی» وسط قرار می دهیم.

مطالعه فارسی منادا دهم

منادا یکی از نقش های دستوری اسم ها است و مانند هر نقش دستوری دیگری که اسم های فارسی دارند، قواعد خاصی دارد. اسم ها در زبان فارسی نقش های زیادی از جمله نقش مفعول، قید لفظی، متمم و غیره را ایفا می کنند. و مطالعه صحیح هر یک مستلزم مطالعه نقش های دیگر و حتی موضوعات دیگر مانند افعال است. با توجه به ارتباط موضوعات مختلف ادبیات با یکدیگر، در این قسمت چندین فیلم و فیلم آموزشی فوق برنامه ارائه کرده ایم تا با استفاده از آنها علاوه بر یادگیری آسان، از یک آموزش کامل نیز لذت ببرید.

برای مشاهده مجموعه فیلم های آموزش ادبیات فارسی و نگارش دروس فوق برنامه دبیرستان روی عکس کلیک کنید.
  • فیلم آموزش رایگان شیء غیرفعال به زبان فارسی
  • فیلم های فوق برنامه و فوق برنامه فارسی رایگان
  • فردارس کلاس 10 فیلم مطالعاتی ادبیات فارسی فردارس
  • فیلم آموزشی ادبیات فارسی کلاس نهم فرداس
  • فیلم آموزشی ادبیات فارسی کلاس یازدهم فردارس

برای دسترسی به آموزش های بیشتر، پیشنهاد می کنیم به صفحه مجموعه آموزش ادبیات متوسطه فوق برنامه که در لینک زیر ارائه کرده ایم مراجعه کنید:

  • مجموعه فیلم های آموزش ادبیات فارسی و نویسندگی در دوره دبیرستان

کاربرد منادا در فارسی

حالا که فهمیدیم منادا چیست، بیایید با کاربردهای آن آشنا شویم. به زبان فارسی ما از منادا برای آدرس دادن یا دادن صدا به یک شخص، افراد، شی یا اشیا استفاده می کنیم. همانطور که در قسمت های قبل گفتیم، مانند اسم ها، احضارات مانند اسم ها می توانند پسوندهایی مانند مظف العلیه بگیرند برای یادگیری و درک صحیح این مبحث، لینک فیلم آموزشی رایگان فرادرس مظف و مظف الیه را قرار داده ایم. در کادر زیر

فیلم آموزشی تکمیلی و تکمیلی فارسی – به زبان ساده (رایگان) در برنامه فوق برنامه

کلیک

در مثال های بعدی با انواع مناد در اشعار و متون فارسی آشنا می شویم و معنای پرداختن به معین را بهتر درک می کنیم.

مثال 1

شاعر در بیت بعدی به کلمه «دل» می پردازد و می پرسد که چگونه به «نزدیک عشق» رسیده است.

(fdbqoute bg_color='blue-grey')

خورشید از سایه عشق خواهد سوخت
خب، چکار میکنی؟ قلب تو همسایه عشق هستی
(سنایی)

(/fdbqoute)

مثال 2

شاعر در بیت بعدی «دوست» را مخاطب گفتار خود می داند و به او توصیه می کند که اگر من ناخوشم، تو شاد باش.

(fdbqoute bg_color='blue-grey')

شاید دنیا از شادی تو خوشحال نباشد
اگر راضی نباشم دوستانشالله خوشبخت بشی
(صائب تبریزی)

(/fdbqoute)

مثال 3

در مثال زیر، گوینده رو به خدا می کند و از او می خواهد که برادرانش را شفا دهد.

(fdbqoute bg_color='blue-grey')

یا خدا شما برادران من را خوب می کنید.
(هایویری)

(/fdbqoute)

نکته: این جمله از زمان حال استفاده می کند در بسیاری از موارد در یک عبارت هم منادا داریم و هم فعل امری یا امری، زیرا هم در منادا و هم در فعل امری باید کسی یا چیزی را خطاب کنیم. البته الزامی نیست که مناد در کنار فعل امر باشد یا فعل امر بعد از مناد باشد.

مثال 4

شاعر در بیت بعدی نام «حافظ» را خطاب می کند و با آوردن فعل «خواندن» به مخاطب خود (حافظ)، او را به خواندن غزلیات فراق (فرک) سفارش می کند.

(fdbqoute bg_color='blue-grey')

مربوط به دوستان روزمره ما نیست
بخوانش حافظ شعرهای خداحافظی
(حافظ)

(/fdbqoute)

مثال 5

در زبان فارسی نوشتاری و گفتاری، گاهی به جای حروف و نویسه های آوایی که تا به حال نام بردیم، حروف دیگری مانند حروف عربی (مانند «الا»، «ایها» و…) و یا کلمات دیگری مانند «هی» استفاده می شود. از «های» و… مانند دو مثال زیر، در اولی هر دو «الا» و «ای» برای اشاره به «آهو» استفاده می‌شوند. در مثال دوم، در یک متن فارسی، ادای «ایها» و ندای «الشیخ» آمده است.

(fdbqoute bg_color='blue-grey')

اما تو آهوی وحشی هستیشما کجا هستید
من چندین بار با شما ملاقات کردم
(حافظ)

(/fdbqoute) (fdbqoute bg_color='blue-grey')

آنها گفتند: “ای شیخدعا کنید این جمله غرق در غرق شود
تا شر آنها توسط مردان قطع شود.
(هایویری)

(/fdbqoute)

مناد در جمله شماری

از آنجایی که منادا (با و بدون حرف نادا) در زبان فارسی شبه جمله محسوب می شود، برای شمارش جملات یک عبارت باید منادا و حرف ندایش را یک جمله بشماریم. زیرا منادا در واقع معنای یک جمله کامل را به ما می رساند. در واقع، همانطور که هر فعل را به عنوان یک جمله می شماریم، باید هر ضمیر را نیز به عنوان یک جمله بشماریم. قبل از مشاهده نمونه های بیشتر منادا، پیشنهاد می کنیم برای یادگیری صحیح موضوع فعل، از ویدیوی رایگان آموزش فعل فارسی فرادرس که لینک آن را در کادر زیر قرار داده ایم استفاده کنید.

فیلم آموزش افعال فارسی – به زبان ساده (رایگان) در برنامه فوق برنامه

کلیک

در مثال های زیر نحوه شمارش جملاتی که حرف اضافه دارند را بررسی کرده و یاد خواهیم گرفت.

مثال 1

در جمله زیر دو فعل «گرفتن» و «گرفتن» داریم، یعنی دو جمله و ضمیر «مادر» داریم. بنابراین در این جمله در مجموع سه بند داریم.

(fdbqoute bg_color='blue-grey')

آه تو مادر من خوبم! دستم را بگیر و مرا به دنیای خودت هدایت کن.

(/fdbqoute)

مثال 2

در مصراع اول بیت بعد، یک بار کلمه ایران و کلمه مرز آمده است، بنابراین در این بیت دو جمله داریم. در مصراع دوم نیز منادا داریم زیرا معنای این بیت این استای که غبار تو سرچشمه هنر است.از این رو در این بیت نیز یک جمله داریم و تعداد جمله های این بیت سه جمله است.

(fdbqoute bg_color='blue-grey')

آه تو ایران آه تو مرز اما در خانه
آه تو غبار سرچشمه هنر است
(حسین گل گلاب)

(/fdbqoute)

مثال 3

در بیت اول بیت بعدی منادا (دلا) و دو فعل «در» و «افشان» داریم. در مصراع دوم دو فعل «آمد» و «خواستن» وجود دارد و مجموع جملات این بیت پنج است. توجه داشته باشید که کلمه «داشتن» در مصراع دوم فعل نیست، بلکه جزء صفت اسم «ماه» است و معنای آن چنین است: «ماه با کلاه».

(fdbqoute bg_color='blue-grey')

قلب سر در زمین و سر در بهشت ​​است
این ماه یه کیف دارم هرجور دلم میخواد اومد
(حکانی)

(/fdbqoute)

با مطالعه مقاله زیر از مجله فرادرس می توانید با انواع شبه جمله ها و قواعد دستوری آنها آشنا شوید.

نمونه سوالی به نام ندا و مناد

اکنون که ما یاد گرفتیم میناد چیست، می‌توانید با پاسخ دادن به سؤالات چهارگزینه‌ای زیر میزان آشنایی خود با موضوع را بررسی کنید. برای این کار کافیست روی گزینه ای که فکر می کنید صحیح است کلیک کنید و سپس روی گزینه “مشاهده پاسخ” کلیک کنید تا گزینه صحیح را مشاهده کنید. هر پاسخ صحیح یک امتیاز دارد و در پایان پاسخ می توانید با کلیک بر روی گزینه “دریافت پاسخ آزمون” امتیاز خود را مشاهده کنید.

نتیجه

در این مقاله از مجله فرادرس با مثال های مختلف یاد گرفتیم که منادا چیست، حروف مناده چیست، منادا چه فایده ای دارد و آیا آن را در تعداد جملات یک جمله حساب کنیم یا خیر؟ در پایان سؤالات چهارگزینه ای را ارائه کرده ایم تا بتوانید میزان یادگیری خود را بسنجید.

منادا چه نوشته است؟ – توضیح به زبان ساده همراه با مثال و تمرین اولین بار در مجله فرادرس. به نظر می رسد.