نحوه بستن سایت برای IP غیر ایرانی هاست


از آنجا که مسدود کردن آدرس IP به طور کلی برای محافظت در برابر حملات هکرها و جلوگیری از دسترسی از یک آدرس مخرب استفاده می شود. باید بدانید که این یکی از رایج ترین و اساسی ترین راه های افزایش امنیت است! البته افزایش امنیت تنها بخشی از اثرات مثبت مسدود شدن سایت برای آی پی غیرایرانی در هاست است و دلایل زیادی برای مسدود شدن سایت برای آی پی غیرایرانی در هاست وجود دارد! سپس علاوه بر آموزش نحوه مسدود کردن آدرس های IP غیر ایرانی، این دلایل مهم را با هم مرور خواهیم کرد.

آموزش مسدود کردن آی پی های خارج از ایران بر روی هاست

از طریق مراحل زیر توضیح خواهیم داد؛ می توانید بازدیدکنندگان سایت خود را بر اساس مکان و کشور تقسیم بندی کنید. به یاد داشته باشید که از این روش می توان هم برای محدود کردن دسترسی به طیفی از آدرس های IP خارجی و هم برای جدا کردن کشورهای مقصد استفاده کرد!

با اعمال تنظیمات در فایل htaccess. می توانید این روند را خاتمه دهید. فقط در نظر داشته باشید که هرگونه اشتباهی در فرآیند بستن IP خارجی هاست پس از خرید هاست نیاز به دانش فنی کافی دارد! زیرا هر دستور اشتباه در htaccess. این خطر شکست کامل سایت شما را به همراه دارد!

مرحله اول: ایجاد آدرس IP کشورهای مورد نظر

در این مرحله با مراجعه به ابزارهایی که آدرس IP کشورهای مختلف را لیست می کنند، می توانید فرآیند بستن IP های خارج از ایران را برای سایت میزبان خود آغاز کنید. در این آموزش از ابزار رایگان IP2Location به عنوان مثال استفاده می کنیم.

مرحله دوم: IP و فرمت خروجی را انتخاب کنید

  • در IP2Location، به سادگی لیست آدرس های IP فایروال را مشاهده کنید. سپس کشوری را که می خواهید از ورود به وب سایت جلوگیری کنید در گزینه Country مشخص کنید.
  • پس از تعیین کشور مورد نظر، باید از بین گزینه های IPv4 و IPv6 در منوی این ابزار، IP سرور خود را انتخاب کرده و بر روی دکمه دانلود کلیک کنید.

با کلیک بر روی دکمه دانلود، یک لیست کنترل دسترسی (ACL یا Access Control List) در رایانه شما دانلود می شود. توجه داشته باشید؛ قبل از دانلود حتما به لیست این صفحه توجه کنید! زیرا تنظیمات پیش فرض برای مسدود کردن یا اجازه استفاده برای یک سایت با یکدیگر متفاوت است. با استفاده از لیست بالا، توجه به تنظیمات پیش فرض برای انصراف از همه یا مسدود کردن کشورها ضروری است.

مرحله سوم: استفاده از اطلاعات به دست آمده برای مسدود کردن IP غیر ایرانی هاست لینوکس

وارد کنترل پنل cPanel شوید و روی File manager کلیک کنید. وقتی وارد File manager می شوید روی Public_html کلیک کنید. در این قسمت می توانید htaccess کنید. به این نگاه کن

مرحله چهارم: دسترسی به htaccess.

اگر گزینه htaccess. اگر آن را پیدا نکردید، روی تنظیمات یا نماد چرخ دنده در بالای صفحه کلیک کنید و گزینه Show hidden files را فعال کنید.

اگر باز هم نتوانستید به گزینه htaccess دسترسی پیدا کنید کافیست به قسمت Public_html رفته و روی گزینه اول یعنی کلیک کنید. Files+ از گزینه های موجود در نوار بالا. پس از آن پنجره ای برای شما باز می شود که در قسمت نام فایل htaccess لازم است. دارم میام داخل

مرحله پنجم: آدرس های IP کشور مورد نظر را در htaccess وارد کنید.

پس از ایجاد فایل یا پیدا کردن htaccess. کلیک راست کرده و گزینه edit را انتخاب کنید.

سپس با پنجره ای روبرو می شوید که باید روی دکمه Edit کلیک کنید تا به گزارش مورد نظر هدایت شوید تا آدرس های IP را که برای جلوگیری از دسترسی به سایت خود انتخاب کرده اید وارد کنید!

مرحله نهایی

اگر به خاطر دارید که فایل ACL را از ابزار IP2Location در پایان مراحل قبلی دانلود کرده اید. فایل دانلود شده را در کامپیوتر خود باز کنید و آدرس های IP که در این فایل ظاهر می شود را با گزینه Deny پیش فرض در فایل لاگ htaccess کپی کنید.

توجه داشته باشید که آدرس های IP مورد نظر باید با ویژگی Deny All مطابقت داشته باشد، بنابراین با قرار دادن این آدرس های IP شما روند بسته شدن سایت برای آدرس های IP خارج از کشور را در هاست خود نهایی خواهید کرد!

چرا باید IP های غیر ایرانی را در هاست خود مسدود کنیم؟

هنگام بررسی آدرس های IP مربوط به سایت شما؛ ممکن است IP کشورهایی را ببینید که نه مخاطبان شما در آن کشورها زندگی می کنند و نه مراکز داده و منابع زیرساختی آن کشورها. استفاده از آدرس IP این کشورها برای کاربران شما منطقی به نظر می رسد. مهمترین دلیل قفل کردن سایت برای IP خارج از کشور در هاست لینوکس، افزایش امنیت است که از Ddos و حملات سایبری مانند هک سایت جلوگیری می کند. در زیر به بررسی دلایل بسته شدن سایت برای آدرس های IP در خارج از ایران می پردازیم.

مسیریابی ترافیک کارآمد با مسدود کردن IP غیر ایرانی برای هاست

با محدود کردن دسترسی IP به برخی کشورها از فایل استفاده کنید htaccess. و می توانید با دقت بیشتری به کشورهایی که ترافیک سایت شما را افزایش می دهند نگاه کنید. گاهی اوقات استراتژی و خط مشی سایت شما به گونه ای تنظیم می شود که با کشورهای خاصی ارتباط برقرار کند که این امر بر بار ترافیک کشورهای غیر مرتبط، سرعت دسترسی کشورهای متصل به سایت شما تاثیر می گذارد و زمان بارگذاری سایت را برای مخاطبان اصلی شما افزایش می دهد!

کاهش مصرف پهنای باند و افزایش سرعت سایت

با بستن سایت IP خارج از ایران بر روی هاست، می توانید مصرف پهنای باند سرویس خود را کاهش دهید و در هزینه های مربوط به پهنای باند و استفاده از منابع سرور صرفه جویی کنید. در این صورت وب سرورهای مختلف در هاست شما با قدرت بیشتری فرآیند دسترسی و پردازش اطلاعات را بر عهده می گیرند و سایت شما در مدت زمان کوتاه تری با قدرت پردازش بالاتر به کاربران اصلی نمایش داده می شود.

برای بستن آی پی خارج از ایران در هاست به پشتیبانی ایران هاست تکیه کنید!

از آنجایی که تکمیل مراحل فوق نیاز به دقت بالایی دارد و در صورت بروز خطا، سایت شما قطع خواهد شد. به شما توصیه می کنیم پس از خرید هاست برای امنیت بیشتر در فرآیند بستن آدرس های IP در خارج از ایران به پشتیبانی 24 ساعته ایران هاست اعتماد کنید. با دسترسی به سی پنل شما، پشتیبانی فنی ایران هاست توانایی هاست را برای مسدود کردن آدرس های IP خارجی و مسدود کردن آدرس های IP کشور های مشکوک برای شما بدون خطا یا خرابی سایت شما به عهده می گیرد! با پشتیبانی ایران هاست نیازی به انجام مراحل بالا نیست و امنیت ترافیک سایت شما به راحتی تضمین می شود!