هاست ویندوز چیست؟


هاست ویندوز سرویسی است که از ویندوز به عنوان یک سیستم عامل استفاده می کند و بر اساس امکانات خاص سایت میزبان کاربران زیادی است. سرویس هاست ویندوز چه ویژگی هایی دارد که سایر هاست ها ندارند و چگونه بفهمیم که این سرویس میزبانی برای ما مناسب است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوالات و آشنایی با این سیستم محبوب اما کمیاب با ایران هاست همراه باشید!

هاست ویندوز چه کاربردهایی دارد؟

هاست ویندوز نوعی میزبانی وب است که از سیستم عامل ویندوز بر روی سرور استفاده می کند. ویندوز یکی از پرطرفدارترین سیستم عامل ها در جهان است و مانند لینوکس شرایط منحصر به فردی را برای استفاده از وب سایت ها ایجاد می کند. یکی از طرفداران هاست ویندوز کسب و کارهایی هستند که می توانند از این سرویس برای اجرای سایت ها یا اپلیکیشن های ویندوزی استفاده کنند. هاست ویندوز در دو حالت اختصاصی و اشتراکی موجود است که با توجه به میزان درخواست کاربران از سایت های کوچک گرفته تا سایت های سنگین می توانند از این سرویس محبوب برای رسیدگی استفاده کنند.

توابع میزبان ویندوز

هاست ویندوز معمولا در هنگام ارائه خدمات از قوانین سیستم عامل ویندوز پیروی می کند! به عبارت دیگر هاست ویندوز از طریق یک رابط کاربری ساده و آسان، قابلیت مدیریت هاست را در اختیار کاربران قرار می دهد. برای بررسی بهتر هاست ویندوز ابتدا باید ویژگی های سیستم عامل ویندوز را بررسی کنیم!

سیستم عامل ویندوز که سال ها پیش به دنیا عرضه شد با قابلیت استفاده و نصب سرورهای هاست اشتراکی و هاست اختصاصی (برای یک کاربر) برای کاربران قابل استفاده شد. سیستم عامل ویندوز به عنوان یک سیستم عامل بسته و غیر رایگان هر ساله کاربران زیادی را در زمینه هاست یا سرور تحت پوشش قرار می دهد. کاربرانی که صاحب سایت هایی هستند که با زبان های مخصوص این سیستم عامل طراحی شده اند!

امکان استفاده از نرم افزارهای دلخواه در هاست ویندوز وجود ندارد، همانطور که گفتیم این سیستم عامل با محدودیت های خاصی در اختیار کاربران قرار می گیرد که محیط مناسبی را برای اجرای سایت های خاص فراهم می کند. این کاربر با رابط کاربری ساده به افرادی که دانش تخصصی در زمینه سرورها ندارند نیز این امکان را می دهد تا بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

یکی دیگر از مزایای هاست ویندوز امکان استفاده از پایگاه داده MySQL است. MySQL یکی از محبوب ترین پایگاه های داده است و دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند رایگان، امنیت بالا و متن باز است. استفاده از این پایگاه داده یک مزیت مهم برای هاست ویندوز محسوب می شود چرا که کاربران قدیمی و نرم افزارهای خاص باید از این پایگاه داده استفاده کنند و در صورت استفاده از پایگاه های دیگر ممکن است سایت شما با مشکل مواجه شود!

نکته قابل توجه دیگر امکان اجرای برنامه های ویندوز بر روی این نوع هاست هاست. کاربران می توانند برنامه های ویندوز قدیمی خود را در هاست ویندوز جدید خود بدون نگرانی از ناسازگاری اجرا کنند. این یک موهبت برای شرکت هایی است که به نرم افزار خاص ویندوز وابسته هستند! زیرا آنها می توانند با مهاجرت به هاست دیگری، یک پلتفرم مناسب برای اجرا و مدیریت سایت فعلی خود داشته باشند.

چالش های استفاده از هاست ویندوز

یکی از معایب اصلی هاست ویندوز هزینه بالاتر آن نسبت به هاست لینوکس است. معمولا هزینه خرید و نگهداری هاست ویندوز بیشتر از هاست لینوکس است و همانطور که می دانید برای دسترسی به نرم افزارهای متن باز کاربران باید مجوز معتبری برای استفاده از این سیستم عامل ها دریافت کنند که هزینه های قابل توجهی دارد. البته توجه داشته باشید که هزینه نگهداری و مدیریت خدمات ارائه شده به کاربران با سیستم عامل ویندوز می تواند برای یک سازمان یا کسب و کار بزرگ صرفه جویی کند.

محدودیت دومی که در هنگام استفاده از هاست ویندوز برای کاربران چالش ایجاد می کند، محدودیت نصب هر نرم افزاری است که برای استفاده از نرم افزارها یا کنترل پنل های مختلف باید با ماژول های تعریف شده روی آن هاست سازگار باشد! به عبارت دیگر، از آنجایی که ویندوز یک سیستم عامل متن باز نیست. شما هرگز نمی توانید از نرم افزارهای ارزان یا رایگان این سرویس میزبانی مانند هاست لینوکس استفاده کنید و سپس باید بررسی کنید که آیا برای ابزاری در این سرویس میزبانی هزینه می کنید، آیا با ماژول های این سرویس سازگار است یا خیر!

چرا این روزها باید از هاست ویندوز استفاده کنید؟

با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم; باید بدانید که هاست ویندوز هنوز هم یکی از محبوب ترین سیستم عامل ها در جهان است. کاربران دلایل زیادی برای استفاده از این هاست دارند و در ادامه به این مزیت های استفاده از هاست ویندوز می پردازیم و به سوال فوق پاسخ می دهیم.

  • تنها راه حل برای مدیریت سایت های خاص

رابط کاربری ساده و آشنای ویندوز به اکثر کاربران بدون دانش فنی خاص این امکان را می دهد که بتوانند از این هاست ها یا سایت های ویندوز با فریمورک های ASP.NET یا .NET استفاده کنند. آنها طوری طراحی شده اند که بتوانند از این هاست ها به عنوان یک محیط بهینه برای راه اندازی و مدیریت سایت های خود استفاده کنند.

  • ویژگی های نرم افزار

ویندوز با پشتیبانی از برنامه های مرتبط مانند پایگاه داده SQL Server مناسب ترین گزینه برای وب سایت های سفارشی در نظر گرفته می شود. به یاد داشته باشید که ارائه این سرویس به همراه کنترل پنل پلسک (یکی از کاربردی ترین و محبوب ترین کنترل پنل های دنیا) از نقاط قوت شرکت های هاستینگ برای این سیستم عامل می باشد. زیرا این کنترل پنل با ارائه یک محیط کاربر پسند، دسترسی لازم را برای مدیریت هاست به کاربران می دهد.

هاست ویندوز برای چه افراد و مشاغلی مناسب است؟

هاست ویندوز گزینه خوبی برای مشاغلی است که از زبان برنامه نویسی ASP.NET یا SQL Server استفاده می کنند. از آنجایی که این زبان های برنامه نویسی وابستگی زیادی به ساختار ویندوز دارند، نیاز به محیطی بهینه برای کار خود دارند که تخصیص مناسب منابع و استفاده از سیستم عامل ویندوز بهترین بستر را برای فعالیت آنها ایجاد کند! بنابراین اگر وب سایت یا اپلیکیشن آنلاین شما با ASP.NET یا SQL Server طراحی شده است، باید از هاست ویندوز برای اجرای کدها و اسکریپت های مورد نظر خود استفاده کنید.

کاربران دومی که می توانیم برای استفاده از هاست ویندوز نام ببریم. سازمان ها و شرکت های بزرگی هستند که علاوه بر استفاده از زبان های ذکر شده، به ثبات و امنیت بالایی در هنگام نگهداری سایت خود نیاز دارند. سرورهای میزبان ویندوز از امنیت بالایی برخوردار هستند و به دلیل متن بسته بودن، حملات سایبری موفقیت خاصی ندارند. اگرچه در ابتدا گفتیم که هزینه های مربوط به پشتیبانی از هاست ویندوز به صورت اشتراکی و اختصاصی بیشتر از سایر سرویس هاست، اما به یاد داشته باشید که استفاده از چنین سرویسی برای یک سازمان بزرگ ضروری است و چنین قیمتی توجیه منطقی دارد.

دسته سوم مخاطبان میزبان ویندوز افرادی هستند که با ویندوز کار کرده اند و تجربه کافی در استفاده از آن را دارند. رابط کاربری نرم افزارها و ابزارهای ویندوز برای آنها قابل قبول است و به راحتی می توانند سرویس خود را در چنین محیطی مدیریت کنند. البته داشتن مهارت های لازم در مدیریت سرورهای ویندوز حائز اهمیت است.

هاست ویندوز ایرانی است

هاست ویندوز ارائه شده به کاربران ایران هاست شامل امکانات زیادی است که به کاربران اختصاصی این هاست در راه اندازی و مدیریت هر سایتی کمک می کند. ایران هاست با طراحی پلن های مختلف در هاست اختصاصی و اشتراکی ویندوز، امکان دسترسی کاربران به منابع مختلف را فراهم کرده است.

یکی از مزیت های هاست ویندوز ایرانی استفاده از ابزاری است که در لایه های مختلف امنیت کاربران را تامین می کند. اگر بخواهیم به راهکارهای امنیتی ایران هاست در هاست ویندوز اشاره کنیم، لازم به ذکر است که این شرکت با استفاده از مکانیزم های مختلف امنیت هاست ویندوز شما را تضمین می کند;

  • فایروال های سخت افزاری قدرتمند برای خنثی کردن حملات سایبری یا بدافزار استفاده می شوند و به طور خاص برای محافظت از امنیت داده های میزبان ویندوز شما در برابر حملات طراحی شده اند.
  • برنامه هایی که از حریم خصوصی کاربران شما در یک فضای اشتراکی به روشی خاص (همراه با سایت های دیگر) محافظت می کنند و از فعالیت سایر نرم افزارهای مخرب و عوامل مخرب مانند ویروس ها یا بدافزارها در سایت های دیگر جلوگیری می کنند.
  • ارائه گواهی رایگان SSL برای محافظت از پیوندهای وب سایت شما که حاوی اطلاعات کاربر هستند

مزایای هاست ویندوز شرکت ایران هاست

ایران هاست با سابقه ای طولانی و ارتباط موثر، اکنون مجهز به شناسایی مشتریانی است که به دنبال بهترین هاست ویندوز برای سایت خود هستند. برای صرفه جویی در زمان و تمرکز، می توانید از «نکات خرید» ایران هاست استفاده کنید که بهترین سرویس متناسب با بودجه شما را معرفی می کند. اما بعد از خرید هاست از ایران هاست چه امکاناتی در اختیار خواهید داشت؟ برای بررسی این جنبه ها، لطفا به خواندن ادامه دهید!

ضمانت بازگشت وجه و امکان تست سرویس

یکی از ویژگی هایی که خیال مصرف کنندگان را هنگام خرید راحت می کند، امکان استفاده از “ضمانت بازگشت وجه” است. این ویژگی باعث می شود زمانی که از عملکرد سرویس خود در مدت ۷ روز پس از خرید راضی هستید، می توانید پول خود را پس بگیرید یا ابتدا از سیستم مشاوره ایران هاست استفاده کنید تا از خدمات مناسب خود استفاده کنید! فقط با پشتیبانی ایران هاست درخواست تغییر سرویس خود را بدهید، آنها به شما کمک می کنند تا به سرویس مناسب بروید، بهترین هاست را برای سایت مورد نظر خود بخرید یا بهترین طرح را انتخاب کنید!

پایداری 99.9 درصد

در طول مقاله به مفهوم پایداری اشاره کرده ایم. زمانی که هاست ویندوز از ثبات مناسبی برخوردار نباشد، سایت های میزبانی شده روی آن دائما قطع می شوند! راه حل های ایران هاست برای حفظ ثبات سایت شما در هاست ویندوز بسیار متنوع است.

  • استفاده از فناوری رایانش ابری، ساختاری خاص در مراکز داده، به میزبانی سایت های کاربران بر روی سرور قدرتمند دیگری در زمان قطعی های احتمالی کمک می کند! این در حالی اتفاق می افتد که شما حتی متوجه خرابی سایت خود نمی شوید!
  • استفاده از منابع سخت افزاری قدرتمند که به انتقال و حفظ داده های شما در هنگام قطعی های احتمالی کمک می کند. ایران هاست با استفاده از چنین راهکاری از خطر از بین رفتن اطلاعات شما در حین انتقال به سرور دیگر جلوگیری می کند.
  • در هر صورت اگر شدت اختلال بیشتر از 0.1 درصد باشد و سایت شما خراب باشد، ایران هاست با محاسبه مجموعه زمان های ناپایداری آن را در پایان سرویس شما لحاظ می کند.

پشتیبانی 24 ساعته

اگرچه احتمال تجربه چالش های مختلف در هنگام استفاده از هاست ویندوز کم است. اما ایران هاست تمامی کاربرانی که هاست ویندوز را خریداری کرده اند در نظر گرفته و ۲۴ ساعته (در تمام طول سال) از شما پشتیبانی می کند تا سوالات یا چالش های شما را حل کند!

نتیجه

به طور کلی می توان گفت هاست ویندوز با وجود قیمت بالاتر، گزینه مناسبی برای سازمان ها و شرکت هایی است که به برنامه های خاص ویندوز وابسته هستند و یا نیاز به امنیت و ثبات بالایی دارند. البته کاربران خانگی نیز با توجه به نیاز خود می توانند از این نوع هاست ها استفاده کنند چرا که ایران هاست با پشتیبانی 24 ساعته و 99.9% تضمین آپ تایم در کنار شماست!

سوالات متداول

هاست ویندوز چیست و چه تفاوتی با هاست لینوکس دارد؟

هاست ویندوز نوعی میزبانی وب است که از سیستم عامل ویندوز استفاده می کند. تفاوت اصلی آن با هاست لینوکس در سیستم عامل مورد استفاده است. هاست ویندوز معمولاً گران تر است اما استفاده از آن آسان تر است.

آیا هاست ویندوز امنیت بالایی دارد؟

بله هاست ویندوز از امنیت بالایی برخوردار است. زیرا سیستم عامل ویندوز و منابع آن متن باز نیست و محصول شرکت مایکروسافت است. البته آسیب پذیرتر از لینوکس است.

هاست ویندوز برای چه مشاغلی مناسب است؟

هاست ویندوز برای مشاغلی مناسب است که به برنامه های خاص ویندوز مانند ASP.NET و SQL Server وابسته هستند. همچنین برای سازمان های بزرگی که به ثبات و امنیت بالایی نیاز دارند، گزینه خوبی محسوب می شود.