هوش مصنوعی(AI) چیست و چگونه کار می کند؟


یکی از مهم‌ترین خبرهایی که در سال گذشته توانست در حوزه فناوری توجه همه را به خود جلب کند، هوش مصنوعی است. اما آیا واقعاً می‌دانید هوش مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟ تا جایی که ما می‌دانیم، رد پای هوش مصنوعی در بسیاری از حوزه‌های علوم کامپیوتر پیدا شده است و یکی از شاخه‌های گسترده علوم کامپیوتر است.
در این مقاله از افراک قصد داریم به تعریف هوش مصنوعی بپردازیم و ببینیم که چگونه می‌توان از این فناوری به منظور صرفه‌جویی در زمان، بهبود کیفیت کار و در نهایت فروش بیشتر و بهتر استفاده کرد. آیا از مزایا و تاریخچه استفاده از هوش مصنوعی چیزی می‌دانید؟ در ادامه با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

برای آشنایی با هوش مصنوعی، باید درباره این تکنولوژی اطلاعات دقیقی داشته باشید. اما اگر بخواهیم یک پاسخ ساده به سوال هوش مصنوعی چیست بدهیم، همین که بگوییم یکی از شاخه‌های علم کامپیوتر است کفایت می کند.

هوش مصنوعی(AI) که با نام اختصاری Artificial Intelligence شناخته می‌شود، در واقع یک فناوری پیشرفته است که توسط مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها، رایانه‌ها یا ربات‌ها اجرا می‌شود که قادر به تکرار بینش و درک انسان است و می‌تواند در زمان واقعی تصمیم‌گیری نماید.

به عبارت دیگر، هوش مصنوعی به گونه‌ای طراحی شده تا دقیقاً همچون یک انسان واقعی و زنده بیندیشد، عمل کند و واکنش نشان دهد.

تاریخچه هوش مصنوعی از ابتدا تا کنون

هوش مصنوعی یا AI توانسته تأثیرات زیادی بر زندگی ما انسان‌ها بگذارد. به همین خاطر برای ما مهم است که درباره تاریخچه هوش مصنوعی و تکامل آن در طی سال‌های گذشته اطلاعات داشته باشیم. نکته عجیب و جالبی که درباره تاریخچه هوش مصنوعی وجود دارد این است که این سیستم هوشمند از جنگ جهانی دوم به وجود آمده است.

 • ۱. در زمان جنگ جهانی دوم، فردی به نام آلن تورینگ توانست ماشینی طراحی کند که پیام‌های کدگذاری شده آلمانی‌ها را رمزگشایی می‌کرد و همین خلاقیت باعث موفقیت متفقین در جنگ جهانی دوم شد. ساخت این ماشین در سال ۱۹۴۲ انجام شد و توانست ماشین انیگما را به‌راحتی کنار بگذارد.
 • ۲. استفاده از هوش مصنوعی در سال ۱۹۵۰ نیز ادامه پیدا کرد. در آن زمان آلن تورینگ ریاضیدان مشهور، تصمیم گرفت آزمایشی را انجام دهد تا متوجه شود انسان‌ها می‌توانند پاسخ‌های متعلق به ماشین و یک انسان واقعی را تشخیص دهند.
 •  ۳. فناوری هوش مصنوعی در آنجا متوقف نشد و ۵ سال بعد جان مک کارتی توانست به موفقیت بزرگی دست پیدا کند. این دانشگاه این دانشمند آمریکایی، تصمیم داشت ماشینی را اختراع کند که مانند انسان فکر می‌کند و معتقد بود که در سال‌های آینده این اتفاق خواهد افتاد.

مطلب مرتبط: تولید محتوا و تولید عکس با هوش مصنوعی بارد

 • ۴. یک ربات صنعتی به نام یونی میت نیز در سال ۱۹۶۱ توسط جورج دیول طراحی شد که وظیفه جوش دادن قطعات و حمل ریخته‌گری را به عهده داشت. به‌این‌ترتیب کاری که برای انسان خطرناک بود و باعث مسمومیت می‌شد، توسط یک ماشین انجام شد.
 • ۵. اولین چت بات با استفاده از هوش مصنوعی نیز در سال ۱۹۶۴ اختراع شد و نام آن الیزا بود. این ربات روان‌درمان، می‌توانست به سؤالات انسان‌ها پاسخ دهد و مشکلات آن‌ها را درک کند.
 • ۶. ربات دیگری نیز در سال ۱۹۶۹ ساخته شد که توانایی درک محیط اطراف و استدلال را داشت. همچنین این ربات که با نام shakey شناخته می‌شد، می‌توانست برنامه‌هایی را اجرا کند و با استفاده از زبان انگلیسی با دیگران ارتباط برقرار کند.
 • ۷. در سال ۱۹۹۵ نیز رباتی به نام الیس طراحی شد که توانایی گفتگوی طبیعی با انسان‌ها را داشت. این چت بات جوایز و افتخارات بسیاری را طی سال‌های بعد به دست آورد.
 • ۸. ربات‌های شطرنج‌باز، ربات‌های دارای احساس، ربات جاروبرقی و سیستم‌های هوشمندی که قابلیت تشخیص صدا در سیری و آیفون را داشتند، نمونه‌های دیگری بودند که در سال‌های بعدی طراحی شدند.
 • ۹. در سال ۲۰۱۱ یک سیستم کامپیوتری طراحی شد که می‌توانست به سؤالات انسان پاسخ دهد.
 •  ۱۰. سیستم هوشمند الکسا نیز یک دستیار مجازی بود که می‌توانست در پلتفرم‌های مختلف مانند ساعت هوشمند، تلویزیون، مانیتور، بلندگو و حتی خودرو مورد استفاده قرار بگیرد.
 • ۱۱. از همه مهم‌تر اولین شهروند ربات بود که با نام سوفیا رونمایی شد. این ربات می‌توانست به‌راحتی مهارت‌های گفتاری انسان را تقلید کند و قابلیت باهوش‌تر شدن در سال‌های آینده را هم داشت. حتی توانست به‌عنوان یک شهروند رسمی در عربستان سعودی پذیرش بگیرد.
 • ۱۲. در سال ۲۰۱۷ نیز اولین آهنگساز و موسیقیدان مبتنی بر هوش مصنوعی به نام آمپر ساخته شد.
 •  ۱۳. در سال ۲۰۲۰ نیز GPT ساخته شد که یک ابزار هوشمند برای مکالمه است.
 •  ۱۴. وضعیت فعلی هوش مصنوعی از سال ۲۰۲۲ تاکنون نیز قابل مشاهده است و در حوزه‌های مختلف پیشرفت‌های چشمگیری پیدا کرده است. در دنیای امروزی AI گسترش بسیاری داشته و انسان‌ها به‌صورت روزانه از آن استفاده می‌کنند.

انواع هوش مصنوعی

هوش مصنوعی، فرایند شبیه سازی هوش انسان در ماشین است. با توجه به اینکه هوش مصنوعی دارای ابعاد و کاربردهای مختلفی است، بسیاری از افراد می‌خواهند بدانند که انواع هوش مصنوعی کدم‌اند؟ انواع هوش مصنوعی عبارت‌اند از:

هوش مصنوعی با حافظه محدود

یکی از انواع هوش مصنوعی، حافظه محدود است که نمونه آن را می‌توانید در خودروهای لوکس و مدرن ببینید. خودروهایی که بدون نیاز به راننده به‌صورت خود ران حرکت می‌کنند به‌نوعی از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. درست است که حافظه این خودروها محدود است، اما به‌راحتی می توانند اطلاعاتی که به آن‌ها داده شده را تجزیه و تحلیل کنند. حتی می‌توانند بر اساس چیز هایی که یاد گرفته اند، بدون نیاز به دخالت انسان خودرو را برانند.

مطلب مرتبط: جمنای(Gemini)، پیشنهاد جدید گوگل برای تولید محتوا با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی ماشین‌های واکنشی

ماشین‌های واکنشی جزو ساده‌ترین و اولین نمونه‌های هوش مصنوعی هستند. ماشین‌های واکنشی دارای حافظه نیستند. بنابراین نمی‌توانند اطلاعاتی که به آن‌ها داده می‌شود را به خاطر بسپارند. به عبارتی این ماشین‌ها در زمان حال تصمیم می‌گیرند و فقط وظایفی که در همان موقع به آن‌ها داده می‌شود را انجام می‌دهند. بنابراین نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که بر اساس آموزش‌های قبلی خود واکنش‌های جدیدی نشان دهند.

هوش مصنوعی خودآگاه

یکی از پیچیده‌ترین و مدرن‌ترین انواع این تکنولوژی، هوش مصنوعی خودآگاه است که می‌تواند کارهای بسیار پیچیده‌ای را انجام بدهد. این هوش مصنوعی می‌تواند ذهن انسان را شبیه‌سازی کند و حتی قابلیت درک احساسات انسان را دارد. شاید شنیده باشید بعضی از ربات‌ها هستند که با توجه به رفتار انسان‌ها، احساسات آن‌ها را درک می‌کنند. این ربات ها می توانند برای ابراز همدلی با انسان کارهایی را انجام ‌دهند که بر اساس خلاقیت خودشان تغییر می کند.

هوش مصنوعی نظریه ذهن

هوش مصنوعی نظریه ذهن، درواقع وظیفه ذهن خوانی را به عهده دارد. این نوع از هوش مصنوعی می‌تواند افکار دیگران را بررسی کند و بر اساس یافته‌های خودش، رفتار هر فرد را پیش‌بینی کند.

کاربرد هوش مصنوعی در حوزه های مختلف چیست؟

هوش مصنوعی در تمام جنبه‌های مختلف زندگی ما قابل استفاده است و می‌توانیم در حوزه‌های مختلف از آن استفاده کنیم. از بازاریابی گرفته تا کنترل کیفیت کالاها، فروش کالا، فناوری اطلاعات و امور مالی را می‌توانیم با استفاده از هوش مصنوعی انجام دهیم.
حتی می‌توانیم در حوزه آموزش و پرورش، ورزش، شبکه‌های اجتماعی و هر جا که فکرش را بکنید از هوش مصنوعی استفاده کنیم. در این قسمت به بعضی از کاربردهای این تکنولوژی اشاره می‌کنیم.

هوش مصنوعی در آموزش و پرورش

ماشین‌های هوش مصنوعی خیلی راحت می توانند به یک دستیار شخصی برای کمک به انسان‌ها تبدیل شوند. به‌عنوان‌مثال اگر قرار باشد یک مربی در حوزه آموزش و پرورش به دانش آموزان خود پیام‌هایی را ارسال کند یا با والدین آن‌ها ارتباط داشته باشد، می‌تواند از هوش مصنوعی به‌عنوان یک دستیار استفاده کند.
دستیاری که قابلیت بررسی و درجه‌بندی مدارک را دارد، می‌تواند با والدین دانش آموزان تعامل داشته باشد یا پیغام‌های معلم را برای دانش آموزان ارسال کند.

مطلب مرتبط: بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای ویرایش و ساخت ویدیو

هوش مصنوعی در تفسیر داده‌ها

عملکرد هوش مصنوعی در دنیای تجارت اهمیت زیادی دارد. داده‌های هر شرکت جزو ارزشمندترین دارایی‌های آن شرکت محسوب می‌شوند. به همین خاطر صاحبان صنایع مختلف، از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا بتوانند داده‌های خود را تفسیر نمایند این شرکت ها برای ارائه خدمات ارزشمند و آماده کردن شرکت‌های فناوری برای آینده از همین داده های با ارزش استفاده می کنند.

هوش مصنوعی در حوزه تولید

هوش مصنوعی سال‌های سال است که در حوزه تولید مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا هوش مصنوعی می‌تواند خیلی راحت بر ماشین‌های تولید نظارت داشته باشد. همچنین این سیستم‌های هوشمند می توانند شرایط ماشین را بررسی کنند. حتی می توانند به‌ صورت جداگانه تعمیر و نگهداری دستگاه‌ها را به عهده بگیرند و شرایط هر بخش را تحلیل کنند. به همین خاطر از هوش مصنوعی AI در این زمینه زیاد استفاده می‌شود.

هوش مصنوعی در ورزش

هوش مصنوعی یک کاربرد دیگر هم دارد. مثلاً می‌تواند با مشاهده و بررسی مطالب ورزشی، به مربیان و ورزشکاران کمک کند تا بهتر بتوانند تاکتیک‌های خود را سازمان‌دهی کنند.

هوش مصنوعی در خدمات حقوقی

هوش مصنوعی می‌تواند به راحتی در حوزه‌های حقوقی، برای پیدا کردن راهکارهای قانونی مورد استفاده قرار بگیرد و به این صورت به موفقیت پرونده‌ها هم کمک می کند. یعنی تکنولوژی سیستم‌ هوشمند می‌تواند متون حقوقی را تحلیل کند و از این طریق می‌تواند پاسخ‌های حقوقی را به‌راحتی در اختیار افرادی قرار دهد که در این زمینه فعالیت می‌کنند. به زبان ساده تر هوش مصنوعی با ارائه پیشنهادهای قانونی، کار آن‌ها را راحت‌تر می کند.

هوش مصنوعی در شبکه‌های اجتماعی

هوش مصنوعی AI یکی از سیستم‌های هوشمندی است که در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام کاربرد دارد. این هوش مصنوعی می‌تواند حساب‌هایی که کاربران دنبال می‌کنند را در نظر بگیرد و مشخص کند که چه پست‌هایی در صفحه اکسپلورر یا برگه کاوش برای آن‌ها به نمایش دربیاید.
در شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند فیسبوک و توییتر نیز هوش مصنوعی کاربرد دارد. در فیسبوک هوش مصنوعی می‌تواند مکالمات را راحت‌تر درک کند و برای ترجمه پست‌ها به زبان‌های مختلف به کار برود. در برنامه توییتر نیز به‌راحتی می‌توان با استفاده از هوش مصنوعی تقلب‌های صورت گرفته را شناسایی نمود. حتی امکان شناسایی تبلیغات و محتواهایی که نامناسب هستند نیز با استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد.

مطلب مرتبط: رشد سریع کانال یوتیوب با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در مسیریابی

این روزها که جابجایی در شهرهای مختلف کار دشواری شده، استفاده از هوش مصنوعی برای مسیریابی باعث شده تا کیفیت زندگی مردم بهتر شود. امکان استفاده از این سیستم در حمل و نقل نیز وجود دارد. با هوش مصنوعی برای جابجایی کالاهای سنگین دیگر مشکلی بابت ترافیک وجود نخواهد داشت؛ چراکه مسیرهای مناسب توسط این سیستم شناسایی می‌شوند.

هوش مصنوعی در رادیولوژی

در حوزه رادیولوژی استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند باعث کاهش حجم کاری رادیولوژیست‌ها شود. اگرچه بعضی از افراد فکر می‌کنند در سال‌های آینده هوش مصنوعی خیلی راحت می‌تواند جای رادیولوژیست‌ها را بگیرد.
اما پزشکان و افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، معتقد هستند که این یک انقلاب بزرگ در حوزه رادیولوژی است و متخصصان می‌توانند به‌جای انجام فعالیت‌های تکراری و وقت‌گیر خیلی راحت از هوش مصنوعی برای به دست آوردن نتایج مطلوب استفاده نمایند.

هوش مصنوعی در کشاورزی

صنعت کشاورزی هم مانند صنایع دیگر پتانسیل استفاده از هوش مصنوعی را دارد. با استفاده از این سیستم هوشمند می‌توان کمبود مواد مغذی در خاک را شناسایی نمود و به‌راحتی محل رشد گیاهان و علف‌های هرز را پیدا کرد. ربات‌های هوشمندی که در حوزه برداشت محصول استفاده می‌شوند با سرعت بیشتری کار می کنند و کار بیشتری انجام می دهند. این ربات ها جزو نمونه‌های کاربردی در این صنعت هستند.

هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک

هوش مصنوعی AI در تجارت الکترونیک هم کاربرد دارد. به‌عنوان‌مثال این سیستم هوشمند می‌تواند هنگام خرید شخصی، علایق مشتریان را شناسایی کند و ارتباط بهتری بین فروشندگان و مشتریان آن ها ایجاد کند. همچنین استفاده از دستیاران هوشمند که با کاربران چت می‌کنند و خرید آنلاین را برای آن‌ها راحت‌تر می‌کنند، جزو کاربردهای دیگر هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک است.
هوش مصنوعی خیلی راحت می‌تواند تقلب‌های انجام گرفته در زمان پرداخت با کارت‌های اعتباری را شناسایی کند و از این طریق احتمال کلاهبرداری با استفاده از کارت‌های اعتباری را کاهش دهد.

هوش مصنوعی در مدیریت منابع انسانی

هنگام استخدام افرادی که برای یک شغل جدید درخواست داده اند، می توان از سیستم هوش مصنوعی استفاده کرد. زیرا هوش مصنوعی می‌تواند استعدادهای متقاضیان را به خوبی شناسایی کند و در ک خوبی از شرایط آن ها به استخدام کنندگان بدهد. به این ترتیب خوش مصنوعی به استخدام کنندگان کمک کند تا راحت‌تر متقاضیان را استخدام کنند.

هوش مصنوعی در بازی‌های کامپیوتری

هوش مصنوعی خیلی راحت می‌تواند NPC‌های هوشمندی ایجاد کند که شبیه انسان باشند و بتوانند با بازیکنان تعامل داشته باشند. یکی از بخش‌های برجسته هوش مصنوعی بخش بازی‌های کامپیوتری است.

هوش مصنوعی در آموزش

هوش مصنوعی به‌تازگی توانسته بخش عمده‌ای از آموزش را به خود اختصاص دهد. زیرا با استفاده از هوش مصنوعی، بهره‌وری در محیط های آموزشی افزایش پیدا می‌کند. مثلاً مربیان ترغیب می‌شوند تا به‌جای تمرکز بر کارهای اداری به دانشجویان توجه بیشتری داشته باشند. زیرا می‌توانند کارهای اداری را به عهده هوش مصنوعی بگذارند.

هوش مصنوعی در اکتشافات فضایی

فضا همیشه برای انسان دور از دسترس بوده و جذابیت زیادی داشته است. حالا که هوش مصنوعی پا به عرصه گذاشته، امکان تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از این سیستم هوشمند راحت‌تر شده است. بنابراین ستاره شناسان می‌توانند با ابزارهای جدید، تحقیقات خود را راحت‌تر به نتیجه برسانند و به‌جای تکرار مطالعات، سریع‌تر به نتایج دلخواه برسند.

هوش مصنوعی در بازاریابی

یکی از کاربردهای این سیستم، انجام تبلیغات هدفمند با استفاده از هوش مصنوعی است. زمانی که بازاریابان بتوانند تبلیغات خود را شخصی‌سازی کنند و با شناخت رفتار مشتریان خود، مخاطبان خود را هدف‌گیری کنند، راحت‌تر می‌توانند به نتایج مطلوب برسند. مزیت دیگری که بازاریابی با هوش مصنوعی دارد این است که مشتریان در این مواقع احساس بی‌اعتمادی نمی‌کنند. زیرا نیازهای آن‌ها شناسایی شده و محصولی که لازم دارند به آن‌ها پیشنهاد می‌شود. به همین خاطر است که هوش مصنوعی با پیش‌بینی رفتار کاربران، می‌تواند موجب بهینه‌سازی کمپین‌های بازاریابی شود.

هوش مصنوعی در بانکداری

سیستم‌های بانکداری و بازارهای مالی نیز جزو مکان‌هایی هستند که هوش مصنوعی در آنجا به کار می‌رود. در این مراکز از فناوری‌های بسیار پیشرفته استفاده می‌شود. این فناوری‌ها باعث می‌شوند خدمات مالی بهتری به مشتریان ارائه شود. هوش مصنوعی خیل راحت می‌تواند تغییرهای ایجاد شده در الگوی تراکنش‌ها را شناسایی ‌کند. بنابراین می‌تواند از کلاهبرداری هم جلوگیری کند.

بیشتر بدانید: چگونه با هوش مصنوعی کمپین گوگل ادز ایجاد کنیم؟

هوش مصنوعی در پزشکی

یکی از پیشرفت‌هایی که هوش مصنوعی داشته در علم پزشکی بوده است. بسیاری از مؤسسات پزشکی و شرکت‌های نوآور با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، امکان انجام آزمایش و مراقبت‌های پزشکی را با استفاده از هوش مصنوعی فراهم نموده‌اند. پزشکان برای درمان، کنترل بیماری، پیشگیری و حتی غربالگری از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

مزایای هوش مصنوعی چیست؟

امروزه شاهد افزایش محبوبیت هوش مصنوعی هستیم، طوری که استفاده از این فناوری در صنایع مختلف نیز رشد زیادی را تجربه کرده است. در این قسمت نگاهی به مزایای استفاده از این فناوری می اندازیم.

کاهش میزان خطای انسانی

این ضرب المثل که انسان جایز الخطاست برای همه ما آشناست. خب مسلم است، همه ما انسان هستیم و اشتباه کردن ما نیز امری بدیهی و طبیعی است. انسان‌ها قادر به درس گرفتن از اشتباهات خود هستند و تلاش می‌کنند تا اشتباهات قبلی خود را تکرار نکنند. هوش مصنوعی هم به همین شکل عمل می‌کند و با کمک به انسان در تشخیص و درک نتایج قادر است تا میزان خطای انسانی را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

بهبود تحقیق و تجزیه و تحلیل داده‌ها

یکی دیگر از مزایایی که می‌توان به هوش مصنوعی نسبت داد، بهبود تحقیق و تجزیه و تحلیل داده‌ها می‌باشد. این فناوری قادر به جمع آوری داده‌ها و پیش‌بینی آن‌ها در عرض چند دقیقه است. اطلاعاتی که توسط هوش مصنوعی جمع‌آوری و تجزیه تحلیل می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردارند، زیرا می‌توانند به تحلیل گران در گرفتن تصمیمات آگاهانه‌تر در مدت زمان کمتری کمک کنند.

گرفتن تصمیمات بی‌طرفانه و هوشمندانه

هوش مصنوعی قادر به گرفتن تصمیمات بی‌طرفانه و بدون سوگیری است. وقتی که این فناوری دقیق‌ترین اطلاعات را در اختیار داشته باشد، می‌تواند به بهترین شکل نتایج را پیش‌بینی کند و مشکلات را نیز برطرف نماید.

انجام کار‌های تکراری

هوش مصنوعی قادر به انجام کار‌های تکراری است. با این قابلیت، کارمندان برای رسیدگی به امور پیچیده‌تر زمان بیشتری را در اختیار خواهند داشت.

خطرات هوش مصنوعی

با گسترش سیستم‌های هوش مصنوعی و راه‌یابی آن‌ها به بخش‌های مختلف زندگی انسان، نگرانی‌ها درباره خطرات احتمالی این سیستم هوشمند روزبه‌روز در حال افزایش است. بعضی از افراد معتقدند که هوش مصنوعی می‌تواند خطرات زیادی برای زندگی روزمره انسان‌ها داشته باشد. ازجمله این خطرات که برخی درباره آن صحبت می‌کنند، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

خودکارسازی مشاغل مختلف

اتوماسیون یکی از خطراتی است که بسیاری از افراد نگران آن هستند. همان‌طور که شاهد هستید از سال‌های گذشته، کمپانی‌های سازنده خودرو اتومبیل‌های خود ران را طراحی نموده‌اند که روزبه‌روز هم به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود و با سرعت بالاتری می‌توانند رانندگی کنند. حالا انسان‌ها نگران این هستند که سیستم‌های هوشمند بتوانند کارهایی که انسان‌ها انجام می‌دهند را دقیق‌تر، سریع‌تر و خیلی ارزان‌تر انجام دهند و به این صورت بخش بزرگی از نیروهای انسانی شغل خود را از دست بدهند.

از بین رفتن حریم خصوصی

یکی دیگر از خطراتی که هوش مصنوعی دارد این است که تهدیدی برای امنیت به حساب می‌آید و خیلی راحت می‌تواند به حریم خصوصی افراد وارد شود. داده‌هایی که کاربران مختلف در شبکه‌های اجتماعی تولید می‌کنند به‌راحتی با استفاده از هوش مصنوعی قابل دسترسی هستند. حتی سیستم‌های پیشرفته هوش مصنوعی که توانایی تشخیص چهره را دارند و می‌توانند برای شناسایی مجرمان تعقیب، افراد و یا حتی شناسایی مخالفان رژیم‌های استبدادی مورد استفاده قرار بگیرند، یکی از خطرات سوءاستفاده از هوش مصنوعی هستند.

استفاده از هوش مصنوعی به‌عنوان بدافزار

هوش مصنوعی خیلی راحت قابلیت هک کردن سیستم‌های رمزگذاری شده و امنیتی را دارد. به همین خاطر بعضی از افراد نگران هستند که از این سیستم به‌عنوان یک بدافزار استفاده شود.

بیشتر بدانید: ابزارهای هوش مصنوعی برای سئو سایت

ساخت سلاح با هوش مصنوعی

ساخت سلاح‌هایی که خودمختار هستند و با هوش مصنوعی کار می‌کنند، یکی از خطرات مهمی است که انسان‌ها را نگران کرده است. با استفاده از این سلاح‌های خودمختار، جان انسان‌ها به خطر می‌افتد و این ماشین است که برای مرگ و زندگی انسان تصمیم می‌گیرد. در حال حاضر پهپادهایی هستند که به‌راحتی می‌توانند چهره افراد را شناسایی کنند و آن‌ها را هدف قرار بگیرند. ساخت سلاح‌های خودمختار می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد و این سیستم هوشمند را به یک فاجعه تبدیل کند.

دیپ فیک

ویرایش تصاویر با استفاده از چهره افراد مشهور و شبیه‌سازی صدای آن‌ها جزو کارهایی است که کلاهبرداران برای سوءاستفاده از هوش مصنوعی انجام می‌دهند. این روزها دیگر شناسایی چهره واقعی افراد کار دشواری است و این تکنولوژی در شبکه‌های اجتماعی افراد بسیاری را فریب دهد. متأسفانه این تکنولوژی روزبه‌روز در حال پیشرفت است و توانایی تشخیص جعلی بودن ویدیوها کار بسیار سختی است.

هوش مصنوعی چگونه کار می‌کند؟

هوش مصنوعی یک فناوری بسیار سودمند برای مشاغل محسوب می‌شود. اما این فناوری هوشمند چگونه کار می‌کند؟
به بیان ساده، هوش مصنوعی مجموعه‌ای از داده‌های بزرگ را با الگوریتم‌های پردازش بصری ترکیب می‌کند. هوش مصنوعی با استفاده از الگو‌های رفتار یادگیری در این مجموعه داده‌ها قادر به دستکاری الگوریتم‌های پردازش می‌باشد.
بیایید نحوه عملکرد هوش مصنوعی را گام به گام بررسی کنیم.

 1. ورودی

  ورودی، اولین مرحله هوش مصنوعی محسوب می‌شود. در این مرحله لازم است که کاربر نسبت به جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز برای عملکرد صحیح هوش مصنوعی اقدام نماید.
  داده‌ها لزوماً نباید متن باشند، بلکه می‌توانند شامل تصاویر و یا صوت باشند. البته مهم است که مطمئن شوید الگوریتم قادر به خواندن داده‌های ورودی است.

 2. پردازش

  بعد از این که هوش مصنوعی داده‌ها را دریافت کرد، نوبت به پردازش می‌رسد. هوش مصنوعی در این مرحله داده‌های از پیش برنامه‌ریزی شده را تفسیر کرده و از رفتار‌هایی که برای تشخیص الگو‌های رفتاری مشابه یا یکسان که در داده‌های زمان حقیقی آموخته، استفاده خواهد کرد.

 3. پیش‌بینی داده‌ها

  بعد از پردازش داده‌ها توسط هوش مصنوعی، نوبت به پیش‌بینی داده‌ها می‌رسد. در این مرحله مشخص می‌شود که آیا داده‌ها و پیش‌بینی‌های ارائه شده درست و یا نادرست هستند.

 4. تنظیم الگوریتم‌ها

  اگر داده‌ها با شکست مواجه شوند، فناوری هوش مصنوعی این قابلیت را دارد تا از اشتباهات درست گرفته و فرآیند را به شکل دیگری تکرار کند. ممکن است قوانین الگوریتم‌ها در برخی موارد نیاز به تنظیم یا تغییر داشته باشند بتوانند با مجموعه داده متناسب شوند.

 5. ارزیابی

  هنگامی که هوش مصنوعی توانست وظایف محول شده را به پایان برساند، نوبت به آخرین مرحله یعنی ارزیابی می‌رسد. در این مرحله، این فناوری امکان تجزیه و تحلیل داده‌ها و همچنین استنتاج و پیش‌بینی را فراهم می‌کند.

آینده هوش مصنوعی

پیشرفت هوش مصنوعی در سال‌های آینده یک امر بدیهی است. این فناوری می‌تواند در سال‌های آینده باهوش‌تر شود و میزان خطای آن نیز کاهش پیدا می‌کند. با پیشرفت هوش مصنوعی، انسان‌ها دارند به سمتی پیش می‌روند که تعداد خطاها را در هوش مصنوعی به صفر برسانند و خلاقیت این سیستم را روزبه‌روز ارتقا دهند. بسیاری از افراد معتقدند که هوش مصنوعی در آینده خیلی راحت می‌تواند جایگزین انسان شود و از این قضیه نگران هستند. اما درصورتی‌که اخلاقیات در هوش مصنوعی رعایت شود، این سیستم هوشمند می‌تواند به‌عنوان دستیار یا همکار انسان کاربرد داشته باشد.

سخن پایانی

همانطور که ملاحظه کردید در رابطه با هوش مصنوعی برای شما مطالبی را بیان کردیم و در پایان نیز باید به توضیح این موضوع بپردازیم که هوش مصنوعی می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور به عنوان یک جایگزین برای بسیاری از موارد که امروزه به صورت دستی انجام شده و به تلاش زیادی نیز احتیاج دارد، باشد.

 • نرخ بازگشت سرمایه تبلیغات گوگل (ROI) چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟
 • از هوش مصنوعی برای تولید محتوا استفاده کنیم یا نه؟
 • گوگل ادز ادیتور چیست و چگونه باید با آن کار کرد؟
 • معرفی ۱۳ مورد از بهترین شغل ها برای مهاجرت کاری ۲۰۲۴!
 • هوش مصنوعی(AI) چیست و چگونه کار می کند؟

نوشته هوش مصنوعی(AI) چیست و چگونه کار می کند؟ اولین بار در افراک:‌ آژانس تبلیغات آنلاین. پدیدار شد.