پرینت سه بعدی چیست؟


اگر یکی دو دهه پیش به کسی می‌گفتید که علم به حدی پیش می‌رود که می‌تواند اعضای بدن را مانند گوش چاپ کند و به بدن انسان پیوند بزند، یا به شما می‌خندید یا با تأسف آه می‌کشید. اما امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی و امکان پرینت سه بعدی، چنین رویایی محقق شده است. اما پرینت سه بعدی چیست؟ کاربرد آن چیست و چه انواعی دارد؟

تاریخچه پرینت سه بعدی

چاپ سه بعدی اولین بار توسط یک پزشک ژاپنی به نام هیدئو کودامای در سال 1980 برای ساخت نمونه های اولیه در مقیاس انبوه اختراع شد. او می خواست این نمونه ها را در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه تولید کند. پس از او چاک هال، مهندس آمریکایی که یک دستگاه استریولیتوگرافی را در سال 1986 برای تسهیل تولید قطعات پلاستیکی در صنعت مبلمان اختراع کرد و بعداً سیستم های سه بعدی را تأسیس کرد، دنبال شد. تا به امروز افراد زیادی در زمینه های مختلف از جمله پزشکی اقدام به تولید پرینترهای سه بعدی کرده اند. مخفف 3DP برای اولین بار توسط دانشمندان در MIT استفاده و ثبت شد.

منظور از پرینت سه بعدی چیست؟

پرینت سه بعدی با نام انگلیسی Three-Dimensional Printing یا به اختصار 3DP فرآیندی است که در آن مواد لایه به لایه روی هم قرار می گیرند و یک جسم سه بعدی در مقطعی دو بعدی ایجاد می کنند. برای چاپ از چاپگر استفاده می شود. چاپگرهایی که ما می شناسیم و در خانه یا محل کار از آنها استفاده می کنیم چاپگرهای دو بعدی هستند. این چاپگرها فقط تصاویر یا متون را روی کاغذهایی چاپ می کنند که دارای دو بعد (طول و عرض) هستند، اما چاپگر سه بعدی علاوه بر دو بعد قبلی، بعد سوم یعنی ارتفاع نیز دارد. یکی از ابزارهای اصلی پرینت سه بعدی کامپیوتر است، زیرا طراحی سه بعدی ابتدا توسط نرم افزارهای کامپیوتری انجام می شود و سپس چاپگر آن را چاپ می کند.

ویژگی های خاص پرینترهای سه بعدی

هنگامی که در مورد ساخت فیزیکی سه بعدی صحبت می شود، ایده ای مانند ریخته گری یا قالب گیری ممکن است در ذهن فرد شکل بگیرد. اما بر خلاف این دو روش که در یک مرحله و با فرآیند یکپارچه سازی انجام می شود. پرینت سه بعدی یک فرآیند گام به گام است که به آن روش تولید افزودنی می گویند. در این روش هزاران لایه روی هم قرار می گیرند تا در نهایت شی مورد نظر به دست آید. مواد مورد استفاده در چاپگر سه بعدی می تواند پلاستیک، پودر فلز، رزین و حتی سلول های زنده انسان باشد.

کاربرد پرینت سه بعدی

مهم ترین کاربردی که می توان برای پرینت سه بعدی نام برد، حمایت از خلاقیت افراد و ساخت مدل های آزمایشی با هزینه کم است. در واقع در گذشته به دلیل سختی و یا هزینه بالای ساخت طرح های خود، گاهی اوقات مردم کاملاً نسبت به آنها بی تفاوت بودند، اما امروزه نه تنها به لطف پرینت سه بعدی این هزینه ها کاهش یافته است، بلکه دست مردم برای طراحی بسیار باز است. اشیاء پیچیده و ظریف از پرینترهای سه بعدی نه تنها برای ساختن نمونه ها، بلکه برای ساختن یک محصول کامل نیز استفاده می شود. پرینت سه بعدی در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله: صنایع معماری، خودروسازی، هوافضا، نظامی، صنایع غذایی و پزشکی.

معماری

معماری یکی از رشته‌هایی است که مدل‌سازی و تکرار نقش مهمی در آن دارد. با کمک پرینت سه بعدی، طراحان این حوزه می توانند دقیق ترین و ظریف ترین مدل ها را بسازند.

صنعت خودرو

در صنعت خودرو از چاپگر سه بعدی برای تولید قطعات آزمایشی استفاده می شود. البته فقط قطعات ساخته شده به نمونه محدود نمی شود، بلکه قطعات اصلی خودرو نیز توسط این چاپگرها قابل تولید است. مانند خودروی UrBee که توسط شرکت سوئدی Koenigsegg تولید شده است.

صنعت هوافضا و صنایع نظامی

در این صنایع قطعات بسیار پیچیده با دقت بالایی توسط پرینترهای سه بعدی ساخته می شوند. در واقع پرینت سه بعدی این امکان را برای این صنایع فراهم کرده است که به راحتی هر مدل حساس و پیچیده ای را تولید کنند.

صنایع غذایی

در این صنعت می توان از پرینت سه بعدی برای تولید محصولات غذایی سه بعدی مانند شکلات با اشکال خاص و سفارشی استفاده کرد.

صنعت پزشکی

در پزشکی نه تنها از پرینترهای سه بعدی برای ساخت تجهیزات پزشکی استفاده می شود، بلکه امروزه علم موفق شده اند اعضای بدن انسان مانند گوش و مثانه را از طریق این چاپگرها تولید و به بدن انسان پیوند بزند.

علاوه بر موارد فوق، امروزه پرینت سه بعدی در عرصه هنر بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین در صورت نیاز به مشاوره از طراحان حرفه ای می توانید به وب سایت سلام گرافیک مراجعه و از تجربیات این کارشناسان استفاده نمایید.

انواع پرینت سه بعدی

از مهم ترین انواع پرینت سه بعدی باید به اکستروژن مواد، همجوشی بستر پودری، پاشش چسب، لایه بندی ورق، فتوپلیمریزاسیون مخزن، پاشش مواد و مدیریت انرژی اشاره کرد.

از قطعات صنعتی گرفته تا اسباب بازی

در زندگی مدرن ما، جایگاه پرینترهای سه بعدی و قطعات ساخته شده توسط پرینت سه بعدی هر روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. امروزه نه تنها از پرینترهای سه بعدی در صنایع مختلف استفاده می شود، بلکه نسخه های رومیزی این چاپگرها نیز به افراد اجازه می دهد تا اشیاء مختلف از جمله اسباب بازی های عجیب و غریب را در خانه خود طراحی کنند. اگر به دنبال طرح های حرفه ای هستید و یا قصد دارید با یک متخصص طراحی در زمینه چاپ صحبت کنید، می توانید با طراحان شرکت سلام گرافیک تماس بگیرید و از مشاوره تیم حرفه ای بهره مند شوید.

5/5 – (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید