چگونه با دانش آموز بیش فعال رفتار کنیم؟


دانش آموز بیش فعال دانش آموزی است که دارای اختلال نقص توجه (ADHA) است و معمولاً رفتارهای تکانشی و فعالیت بدنی زیادی دارد. این اختلال یک بیماری عصبی است که باعث ایجاد مشکلاتی در حفظ توجه، تحرک و فعالیت می شود. بیش فعالی در کودکان و بزرگسالان رخ می دهد، اما در کودکان شایع تر است. طبیعی است که کودکان به دلایل مختلف گاهی اوقات بی حوصله یا حواسشان پرت شود، اما در دانش آموزان بیش فعال این مشکل به طور جسورانه و مداوم اتفاق می افتد. مطالعات مختلف برآوردهای متفاوتی از شیوع ADHD در ایران ارائه می دهد. اگرچه آمار دقیقی نداریم، اما به طور کلی می توان گفت که بین 5 تا 10 درصد کودکان ایرانی به این بیماری مبتلا هستند. ما در این مقاله از Elocom، پلت فرم هلدینگ تصمیم گرفتیم کلاس آنلاینبیایید به سراغ این بیماری رایج در بین دانش آموزان برویم.

پاسخ به این سوال این است که نحوه برخورد با دانش آموزان بیش فعال چالش مهم معلمان و مدیران مدارس در محیط آموزشی است. این دانش آموزان اغلب دارای انرژی بالا، بی توجهی و رفتارهای تکانشی هستند که می تواند تأثیر منفی بر روند آموزش و یادگیری داشته باشد. دانش آموز بیش فعال و همکلاسی هایش هستند. به بررسی راه حل ها و بهترین ها ادامه دهید در مورد روش کار با دانش آموزان بیش فعال بحث خواهیم کرد.

علائم شایع در دانش آموزان بیش فعال

دانش آموزان بیش فعال رفتارها و ویژگی های متفاوتی نسبت به سایر دانش آموزان دارند. این نشانه ها زمانی آشکار می شوند که در اطراف این دانش آموزان باشید و توجه ما را جلب کنید. علائم رایج دانش آموزان بیش فعال عبارتند از:

 • بی توجهی
 • اضطراب
 • تکانشگری

بی توجهی

بی توجهی یکی از علائم اصلی اختلال بیش فعالی نقص توجه است که می تواند پیشرفت تحصیلی، اجتماعی و عاطفی دانش آموزان بیش فعال را مختل کند. دانش آموز بیش فعال نمی تواند هنگام تدریس در کلاس به جزئیات توجه کند و به صحبت های معلم گوش دهد. انجام تکالیف و کارهای مدرسه برای او سخت و دردناک است. هم برای والدین نحوه برخورد با دانش آموز بیش فعال چالشی مستمر و همیشگی محسوب می شود. این دانش‌آموزان اغلب چیزهای خود را گم می‌کنند و کمبود توجه باعث می‌شود در صورت نیاز نتوانند تمرکز کنند و از افکار پرشی رنج ببرند.

چند راهکار برای کاهش بی توجهی دانش آموزان بیش فعال در کلاس درس:

 • ایجاد یک محیط آرام و بدون حواس پرتی
 • کارهای بزرگ را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید
 • استفاده از ابزارهای یادآوری آموزشی
 • پاداش و تشویق
 • استفاده از روش های یادگیری جذاب و فعال

اضطراب

یکی دیگر از علائم دانش آموز بیش فعال بی قراری است. برای این دانش آموزان آسان نیست که برای مدت کوتاهی بی حرکت بنشینند. هنگام نشستن پشت نیمکت، اعضای بدن مدام در حال حرکت هستند و به اصطلاح. این دانش آموزان ممکن است با صحبت زیاد با معلم یا دانش آموزان دیگر باعث اختلال در بقیه کلاس شوند. البته به نوعی کار با دانش آموزان بیش فعال باید به یاد داشته باشیم که اضطراب در این دانش‌آموزان یک عمل عمدی یا صرفاً شیطانی نیست و به دلیل اختلال در عملکرد مغز آنها رخ می‌دهد. با حوصله، حمایت و استفاده از راهکارهای مناسب می توان به این دانش آموزان کمک کرد تا در تحصیل و زندگی موفق تر شوند.

چند راه حل برای رفع اضطراب دانش آموز بیش فعال در کلاس درس:

 • یادگیری عملی و تعاملی
 • ایجاد فرصتی برای تخلیه انرژی
 • استفاده از ابزارهای حسی مانند توپ استرس، اسپینر و غیره.
 • ایجاد نظم و برنامه ریزی (روال ساختاریافته)

تکانشگری

تکانشگری یعنی انجام یک عمل بدون فکر کردن به عواقب آن. دانش آموز بیش فعال ممکن است خیلی سریع عمل کند بدون اینکه فکر کند آیا این کار درست است یا نه. آنها می توانند دیگران را غافلگیر کنند و با رفتارهای ناگهانی و غیر منتظره مشکل ایجاد کنند. تکانشگری دانش آموز بیش فعال ممکن است به شکل پریدن به وسط معلم یا همکلاسی ها، بدون اجازه رفتن یا ترک کلاس و غیره باشد.

چند راهکار برای کاهش تکانشگری دانش آموزان بیش فعال در کلاس:

 • تنظیم قوانین ساده و واضح
 • آموزش ذهن آگاهی
 • آموزش مهارت های خودتنظیمی مانند تنفس عمیق، شمردن تا 10 و ….
 • از مشاور و روان درمانگر مدرسه کمک بگیرید

نحوه برخورد با دانش آموز بیش فعال

اولین قدم در برخورد با دانش آموزان بیش فعال، درک این اختلال و صبور بودن با آنهاست. به یاد داشته باشید که ADHD یک بیماری است و دانش آموز عمداً رفتار مخرب و متفاوتی از خود نشان نمی دهد. نمی توانید از آنها انتظار داشته باشید که آرام پشت میزهای خود بنشینند و برای مدت طولانی به درس گوش دهند. ماندن زیاد پشت میز برای آنها دردناک است. دانش آموزان بیش فعال را می توان به صورت دستی و با استفاده از تمام حواس و فعالیت آنها آموزش داد.

حال با دانش آموز بیش فعال چگونه رفتار کنیم؟ رفتار معلم با دانش آموز بیش فعال در کلاس باید با دانش آموزان دیگر متفاوت باشد تا هم روند تدریس و یادگیری برای او موفق باشد و هم روند یادگیری سایر دانش آموزان مختل نشود. این دانش آموزان انرژی قابل توجه و هوش بالایی دارند. همچنین معلم دانش آموز بیش فعال می تواند او را در فرآیند آموزش و یادگیری مشارکت دهد.

روش های موثر برای مقابله با دانش آموزان بیش فعال

هنگامی که تشخیص دادیم یا متوجه شدیم که دانش آموزان بیش فعال هستند، به دنبال آن می گردیم با دانش آموز بیش فعال چه کنیم؟ و چه باید بکنیم؟ آموزش و یادگیری این دسته از دانش آموزان نیازمند زمان بیشتر و روش های خلاقانه تری است. در زیر به عنوان مثال برخی از روش ها را شرح می دهیم.

مثلاً هنگام تدریس تاریخ، آن را به یک اجرای بازیگری تبدیل کنید. به هر دانش آموز، به ویژه دانش آموزان بیش فعال، نقشی تعیین می شود و قسمت هایی از درس را تکمیل می کند. شما می توانید راوی باشید و دانش آموزان می توانند بازیگر باشند. وقتی دانش آموز بیش فعال درس را از طریق بازی، فعالیت و مشارکت بیاموزد، به خاطر سپردن و یادگیری برای او آسان تر می شود.

همچنین برای جلب توجه و همچنین افزایش تمرکز حین مطالعه برای دانش آموزان بیش فعال می توان از ابزارهایی مانند بی حرکت برای کمک تماس بگیرید. استفاده از ابزارهای فیجت مانند توپ های کوچک، خمیر بازی یا فیجت اسپینر می تواند به دانش آموز کمک کند تا انرژی خود را آزاد کند و تمرکز بیشتری داشته باشد. هنگام برنامه ریزی برای داشتن فرآیند پرسش و پاسخ با دانش آموزان، به آرامی توپ را به سمت دانش آموز پرتاب کنید، این روش موثرتری برای حفظ تمرکز نسبت به صدا زدن نام دانش آموز بیش فعال است. این روش یک فعالیت ساده است که سرگرمی و علاقه را به کلاس اضافه می کند.

کلاس آنلاین برای دانش آموزان بیش فعال

در سال های اخیر، به ویژه پس از شیوع ویروس کرونا، کلاس آنلاین به بخش مهمی از فرآیند آموزش و یادگیری تبدیل شده است. انعطاف بیشتر و محدودیت کمتر، شرکت در این نوع کلاس ها و البته تخصص رفتار معلم با دانش آموز بیش فعال می تواند نقطه عطفی در تربیت این دسته از دانش آموزان باشد.

مزایای درس های آنلاین برای دانش آموزان بیش فعال

مدرسه آنلاین مزایای مختلفی را برای دانش آموزان فراهم می کند. برگزاری کلاس آنلاین با کیفیت می تواند نقش مثبت و موثری در روند یادگیری کودکان به ویژه دانش آموزان بیش فعال داشته باشد. کلاس های آنلاین می تواند مزایای زیادی برای دانش آموزان بیش فعال داشته باشد، از جمله:

 • انعطاف پذیری
 • کاهش حواس پرتی
 • فعالیت های تعاملی
 • به محتوای ضبط شده دسترسی داشته باشید و در صورت نیاز بررسی کنید

انعطاف پذیری

دانش آموز بیش فعال به دلیل انعطاف پذیری و آزادی عمل بیشتر در این روش آموزشی، ممکن است انگیزه بیشتری برای فعال بودن و شرکت در کلاس داشته باشد. در کلاس های حضوری و سنتی به دلیل حضور سایر دانش آموزان و حفظ تمرکز آنها، معلم مجبور است دانش آموزان بیش فعال را بیشتر کنترل کند، اما در کلاس آنلاین به دلیل عدم حضور فیزیکی دیگران، دانش آموز بیش فعال. آزادی عمل بیشتری دارد.

کاهش حواس پرتی

یک کلاس آنلاین ممکن است حواس پرتی کمتری نسبت به یک کلاس درس سنتی برای یک دانش آموز بیش فعال داشته باشد. به دلیل مشکل حفظ تمرکز این دسته از دانش آموزان، نبود مکان جدید و حضور نداشتن دانش آموزان دیگر می تواند از حواس پرتی دانش آموز بیش فعال بکاهد و او را به روند یادگیری بیشتر توجه کند.

فعالیت های تعاملی

بسیاری از معلمان در کلاس های آنلاین برای نحوه برخورد با دانش آموز بیش فعال آنها از فعالیت های تعاملی مانند بازی و شبیه سازی استفاده می کنند. این روش های آموزش از طریق ارتباط تصویری و صوتی با کیفیت بالا در کلاس آنلاین می تواند برای دانش آموزان بیش فعال بسیار جذاب باشد.

دسترسی به محتوای ضبط شده

با توجه به ویژگی ها و ویژگی های متفاوت دانش آموزان بیش فعال نسبت به سایر دانش آموزان، این احتمال وجود دارد که در طول کلاس حضوری برای آنها به طور کامل و درست یاد نگیرند، اما با برگزاری کلاس آنلاین و ضبط کلاس، امکان مشاهده مجدد و چندباره آن برای دانش آموزان وجود دارد. البته می دانید که توضیح کلاس آنلاین و آموزش حضوری چیست و همچنین باید بدانید که تاثیر کلاس های آنلاین بر دانش آموزان بیش فعال می تواند متفاوت باشد و قطعا نیاز به مشاوره تخصصی و آزمون و خطا دارد. با در نظر گرفتن این نکات، می توانید کلاس آنلاین مناسب برای دانش آموز بیش فعال خود پیدا کنید و به او کمک کنید تا در یک محیط جذاب و پویا به یادگیری ادامه دهد.

آخرین کلمه

امیدواریم با مطالعه این مقاله از الکام اطلاعات مفیدی در مورد نحوه برخورد با آن پیدا کنید دانش آموز بیش فعال دریافت و به پاسخ این سوال رسید که چگونه با دانش آموزان بیش فعال رفتار کنیم. الوکم یک پلتفرم ارتباطی صوتی و تصویری گروهی ایرانی در اینترنت است که وظیفه آن ارتقای کیفیت کلاس‌ها، جلسات و وبینارهای آنلاین برای همه گروه‌های جامعه است. اگر سوال یا نظری در مورد موضوع مقاله و نحوه برخورد با دانش آموزان بیش فعال در کلاس دارید، حتما در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

پست چگونه با دانش آموز بیش فعال رفتار کنیم؟ اولین بار در الکام پدیدار شد.