یک پیرو یا ناظر؛ اکنون زمان انتخاب است


ورود به قلمرویی که بسیاری از بخش‌ها برای کسب و کار جدید هستند، نیازمند آینده‌نگری و انعطاف‌پذیری است. گاهی به موقع حرکت می کنیم و با بارهای زیاد آماده حضور در میدان جدیدی هستیم و گاهی در یک چشم به هم زدن در فضایی می یابیم که سال ها محل بازی جانبازان بوده است. ظهور فناوری جدیدی به نام “هوش مصنوعی” درها را به روی پیشرفت های بی پایان باز کرده است و اکنون نحوه نگرش ما به این امکان سرنوشت ما را تعیین می کند. آیا اراده ما در شکل دادن به آینده نقشی دارد؟ یا به دستاوردهای دیگران نگاه خواهیم کرد؟

پاسخ به این سوال کشورهای پیشرو جهان را بر آن داشته است که سعی کنند دنیای نوپای هوش مصنوعی را بر اساس علایق خود شکل دهند. این رقابت تنها محدود به کشورهای توسعه یافته نیست و بسیاری از کشورهای در حال توسعه نیز به اهمیت این مشکل پی برده اند و سعی می کنند در لیست کاربران این فناوری قرار نگیرند. هدف همه این تلاش‌ها به پیشرفته‌تر کردن هوش مصنوعی و دستیابی به «هوش عمومی مصنوعی (AGI)» خلاصه می‌شود. سیستمی که به هر نحوی می تواند به سطح توانایی های انسانی برسد، به حدی که با مشاهده نتیجه کار نمی توان تشخیص داد که این کار توسط انسان انجام شده است یا ماشین.

عملکرد هوش مصنوعی به قدری گسترده است که توسعه آن و دستیابی به هوش مصنوعی عمومی به تسلط و استفاده یکپارچه از ابزارهای مختلف مانند یادگیری ماشین، بینایی ماشین، پردازش زبان طبیعی و غیره بستگی دارد. با این حال، بدون استفاده از یک “مدل بنیادی” جامع و آموزش دیده، عملاً نمی توان به یک پایه محکم برای شکوفایی این فناوری فکر کرد. مدل‌های زیربنایی با هدف تسریع یادگیری ماشین و ایجاد امکان پردازش تصاویر، ویدئو، متن، صدا، اعداد و سایر داده‌ها برای سیستم‌های کامپیوتری توسعه داده شدند.

همانطور که از نام آن پیداست، مدل اصلی پایه و اساس سایر فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، از جمله مدل‌های زبانی در مقیاس بزرگ (LLM) است که امروزه در چت ربات‌های هوشمند مانند Bing، ChatGPT، Google Bard، Meta LLaMa و… می‌بینیم. . . اگرچه مدل‌های زبان عملکرد خیره‌کننده‌ای را در انگلیسی و برخی از زبان‌های رایج دیگر مانند چینی، فرانسوی و اسپانیایی نشان می‌دهند. اما نمی‌توان نیاز به توسعه این مدل‌ها را برای زبان‌های دیگر مانند فارسی نادیده گرفت. همچنین اگر به نیروهای جوان و مستعد کشور و مقالات علمی منتشر شده در کشور در زمینه هوش مصنوعی دقت کنیم، متوجه می‌شویم که نسبت توانایی‌های موجود با سهم زبان فارسی در این فناوری برابر است. به هر حال متعادل نیست

بدون شک زبان باشکوه فارسی شایسته این است که در مدل های مختلف هوش مصنوعی به صورت کاربردی و بدون خطا نگهداری شود. این ارزش و اهمیت توسعه مدل های زبانی بزرگ انگیزه متخصصان دانش بنیان پارت بوده است تا اولین دسته از پارامترهای 3، 7 و 13 میلیاردی زبان فارسی را به مرحله بهره برداری برسانند. تأثیر این مدل‌های زبان بزرگ در بهبود خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی و به‌ویژه چت‌بات‌های مبتنی بر متن مشهود است. خدماتی مانند تبدیل متن به صدا، صدا به متن، متن به تصویر و غیره.

مجموعه پارت در طول عمر 10 ساله خود همواره سعی کرده با نگاهی آینده نگر از محصولات فردا استقبال کند. بخشی از مرکز تحقیقات هوش مصنوعی با توسعه محصولاتی بر اساس مدل‌های فارسی زبان که توانایی تقریب رفتارهای روزمره انسان را دارند، این چشم انداز را محقق کرده است. سپردن دانش متخصصان و جوانان پرتلاش کشورمان به ما این امکان را می دهد تا در آینده نزدیک بهره برداری از مدل قدرتمند با 34 میلیارد پارامتر فارسی را به پایان برسانیم تا همگام با بزرگترین شرکت های هوش مصنوعی جهان حرکت کنیم.

اگرچه قلمرو هوش مصنوعی گسترده و بی پایان است. اما قابل پیش بینی است. به گونه ای که بتوان اندازه بازار را در سال های آینده به طور دقیق برآورد کرد، خدمات و ابزارهایی را که در آینده هوش مصنوعی نقش موثری دارند شناخت و مطمئن بود که آینده ای بدون هوش مصنوعی غیرقابل تصور است. مسیر این فناوری روشن، شفاف و هموار است. فقط اراده ما تعیین می کند که در این مسیر کجا قرار بگیریم.

نوشته شده توسط یک پیرو یا پیشاهنگ؛ اکنون زمان انتخاب است اولین بار در هفته نامه شنبه ظاهر شد. به نظر می رسد.