10 روند طراحی رابط کاربری در سال 2024


طراحی رابط کاربری یا UI Design به طراحی محصولات دیجیتالی اطلاق می شود که هم ظاهر زیبایی دارند و هم استفاده از آنها برای کاربران آسان است. در این فرآیند، طراحان رابط کاربری بر روی ظاهر محصول و احساس کاربر پس از استفاده از محصول تمرکز می کنند.

روند طراحی UI/UX در طول زمان با ظهور فناوری‌های جدید و انتظارات کاربران تغییر می‌کند. با پیروی از آخرین روند طراحی رابط کاربری در سال 2024، طراحان می توانند محصولاتی را طراحی کنند که هم چشم نواز باشد و هم به راحتی به کاربران ارائه شود.

این مقاله 10 مورد از آخرین روند طراحی رابط کاربری را فهرست می کند که انتظار می رود در سال 2024 محبوب شوند.

ترندهای طراحی UI سال 2024

1. طراحی UI پاسخگو

یک رابط کاربری واکنش گرا به معنای طراحی محصولات دیجیتال به گونه ای است که روی همه دستگاه ها از جمله انواع گوشی های هوشمند، لپ تاپ ها و دسکتاپ ها به خوبی کار کنند.

از آنجایی که انواع دستگاه های دسترسی به اینترنت و اندازه صفحات بسیار متنوع شده است، اهمیت طراحی واکنش گرا بیش از هر زمان دیگری است.

طراحی واکنشگرا باید اندازه های مختلف صفحه نمایش و وضوح دستگاه های مختلف را در نظر بگیرد. و تضمین می کند که رابط کاربری (UI) به گونه ای طراحی شده است که استفاده از آن در این دستگاه ها آسان باشد بدون اینکه کیفیت تجربه کاربر به خطر بیفتد.

2. استفاده از واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)

واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) فناوری‌های بسیار جذابی هستند که می‌توانند تجربه کاربر را به روش‌های خلاقانه و جدید تحت تأثیر قرار دهند.

البته اخیراً فناوری‌های AR و VR وارد بازار شده‌اند و صنایع مختلفی از جمله بازی، آموزش و تجارت الکترونیک را متحول کرده‌اند.

با این حال، در سال 2024، AR و VR باید به طور گسترده‌تری در طراحی رابط کاربری و تجربه کاربر مورد استفاده قرار گیرند.

3. ریز تعاملات

ریز تعامل ها بخش هایی از تجربه کاربر هستند که کوچک اما بسیار مهم هستند. Microinteraction ها جزئیات کوچکی هستند که کاربران هنگام تعامل با یک وب سایت یا برنامه با آن مواجه می شوند. مثلا:

آیکون هایی مانند علامت هایی که به کاربر اطلاع می دهند که عملیات خاصی انجام شده است.

  • انیمیشن های تشخیص خطا:

هنگامی که کاربر فرمی را ارسال می کند و خطایی رخ می دهد، انیمیشن ها می توانند به او نشان دهند که کدام قسمت از فرم نیاز به اصلاح دارد.

  • وضعیت شارژ:

هنگامی که یک صفحه یا قسمتی از محتوا در حال بارگیری است، یک نوار پیشرفت به کاربران اجازه می دهد تا بدانند چه مقدار محتوا برای بارگذاری باقی مانده است.

4. رابط کاربری صوتی (VUI)

طراحی رابط کاربری صوتی به فرآیند طراحی محصولات دیجیتالی اشاره دارد که با استفاده از دستورات صوتی قابل کنترل است. محبوبیت VUI به دلیل افزایش استفاده از بلندگوهای هوشمند و دستیارهای صوتی در حال افزایش است.

با استفاده از VUI، تعامل کاربر با دستگاه‌ها آسان‌تر و سریع‌تر می‌شود.

چند نمونه از موارد استفاده VUI:

  • دستیارهای صوتی: سیری، دستیار گوگل، آمازون الکسا.
  • کنترل هوشمند تجهیزات: روشن و خاموش کردن لامپ ها، تنظیم دما در ترموستات و…
  • استفاده در خدمات مشتری: پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارائه اطلاعات محصول.

5. طراحی 3 بعدی و مینیمال

در سال 2024، دو گرایش طراحی بسیار محبوب پیش بینی می شود، طراحی سه بعدی و مینیمالیسم. هم طراحی سه بعدی و هم طراحی مینیمال آنها برای ایجاد رابط کاربری مناسب هستند زیرا ظاهر زیبایی دارند و استفاده از آنها آسان است.


بیشتر بخوانید: “طراحان رابط کاربری، برای دنیای رابط های سه بعدی آماده شوند


6. هوش مصنوعی

در طراحی رابط کاربری در سال 2024، هوش مصنوعی (AI) به عنوان یک فناوری حیاتی شناخته شده است. استفاده از هوش مصنوعی در UI/UX به طراحان اجازه می دهد تا تجربه کاربری را بهبود بخشند، بهینه تر کار کنند و در نهایت رابطه بین کاربر و محصول دیجیتال را بهبود بخشند.

مثلا:

هوش مصنوعی می تواند محتوا و محصولات مورد علاقه کاربران را بر اساس علایق و رفتار آنها پیشنهاد کند. به عنوان مثال، در پلتفرم‌های خرید آنلاین، هوش مصنوعی می‌تواند محصولات مرتبط با خریدهای گذشته خود را به کاربران پیشنهاد دهد.

با استفاده از هوش مصنوعی، وظایف خدمات مشتری مانند پاسخ به سوالات متداول به صورت خودکار انجام می شود. این قابلیت به ارائه پاسخ سریع و کارآمد به کاربران کمک می کند.

هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از فناوری‌های تشخیص مانند تشخیص گفتار یا ژست‌های حرکتی، دستگاه‌ها را برای افراد دارای معلولیت و محدودیت‌های فیزیکی و حرکتی در دسترس قرار دهد. این اقدام دسترسی به خدمات دیجیتال را برای همه آسان تر می کند.


بیشتر بخوانید: “طراحی مبتنی بر هوش مصنوعی چیست؟


حالت تاریک .7

حالت تاریک یک تنظیم طراحی رابط کاربری است که از رنگ های تیره به عنوان رنگ پس زمینه اصلی استفاده می کند. دلایل محبوبیت حالت تاریک در طراحی رابط کاربری این است که هنگام کار در محیط های تاریک به خصوص در شب یا در محیط های کم نور، چشم ها کمتر خسته می شوند. همچنین در برخی از دستگاه ها، حالت تاریک مصرف باتری را کاهش می دهد.


بیشتر بخوانید: “7 اصل اساسی در طراحی رابط کاربری تاریک


8. پایداری

طراحان می توانند با طراحی محصولات دیجیتالی که از منابع هوشمند استفاده می کنند، نقش مهمی در حفاظت از محیط زیست داشته باشند.

به عنوان مثال، از ویژگی حالت تاریک برای کاهش مصرف برق و کاهش خستگی چشم در محیط های کم نور استفاده کنید. همچنین با کاهش تعداد انیمیشن ها در طراحی و استفاده از الگوریتم های کارآمد، اثرات زیست محیطی محصولات دیجیتال را کاهش دهید.

9. قابلیت دسترسی

دسترسی این به معنای طراحی محصولات دیجیتالی است که افراد دارای معلولیت و محدودیت های فیزیکی و حرکتی بتوانند از آن استفاده کنند. برای اینکه یک محصول دیجیتال در دسترس باشد، طراحان باید محصول را بهبود بخشند تا برای افراد دارای معلولیت در دسترس باشد، طبق دستورالعمل های ارائه شده توسط کنسرسیوم جهانی وب (W3C). این اقدامات شامل استفاده از فونت ها و رنگ های واضح و خوانا، طراحی رابط کاربری مناسب برای استفاده از فناوری های کمکی (مانند صفحه خوان ها) و سایر اصول مرتبط با قابلیت دسترسی است.

10. شخصی سازی

شخصی سازی روشی در طراحی است که به معنای تطبیق تجربه کاربر با نیازها و ترجیحات هر فرد خاص است. این کار به چند روش انجام می شود، از جمله:

  • ارائه محصولات و محتوا بر اساس رفتار و علایق کاربران گذشته.
  • به کاربران اجازه می دهد تا ظاهر و احساس رابط کاربری را سفارشی کنند.
  • ارائه اطلاعات و ویژگی های مرتبط به کاربران در زمان مناسب.

برای ایجاد یک رابط کاربری سفارشی بهتر است نکات زیر را رعایت کنید تا به نتایج بهتری برسید.

استفاده از داده ها:

از داده ها استفاده کنید تا نشان دهید کاربران خود را می شناسید و نیازهای آنها را درک می کنید. این داده ها از نتایج نظرسنجی های کاربران، آمار و سایر منابع جمع آوری شده است.


بیشتر بخوانید: “چرا طراحی UI/UX باید مبتنی بر داده باشد؟


استفاده از هوش مصنوعی (AI):

از هوش مصنوعی به عنوان ابزاری برای شخصی سازی تجربه کاربر استفاده کنید. هوش مصنوعی به شما کمک می کند محتوا و محصولات دقیق تری را بر اساس علایق کاربر ارائه دهید.

امکان کنترل کاربر

به کاربران کنترل تنظیمات شخصی سازی صفحه خود را بدهید.

نتیجه

اهمیت طراحی رابط کاربری (UI) اگر نگوییم بیشتر از سال ها قبل کاهش نیافته است.

این مقاله به بررسی روند طراحی رابط کاربری در سال 2024 می پردازد. همانطور که خواندید، طراحی UI به سمت استفاده از هوش مصنوعی، استفاده از داده ها در طراحی، طراحی سه بعدی و مینیمال و به طور کلی استفاده از بهینه ترین روش های طراحی پیش می رود.

در نتیجه، اگر شما یک طراح UI هستید و می خواهید با روندهای جهانی همراه باشید، یا به طراحی UI علاقه مند هستید و می خواهید وارد دنیای آموزش رابط کاربری بلند شوید و سفر یادگیری را شروع کنید، بیشتر بر روند طراحی UI 2024 تمرکز کنید.