15 تا از بهترین دستورات داکر که باید بدانید!


دستورات داکر و استفاده صحیح از آنها می تواند به شما کمک کند از این ابزار بهتر و کارآمدتر استفاده کنید. کانتینرها را به راحتی و بدون زحمت با استفاده از دستورات Docker بسازید، اجرا کنید، مدیریت کنید و اشکال زدایی کنید.

این دستورات به شما امکان می دهد کانتینرها را سریع، کارآمد و با انعطاف پذیری زیاد مدیریت کنید. به عنوان مثال، می توانید با استفاده از یک دستور ساده، یک ظرف جدید از یک تصویر خاص ایجاد کنید.

در این مقاله از آموزش وبلاگ داکر پارسپک، 15 مورد از مهم ترین دستورات داکر را که به عنوان کاربر داکر باید بدانید را ارائه می دهیم. اگر می خواهید مهم ترین دستورات داکر را یاد بگیرید، این مقاله را از دست ندهید.

لیستی از مهمترین دستورات Docker برای شروع

بیایید مستقیماً به آنچه که به دنبال آن هستید بپریم! در زیر ما 15 دستور رایج Docker را همراه با توضیحاتی در مورد نحوه استفاده از آنها ارائه می دهیم:

1. دستور Docker-Version

دستور Docker-Version که یکی از رایج ترین دستورات داکر است، اطلاعات مربوط به نسخه Docker نصب شده روی سیستم را نمایش می دهد. در خروجی این دستور می‌توانید سینتکس و جزئیات نسخه Docker را مشاهده کنید:

نسخه Docker نصب شده را با دستور Docker-Version بررسی کنید

2. دستور Docker Pull

Docker Pull یکی دیگر از دستورات مهم Docker است. این دستور یک تصویر را از مخزن اصلی Docker می کشد. در شکل زیر مشاهده می کنید که تصویر اوبونتو با این دستور دانلود می شود:

با دستور Docker Pull تصویر را از مخزن خارج کنید

3. دستور Docker Run

Docker Run یکی از پرکاربردترین دستورات Docker است که در کنار دستور Docker Pull کاربرد آن را بیشتر می‌دانیم. با استفاده از این دستور، می توانید یک کانتینر از یک تصویر ایجاد کنید (مثلاً همان تصویر کشیده شده با دستور Docker Pull). نحوه استفاده از این دستور در شکل زیر نشان داده شده است:

با دستور Docker Run یک کانتینر جدید از یک تصویر ایجاد کنید

4. دستور Docker PS

یکی دیگر از دستورات مفید Docker Docker PS است. با استفاده از این دستور می توانید لیستی از کانتینرهای در حال اجرا را مشاهده کنید:

بررسی لیست کانتینرهای در حال اجرا با دستور Docker PS

5. دستور Docker PS -a

دستور Docker PS -a لیستی از تمام کانتینرهای Docker را ارائه می دهد. این لیست شامل کانتینرهای در حال اجرا و کانتینرهای بسته می شود:

لیستی از کانتینرهای Docker را با دستور Docker PS -a مشاهده کنید

6. دستور Docker Exec

Docker Exec یکی دیگر از دستورات Docker است که از آن بسیار استفاده خواهید کرد. این دستور برای دسترسی به کانتینر در حال اجرا استفاده می شود:

با دستور Docker Exec به یک کانتینر در حال اجرا دسترسی پیدا کنید

7. دستور Docker Stop

اگر می خواهید یک ظرف در حال اجرا را متوقف کنید، می توانید از دستور Docker Stop استفاده کنید. نحوه استفاده از این دستور بسیار ساده است:

نحوه متوقف کردن یک کانتینر در حال اجرا با دستور Docker Stop را ببینید

8. دستور Docker Kill

یکی از دستورات Dockerfile در مواقع ضروری، Docker Kill است. این دستور به شما این امکان را می دهد که بلافاصله یک کانتینر در حال اجرا را متوقف کنید. تفاوت بین دستور Docker Kill و Docker Stop دقیقاً یکسان است: در Docker Stop به کانتینر زمان کافی برای توقف عادی داده می شود، اما با Docker Kill، فعالیت کانتینر بلافاصله متوقف می شود.:

نحوه متوقف کردن کانتینر در حال حرکت را بررسی کنید

9. دستور Docker Commit

Docker Commit یکی از دستورات Docker پیشرفته است که می توانید از آن برای ایجاد تصویری از کانتینری که در سیستم محلی ویرایش کرده اید استفاده کنید:

با دستور Docker Commit یک تصویر ظرف در سیستم محلی ایجاد کنید

10. دستور ورود به Docker

یکی از دستورات Docker که می تواند در دسته دستورات پرکاربرد قرار گیرد Docker Login است. با استفاده از این دستور می توانید وارد مخزن Docker Hub شوید:

بررسی ورودی مخزن Docker Hub با دستور Docker Login

11. دستور Docker Push

یکی دیگر از دستورات Docker که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد، دستور Docker Push است که می توانید از آن برای فشار دادن یک تصویر به مخزن Docker Hub استفاده کنید:

بررسی نحوه انتقال تصویر به مخزن Docker Hub

12. دستور Docker Image

ممکن است در سیستم محلی خود تصاویر مختلفی داشته باشید. اگر لیستی از این تصاویر را می خواهید، دستور Docker Image دقیقاً این کار را برای شما انجام می دهد:

لیستی از تصاویر Docker را با Docker Image مشاهده کنید

13. فرمان داکر rm

یکی از دستورات Docker که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد Docker rm است. با استفاده از این دستور می توانید یک ظرف شکسته را حذف کنید:

حذف کانتینرهای Docker را با دستور Docker rm تأیید کنید

14. فرمان داکر rmi

استفاده از دستور Docker rmi برای حذف یک تصویر از فضای محلی است. نحوه استفاده از این دستور در شکل زیر نشان داده شده است:

نحوه حذف تصویر از فضای محلی با دستور Docker rmi را بررسی کنید

15. دستور Docker Build

آخرین دستوری که در این مقاله معرفی می کنیم Docker Build است. با استفاده از این دستور می توانید یک تصویر از یک فایل Docker بسازید:

بررسی نحوه ساخت یک تصویر از یک فایل Docker با دستور Docker Build

نحو دستور Docker

اکنون که ما 15 مورد از رایج ترین دستورات Docker را یاد گرفتیم. جدول زیر نحو تمام این 15 دستور را نشان می دهد. این جدول به شما کمک می کند تا بفهمید از کدام دستور و نحوه استفاده از آن استفاده کنید:

دستورات داکر نحو
Docker -نسخه Docker -نسخه
Docker Pull داکر کشش
Docker Run docker run -it -d
داکر ps داکر ps
داکر ps -a داکر ps -a
مدیر اجرایی داکر docker exec -it ضربه شدید
Docker Stop توقف داکر
Docker Kill قتل داکر
Docker commit docker commit
ورود به Docker ورود به داکر
فشار داکر فشار داکر
تصاویر داکر تصاویر داکر
داکر rm داکر rm
داکر rmi داکر rmi
Docker Build ساخت داکر

پروژه هایی مانند آب آشامیدنی را با سرویس پارس پاک PaaS مدیریت کنید

مدیریت زیرساخت موضوعی است که زمان زیادی را از مدیران پروژه می گیرد. سرویس PaaS پارس پاک این مشکل را برای شما حل می کند. اکنون برای استقرار یک فایل docker نیازی به مدیریت زیرساخت ها ندارید. اکنون روی لینک زیر کلیک کنید و اطلاعات بیشتری در مورد این سرویس دریافت کنید:

خرید سرویس PaaS

نتیجه

دستورات داکر و استفاده از آنها یکی از مهمترین موضوعاتی است که کاربران باید به آن تسلط داشته باشند. در حالی که قطعا آموزش تمامی دستورات داکر در یک مقاله امکان پذیر نیست، اما در این مقاله آموزش خدمات میزبانی وبلاگ پارس پک، 15 مورد از مهمترین دستورات داکر را به همراه نحو و نحوه استفاده از آنها توضیح داده ایم. چه دستورات مهمی را می شناسید که در این مقاله به آنها پرداخته نشده است؟ خوشحال می شویم که آنها را در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

اگر می خواهید درک کاملی از مکانیسم و ​​دلایل استفاده از Docker به دست آورید، مقاله زیر را بخوانید.

داکر چیست؟

سوالات متداول

1. در چه مواردی از دستورات docker استفاده می شود؟

هر یک از دستورات داکر برای کاربرد خاصی در نظر گرفته شده است. برای مثال، Docker Version نسخه Docker را اعلام می‌کند، اما Docker Build دستوری است که یک فایل تصویری از Docker ایجاد می‌کند.

2. دستور Docker PS چه کاری انجام می دهد؟

این دستور لیستی از کانتینرهای در حال اجرا را به کاربر نشان می دهد.

3. تفاوت بین دستور Docker Kill و Docker Stop چیست؟

هر دوی این دستورات docker برای متوقف کردن یک کانتینر در حال اجرا استفاده می شود. در حالی که Docker Stop به طور پیش‌فرض به کانتینر زمان می‌دهد تا متوقف شود، Docker Kill بلافاصله و به صورت فوری کانتینر را متوقف می‌کند.

منابع:edureka.co