8 اشتباه رایج در طراحی وب سایت + راه حل هایی برای رفع آنها


آیا می دانید 75 درصد از اعتبار یک وب سایت به دلیل طراحی آن است؟ یعنی اگر مشکلات زیادی در طراحی وب سایت وجود داشته باشد، بازدیدکنندگان کمتری به آن اعتماد خواهند کرد. در نتیجه اگر در حال طراحی وب سایت هستید یا می خواهید وب سایت خود را دوباره طراحی کنید، باید از انجام یک سری اشتباهات رایج طراحی وب سایت خودداری کنید.

در این مقاله در مورد اشتباهات رایج در طراحی سایت و همچنین راهکارهای عملی برای اصلاح یا پیشگیری از این اشتباهات صحبت می کنیم.

8 اشتباه رایج در طراحی سایت

1. به دسترسی به وب سایت توجه نمی کند

یکی از بزرگترین اشتباهات طراحی وب سایت نادیده گرفتن دسترسی به وب سایت است. دسترسی به این معنی است که وب سایت می تواند به راحتی توسط هر کاربری با هر محدودیت و شرایط خاص استفاده شود. این محدودیت می تواند ناتوانی و محدودیت های فیزیکی یا محدودیت های محیطی باشد. با رعایت اصل دسترسی در طراحی وب سایت، همه مخاطبان بدون توجه به شرایط خود می توانند به طور یکسان از وب سایت و امکانات آن استفاده کنند.

پاسخ

دسترسی را در اولویت قرار دهید. به یاد داشته باشید که در صورت عدم دسترسی به وب سایت، میلیون ها نفر از بازدید و تعامل با وب سایت محروم خواهند شد.


بیشتر بخوانید: “یک وب سایت در دسترس، یک وب سایت برای همه است


2. فراموش کردن اهمیت طراحی واکنشگرا

یکی دیگر از اشتباهات رایج طراحان سایت این است که تصور می کنند کاربران روی دسکتاپ هستند و کمتر به کاربران موبایل توجه می کنند. در حالی که طراحی وب سایت باید با توجه به نیاز کاربران موبایل تنظیم شود.

تا سال 2023، بیش از 58 درصد از ترافیک وب سایت جهانی تنها از طریق دستگاه های تلفن همراه خواهد بود. کاربران اکنون بیش از هر زمان دیگری از چندین دستگاه برای مشاهده وب سایت ها از جمله گوشی های هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ ها و حتی تلویزیون ها استفاده می کنند. اگر محتوای وب سایت به درستی در همه این دستگاه ها نمایش داده نشود، بازدیدکنندگان اعتماد خود را از دست داده و وب سایت را ترک خواهند کرد.

پاسخ

با طراحی وب سایت واکنش گرااطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان شما از هر دستگاهی که استفاده می‌کنند تجربه خوبی دارند. خبر خوب این است که طراحی یک وب سایت واکنش گرا اصلا سخت نیست.

پس از طراحی سایت برای موبایل، هنوز کار تمام نشده است. فراموش نکنید که وب سایت را در دستگاه تلفن همراه آزمایش کنید. آزمایش سایت باگ ها و مشکلاتی را که ممکن است قبلاً متوجه آن نشده اید آشکار کند.

3. ظاهر زیبا به قیمت تجربه کاربری

یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی وب سایت که در چند سال اخیر افزایش یافته است این است که زیبایی و ظاهر جذاب وب سایت آنقدر مهم است که کارکرد و هدف واقعی وب سایت از بین می رود. به عبارت دیگر درصد زیادی از توجه طراحان به طراحی گرافیکی و ظاهر وب سایت می رود که می تواند از هدف اصلی وب سایت جدا شده و اعتماد بازدیدکنندگان را از دست بدهد.

به عنوان مثال، استفاده بیش از حد از انیمیشن، محتوای سنگین و گرافیک ممکن است زیبایی سایت را افزایش دهد، اما از نظر عملکردی بی اهمیت یا بی ارتباط با هدف اصلی وب سایت باشد.

پاسخ

ابتدا عملکرد سایت را بهبود بخشید سپس ظاهر سایت. به عبارت دیگر طراحی باید به گونه ای باشد که وب سایت در عین جذابیت به هدف اصلی خود برسد. دستیابی به این هدف نیازمند ارتباط موثر و هماهنگی تیم های فنی و طراحی است. تیم های طراحی نباید عملکرد سایت را فدای ظاهر آن کنند.

4. ظاهر ساده و سفارشی نیست

فرض کنید در حین قدم زدن در شهر با یک فروشگاه لباس با ویترینی خلاقانه و جذاب مواجه می شوید. در این ویترین انواع لباس ها با برچسب های جذاب به نمایش گذاشته می شود که اطلاعاتی مانند قیمت، جنس و سایز را به شکلی جذاب نمایش می دهد. بعد از کنار مغازه دیگری می گذری که فقط چند لباس روی مانکن ها در ویترین است، هیچ چیز جذابی در آن نیست و به راحتی از کنار آن رد می شوی.

وب سایت مانند ویترین فروشگاه است. فروشگاهی با ویترین جذاب و خلاقانه توجه مشتریان را به خود جلب می کند اما فروشگاهی با ویترین بسیار ساده و بی رنگ در مقایسه با فروشگاه های دیگر کمتر دیده می شود.

یکی از بزرگترین اشتباهات طراحان وب سایت استفاده از یک قالب ساده و تکراری برای همه وب سایت ها و سفارشی نکردن آن است.

پاسخ

طراحی سایت زیبا و خلاقانه بسیار مهم است. سعی کنید هرگز از طراحی وب سایت های مشابه تقلید نکنید. بیش از 70 درصد از کسب و کارها در طراحی وب سایت سرمایه گذاری می کنند تا خود را از رقبا متمایز کنند، بنابراین کاری را انجام دهید که هیچ کس دیگری در صنعت انجام نداده است.

5. استفاده بیش از حد از عملکردهای مختلف

یکی از اشتباهات رایج طراحی وب، استفاده از ویژگی هایی است که در وب سایت کار نمی کنند. مهمترین اولویت هر وب سایتی، عملکرد بهینه آن است، بنابراین حتی اگر عنصری از نظر ظاهری جذاب باشد، نباید فراموش کرد که هدف اصلی، عملکرد وب سایت است و در صورتی که این ویژگی با آن همسو نباشد. عملکرد وب سایت نباید مورد استفاده قرار گیرد.

پاسخ

اگر می دانید که استفاده از یک ویژگی ارزشی برای کاربر ایجاد نمی کند، از آن استفاده نکنید.

منابع و زمان یک طراح وب سایت باید صرف ویژگی ها و مؤلفه هایی شود که به کاربران ارزش افزوده و به بهبود تجربه آنها کمک می کند. اگر یک ویژگی تاثیر کمی روی کاربران دارد یا حتی آنها را سردرگم می کند، بهتر است از آن استفاده نکنید.

6. عدم وجود سلسله مراتب محتوا در سایت

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که وارد یک وب سایت شوید و در موقعیتی سردرگم و نامطمئن قرار بگیرید که ندانید کجا را جستجو کنید؟ اگر چنین است، احتمالاً با وب سایتی برخورد کرده اید که سلسله مراتب محتوایی ندارد.

یکی از مشکلات رایج در طراحی وب، عدم وجود سلسله مراتب است. به زبان ساده، سلسله مراتب به نحوه سازماندهی و چیدمان عناصر و محتوای یک صفحه وب سایت اشاره دارد. درست مانند متن روزنامه که از یک عنوان و زیرنویس برای نشان دادن اهمیت متن استفاده می کند، یک وب سایت نیز از تایپوگرافی (نوع و اندازه فونت، سبک و وزن) و ساختار صفحه برای ایجاد سلسله مراتب استفاده می کند.

من دارم سلسله مراتب سایت این نه تنها از نظر بصری جذاب است بلکه به بهبود عملکرد وب سایت نیز کمک می کند. وقتی عناصر و محتوای وب سایت به ترتیب منطقی سازماندهی شوند، کاربران به راحتی می توانند به محتوا یا بخش مورد نظر خود برسند.

پاسخ

مطمئن شوید که وب سایت دارای نظم سلسله مراتبی است. یک وب سایت بدون سلسله مراتب گیج کننده و پیچیده است. اما با وجود نظم سلسله مراتبی، بازدیدکنندگان به راحتی می‌دانند محتوای مورد نظر خود را در کجای صفحه پیدا کنند.

حتماً از تگ‌های HTML استفاده کنید تا به کاربران اطلاع دهید که کدام خطوط متن مهم‌تر از بقیه هستند. همچنین اصول و قوانین گشتالت را در طراحی سایت نادیده نگیرید.

7. ناوبری مبهم

ناوبری سایت سیستم یا روشی است که کاربران را در یافتن اطلاعات مختلف راهنمایی می کند. ناوبری نامشخص مشکلاتی را برای کاربران ایجاد می کند.

با حضور روزافزون کسب و کارها در فضای دیجیتال، حجم و پیچیدگی محتوای وب سایت افزایش یافته است. در چنین شرایطی داشتن یک ناوبری واضح و یکپارچه از اهمیت بالایی برخوردار است. ناوبری وب سایت مانند یک نقشه راه است که به کاربران کمک می کند به راحتی اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند.

پاسخ

مطمئن شوید که ناوبری وب سایت به راحتی قابل درک است. اگر پیمایش وب سایت دشوار باشد، نرخ ریزش کاربر افزایش می یابد.

به طراحی پایه ناوبری وب سایتاول، شما باید یک ساختار سلسله مراتبی معقول داشته باشید. این ساختار به کاربران کمک می کند تا به راحتی در وب سایت حرکت کنند و اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کنند. تعریف سطوح ناوبری و استفاده از برچسب ها و سرفصل های واضح و مناسب برای هر بخش بسیار مهم است. همچنین مطمئن شوید که هر صفحه به صفحه قبلی پیوند دارد.

8. عدم انتقال پیام برند و ماهیت کسب و کار

ایجاد یک تصویر واضح و مرتبط از فعالیت های شرکت در وب سایت بسیار مهم است. هنگامی که بازدیدکنندگان وارد یک وب سایت می شوند، انتظار دارند بدانند شرکت چیست و چه کاری انجام می دهد. اگر تصویر نامشخص باشد، بازدیدکنندگان وب سایت را ترک خواهند کرد.

پاسخ

اطمینان حاصل کنید که طراحی وب سایت به گونه ای است که اهداف تجاری را به وضوح به کاربران منتقل کند. برای این منظور از متن و عناصر گرافیکی موثر و جذاب استفاده کنید. برای این کار ابتدا از خود بپرسید که هدف اصلی وب سایت چیست؟ آیا سایت به عنوان یک فروشگاه اینترنتی در نظر گرفته شده است؟ یا نوتیفیکیشن برای یک سرویس خاص است؟

سپس سعی کنید هر ویژگی، متن و تصویری را که به وب سایت اضافه می کنید با آن اهداف هماهنگ کنید.


از آنجایی که هدف از کسب و کار و نوع وب سایت تاثیر زیادی در جذب مخاطب دارد، یکی از تکنیک هایی که می توان برای طراحی سایت استفاده کرد، تکنیک Content First است. در مقاله “تکنیک اول اساسیاین تکنیک به طور کامل مورد بحث قرار گرفته است.


آخرین کلمه

در حالی که طراحی یک وب سایت بسیار جذاب است، نیاز به دقت بالایی دارد. اشتباهات رایج طراحی وب سایت مانند دام هایی هستند که یک طراح وب سایت باید از آنها آگاه باشد.

در این مقاله هشت اشتباه رایج در طراحی وب سایت ارائه شده است. ما همچنین سعی کرده ایم به شما ایده ای برای حل این مشکلات ارائه دهیم. با این حال، برای حل مشکلات رایج طراحی وب سایت نباید به این مقاله اعتماد کنید.

در دوره آموزشی طراحی سایت آکادمی آمانج تمامی موضوعات مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک طراح وب خبره را به شما آموزش می دهد.

برای تهیه این مقاله از وبسایت هاب اسپات استفاده شده.