XML چیست؟ زبان نشانه گذاری چیست؟


به این پست امتیاز دهید

XML چیست؟

XML به عنوان یک زبان نشانه گذاری توسعه پذیر شناخته می شود و در زمینه هایی مانند حاشیه نویسی، توسعه وب و برنامه های کاربردی استفاده می شود. XML برای توصیف و سازماندهی اطلاعات در اینترنت، برنامه های کاربردی تلفن همراه و بسیاری موقعیت های دیگر طراحی شده است.

زبان نشانه گذاری چیست؟

از زبان های نشانه گذاری برای افزودن اطلاعات اضافی به متون استفاده می شود. این حاشیه نویسی ها از کاربر نهایی پنهان می شوند و قبل از اینکه مرورگر متن را پردازش کند و آن را به عنوان دستورالعمل نمایش علامت گذاری کند توسط دستگاه خوانده می شود.

طبق ویکی پدیا

این مفهوم از نشانه‌گذاری در نسخه‌های کاغذی ناشی می‌شود، مانند دستورالعمل‌های ویرایشی که ویراستاران معمولاً برای نوشته‌های نویسندگان با علامت آبی اعمال می‌کنند. در دنیای دیجیتال، برچسب ها جایگزین چنین یادداشت هایی شده اند و قسمت های مختلف سند را مشخص می کنند.

HTML که با نام Hypertext Markup Language نیز شناخته می شود، یکی از نمونه های معروف زبان های نشانه گذاری است. اگرچه HTML و سایر زبان‌های مشابه ظاهر وب‌سایت‌ها را مشخص می‌کنند، هیچ ردی از کد در آن‌ها دیده نمی‌شود. آنچه کاربر می بیند تفسیر مرورگر از این کدها است، مانند قالب بندی متن یا تصاویر جاسازی شده.

XML مخفف Extensible Markup Language است که در زمینه های مختلفی از جمله حاشیه نویسی، توسعه وب و توسعه برنامه استفاده می شود. XML به عنوان زبانی برای نقشه برداری و سازماندهی اطلاعات در اینترنت، برنامه های کاربردی موبایل و بسیاری از بخش های دیگر طراحی شده است.

مطالب مرتبط: منابع صفحه کلید شما

زبان نشانه گذاری به چه دردی می خورد

زبان‌های نشانه‌گذاری ابزارهایی برای اضافه کردن اطلاعات پنهان به متونی هستند که برای کاربر نهایی پنهان می‌مانند. دستگاه ها (مانند مرورگرها) این اطلاعات را قبل از پردازش متن می خوانند و به عنوان دستورات نشانه گذاری نمایش می دهند. ویکی‌پدیا این مفهوم را از نشانه‌گذاری متن کاغذی که ویراستاران اغلب برای مدخل‌های نشانگر آبی اعمال می‌کنند، مشتق می‌کند. در محیط های دیجیتال، برچسب ها جایگزین این یادداشت های گرامری شده اند و وظیفه آنها نمایش بخش های مختلف سند است.

HTML به عنوان یک زبان نشانه گذاری فرامتن، نمونه معروفی از این دسته از زبان ها است. اگرچه HTML و سایر زبان‌های مشابه ظاهر وب‌سایت‌ها را مشخص می‌کنند، اما هرگز کد مربوطه را نخواهید دید. آنچه در عمل مشاهده می شود تنها تفسیر مرورگر از این کدها مانند قالب بندی متن یا تصاویر جاسازی شده است.

XML چگونه کار می کند؟

XML نوعی زبان نشانه گذاری متا است که برای استفاده در اینترنت طراحی شده است. از آنجایی که XML توانایی توصیف و تعریف سایر زبان های نشانه گذاری را دارد، به عنوان یک زبان متا شناخته می شود. این زبان در واقع نسخه ساده شده SGML (Standard Generalized Markup Language) است که اساس زبان های نشانه گذاری است.

XML به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا با افزودن بلوک های ساختمانی و برچسب های جدید، آن را بر اساس نیازهای خود سفارشی کنند. با افزودن این بلوک ها، کاربر XML را با نیازهای خاص خود تطبیق می دهد. عملکرد XML را می توان با مثال هایی از HTML و CSS بهتر درک کرد.

تفاوت و شباهت بین XML و HTML

XML و HTML شباهت هایی دارند، اما XML انعطاف پذیرتر است زیرا کاربران می توانند بلوک های سازنده خود را اضافه کنند. تفاوت اصلی بین HTML و XML این است که HTML ظاهر داده ها را تعریف می کند در حالی که XML ماهیت داده ها را توصیف می کند. به همین دلیل XML نمی تواند جایگزین HTML شود، بلکه فقط آن را گسترش می دهد.

XML برای توصیف داده ها به DTD (تعریف نوع سند) متکی است. یک DTD به عنوان یک فرهنگ لغت برای ماشین ها برای تفسیر زبان نشانه گذاری عمل می کند. بنابراین، هر سند باید با تعریف نوع DTD مشابه HTML اصلی که در ادامه می آید شروع شود. به عنوان مثال، کدی که در بسیاری از وب سایت ها مشاهده می شود شامل html 4.0 DTD است. مرورگرها دستورات موجود را با DTD مربوطه مقایسه می کنند و نقش هر دستور را تعیین می کنند، مانند برجسته کردن یا برجسته کردن متن.

چگونه CSS به بهبود HTML کمک می کند

یکی از مشکلات HTML این است که دستورات ثابت و تکراری دارد. برای ایجاد ویژگی های عنصر خاص، دستورات یکسان باید هر بار که استفاده می شوند تکرار شوند. اگرچه این دستورات نسبتا ساده و قابل درک هستند، اما از نظر انعطاف پذیری محدودیت هایی دارند.

به عنوان مثال، اگر می خواهید اندازه یا رنگ هدری را که اغلب در یک وب سایت استفاده می شود تغییر دهید، تکرار دستورات مکرر می تواند خسته کننده باشد. CSS که مخفف Cascading Style Sheets است، این مشکل را با ارائه راه حلی برای تنظیم و تغییر ویژگی های بصری اسناد HTML بدون نیاز به تکرار مداوم کد حل می کند. با استفاده از CSS، می توانید به راحتی ویژگی هایی مانند H1 را به هدر یک وب سایت اضافه کنید و تمام ویژگی های ظاهری آن را تنها با یک تغییر شیت به روز کنید.

چگونه XML داده ها را کنترل می کند

XML عمدتاً بر سازماندهی و تعریف داده ها تمرکز می کند و جزئیاتی مانند اندازه و رنگ را نادیده می گیرد. ساختارهای اساسی در XML که شبیه تگ‌های HTML ترکیب شده با CSS هستند، تعریف عناوین، سرصفحه‌ها، متن و سایر عناصر متن را آسان می‌کنند و به ماشین اجازه تفسیر آنها را می‌دهند.

برنامه های XML در عمل

XML امروزه در بسیاری از برنامه ها و دستگاه ها برای مدیریت، سازماندهی، ذخیره، انتقال و نمایش داده ها استفاده می شود. از جمله کاربردهای گسترده XML می توان به استفاده در تبادل اطلاعات بین المللی و تجاری (B2B) اشاره کرد. علاوه بر این، XML با فرمت های فایل رایج مانند فایل های Microsoft Office و Google Docs سازگار است.

از آنجا که XML داده ها را در قالب متن ساده ذخیره می کند، داده ها را می توان بدون توجه به پلتفرم در آن ذخیره کرد و داده ها را می توان به راحتی استخراج یا به فرمت های دیگر منتقل کرد. XML اساس بسیاری از زبان های دیگر مانند XHTML، WAP برای دستگاه های تلفن همراه یا RSS برای فیدهای خبری است.

نحوه باز کردن یک فایل XML

همانطور که قبلا ذکر شد، از آنجا که XML داده ها را در قالب متن ساده ذخیره می کند، فایل های XML را می توان با استفاده از برنامه های مختلف باز کرد. کافی است بر روی فایل XML کلیک کرده و از منو گزینه Open With را انتخاب کرده و سپس برنامه مورد نظر را انتخاب کنید. می توانید از برنامه هایی مانند

  • ویرایشگر متن Notepad ویندوز
  • Notepad++
  • مرورگرهای وب

همچنین می توانید از نمایشگرهای XML آنلاین مانند Code Beautify استفاده کنید. شما می توانید فایل XML را با برنامه های بالا باز کنید، اما Notepad++ و ویرایشگرهای XML ویژه به دلیل نمایش رنگی تگ ها خواندن داده ها را آسان تر می کنند. با این حال، این برنامه ها نمی توانند کد XML را اجرا کنند.

برای کسانی که به دنبال پردازش داده های XML یکپارچه هستند، ابزارهایی مانند Flexter می توانند بسیار موثر باشند. در حالی که Code Beautify تجربه نمایش آنلاین XML را ساده می کند، Flexter پردازش داده های XML را به سطح بعدی ارتقا می دهد. Flexter که توسط Sonra توسعه داده شده است، یک راه حل تخصصی برای تبدیل داده های پیچیده XML به فرمت های ساختاری و رابطه ای است و یک انتخاب ایده آل برای کسانی است که با داده های مبتنی بر XML کار می کنند.

Flexter فراتر از بینندگان XML معمولی است و قابلیت های پیشرفته ای را برای تبدیل داده های XML فراهم می کند. این ابزار تضمین می کند که فایل های پیچیده XML به طور موثر به فرمت های ساخت یافته تبدیل می شوند.
به دلیل رویکرد مدرن تر، JSON به عنوان جایگزین محبوب تری برای یکپارچه سازی داده ها شناخته می شود. با این حال، اگر شما یک برنامه نویس هستید، ممکن است گاهی اوقات نیاز به کار با XML داشته باشید.

نوشتن XML چیست؟ زبان نشانه گذاری چیست اولین بار در مجله فناوری اخبار علم و فناوری اخبار جهان منتشر شد. به نظر می رسد.